W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Konsul Generalny w Charkowie

Piotr Stachańczyk

Konsul Generalny w Charkowie

Piotr Stachańczyk urodził się w 1962 r. w Krakowie

Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Radca prawny.

Po studiach pracownik Wydziału Prawa i Administracji UJ. Od 1990 r. urzędnik państwowy. Pracował początkowo w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W latach 1992 – 1993 zastępca Szefa Urzędu Rady Ministrów.

W latach 1994–1998 w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, od 1995 dyrektor Departamentu Konsularnego i Wychodźstwa. W 1998 kierował Departamentem Spraw Prawnych i Konsularnych MSZ. Od 1998 do 2001 podsekretarz stanu w MSWiA, odpowiadający m.in. za negocjacje akcesyjne w obszarze spraw wewnętrznych. 

W 2001 odpowiadał za organizację Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców, a po jego utworzeniu objął funkcję prezesa tego urzędu, którą sprawował do sierpnia 2007. Jest współautorem większości ustaw odnoszących się do problematyki migracji, repatriacji i obywatelstwa oraz autorem publikacji na ten temat

Od 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a od 2011  sekretarz stanu w tym resorcie, odpowiedzialny za problematykę współpracy międzynarodowej, w tym europejskiej, repatriacji, migracji, ochrony granicy i rozbudowy infrastruktury granicznej.

Od listopada 2015 do lipca 2017 ambasador - Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie. Następnie w MSZ, gdzie odpowiadał za problematykę migracyjno-azylową.

Wieloletni współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiej Rady Koordynacyjnej ds. Współpracy Międzyregionalnej.