W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Piotr Wilczek

Piotr Wilczek

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz we Wspólnocie Bahamów

Ambasador Piotr Wilczek urodził się 26 kwietnia 1962 r. Objął kierownictwo Ambasady 6 listopada 2016 r. i został oficjalnie akredytowany przez Prezydenta Baracka Obamę 18 stycznia 2017 r. Do czasu nominacji na stanowisko ambasadora w Stanach Zjednoczonych był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego oraz przedstawicielem w Polsce Fundacji Kościuszkowskiej z Nowego Jorku, organizacji zasłużonej dla wymiany edukacyjnej, naukowej i artystycznej między Polską a USA. Był też prezesem zarządu Fundacji Kościuszkowskiej Polska. Jako uczony i wykładowca z doświadczeniem europejskim i amerykańskim promował w swoich działaniach ideę kształcenia w duchu “liberal arts” (“sztuk i nauk wyzwolonych”), która przełamuje granice między dyscyplinami i specjalizacjami uniwersyteckimi tradycyjnie preferowanymi w Europie kontynentalnej. W latach 1998-2001 był profesorem wizytującym na uniwersytetach w USA (Rice University, University of Illinois at Chicago, University of Chicago). W maju 2017 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Cleveland State University.