W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Paszporty

Procedura uzyskania paszportu

Chcąc ubiegać się o paszport należy postępować zgodnie z procedurą.

  1. Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się osobiście w oddziale ds. paszportów w formie dokumentu wypełnionego i  utrwalonego przez organ paszportowy w postaci elektronicznej na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę i danych zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych lub w rejestrze PESEL, podpisanego przez wnioskodawcę za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu.  
  2. Następnie należy przygotować komplet niezbędnych dokumentów, o których mowa w niniejszej zakładce.
  3. Należy uiścić opłatę paszportową. 

    Opłat można dokonać:
    • bezpośrednio na stanowiskach przyjmowania wniosków o wydanie paszportu - kartą płatniczą (we wszystkich punktach paszportowych),
    • w punkcie kasowym Poczty Polskiej przy ul. Lubomelskiej 1-3 (dotyczy Oddziału ds. paszportów w Lublinie)
      w godzinach:

      poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek                 8.00 – 15.00

                                                                   

      Przy składaniu wniosku wymagany jest dowód wpłaty.
  • przelewem bankowym na numer konta (dla wszystkich punktów paszportowych):

    Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Biuro Organizacji, Kadr i Budżetu Urzędu 
    67 1010 1339 0055 0022 3100 0000
    Tytuł przelewu: opłata paszportowa dla (imię i nazwisko osoby ubiegającej się o paszport)

Przy składaniu wniosku wymagane jest potwierdzenie przelewu.


W pozostałych punktach paszportowych opłaty można dokonać w budynku starostwa lub na stanowiskach przyjmowania wniosków o wydanie paszportów - kartą płatniczą.

Informujemy, że po złożeniu wniosku o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego wniesiona opłata za paszport lub paszport tymczasowy nie podlega zwrotowi zgodnie z art. 24 ustawy o dokumentach paszportowych z 27 stycznia 2022 r. 

  1. Wnioski o wydanie dokumentu paszportowego wraz z kompletem dokumentów można składać w oddziale ds. paszportów:
    • po wcześniejszym umówieniu wizyty w kalendarzu (kliknij tutaj, aby umówić wizytę). W przypadku składania wniosku o wydanie paszportu dla rodziny prosimy o korzystanie z opcji: „Przyjmowanie wniosków – stanowisko wieloosobowe”.
      Warunek ten dotyczy tylko Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. W innych punktach paszportowych ten krok nie jest wymagany;
    • bezpośrednio w oddziale po pobraniu biletu z biletomatu znajdującego się przy wejściu do oddziału. Numerki wydawane są w poniedziałek, wtorek, środa, piątek od godz. 7.30, a w czwartki od 9.30 (pula numerków ograniczona);
    • w przypadkach wyjątkowych (udokumentowanych) prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia wizyty pod numerem: 81 747 64 47 lub adresem e-mail: lub-pass@lublin.uw.gov.pl.

      Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się osobiście, z wyjątkiem następujących przypadków: 
      • wniosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie prawni, albo jeden z rodziców lub opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub ustanowionego opiekuna prawnego – zgoda musi być poświadczona za zgodność podpisu przez organ paszportowy (konsul lub pracownik wydziału/oddziału paszportowego w Polsce) lub notariusza;
      • wniosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską (osoby niepełnoletnie) składają rodzice, a niepozostającej pod władzą rodzicielską składa opiekun prawny ustanowiony przez sąd (w przypadku opiekuna prawnego musi być zgoda sądu rodzinnego na wydanie paszportu).

        Osoba niepełnoletnia, która ukończyła 5 lat oraz osoba ubezwłasnowolniona całkowicie musi być obecna przy składaniu dla niej wniosku o wydanie dokumentu paszportowego w organie paszportowym.

        Od dnia 31 marca 2023 r. weszły w życie nowe usługi dla obywateli. Od tego dnia można składać wniosek o wydanie paszportu dla dzieci do 12 roku życia oraz składać zgody o wydanie paszportu.
        Złóż wniosek o wydanie paszportu elektronicznie dla dziecka do 12 roku życia: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka
        Złóż zgodę na wydanie paszportu dla dziecka do 18 roku życia: https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu
  2. Stan realizacji wniosku o wydanie paszportu można sprawdzić klikając tutaj. Należy wprowadzić numer sprawy znajdujący się pod kodem kreskowym na potwierdzeniu złożenia wniosku. W zależności od statusu, zostanie wyświetlony konkretny komunikat.
  3. Paszport należy odebrać po wcześniejszym zarezerwowaniu wizyty przez Internet pod tym adresem lub bez umawiania wizyty, po pobraniu biletu z biletomatu znajdującego się w oddziale ds. paszportów. Dokument paszportowy odbiera się osobiście. Wyjątkiem są osoby niepełnoletnie oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Paszport odbiera jeden z rodziców lub opiekunów prawnych (przy odbiorze paszportu trzeba  mieć ze sobą dowód osobisty i poprzednio posiadany ważny paszport). W przypadku składania wniosku przez internet dla dziecka, które ukończyło 5 rok życia obcność dziecka przy odbiorze paszportu jest obowiązkowa.

Opis systemu kolejkowania

Klienci oddziału ds. paszportów, którzy składają wniosek o wydanie dokumentu paszportowego obsługiwani są poprzez system kolejkowy.

Każdy numer z systemu jest wzywany tylko raz. W sytuacji, kiedy wywołany klient nie wejdzie do odpowiedniego pokoju, pobrany przez niego numer zostaje zamknięty. Należy wówczas pobrać z kolejkomatu nowy numer.

System kolejkowy na bieżąco monitoruje ilość pobranych numerów i ogranicza ich wydawanie stosownie do czasu trwania przyjęcia wniosku oraz ilości oczekujących klientów, tym samym może zaprzestać ich wydawania przed końcem pracy Urzędu.

Klient zobowiązany jest pobrać tyle numerków ile wniosków chce złożyć lub ile gotowych paszportów chce odebrać tj. np. rodzina 3 osobowa, chcąca złożyć 3 wnioski paszportowe powinna pobrać 3 numerki.

Prosimy, aby nie zostawiać załatwienia sprawy na koniec pracy oddziału ds. paszportów, gdyż może zaistnieć sytuacja, że z powodu zbyt wielu oczekujących osób, nie będziemy w stanie wszystkich obsłużyć.

Informacja dotycząca fotografii do dokumentu paszportowego

  1. Zgodnie z ustawą o dokumentach paszportowych z dnia 27 stycznia 2022 r. (Dz. U. z 2023 r., poz. 410) art. 41.1, fotografia przedkładana do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego ma wymiary 35 × 45 mm, jest wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, ma dobrą ostrość oraz odwzorowuje naturalny kolor skóry. Ponadto, obejmuje wizerunek osoby od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii; przedstawia osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie i odzwierciedla w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości twarz osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego.
  2. Fotografię wykonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.
  3. Osoba na fotografii patrzy na wprost oraz ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice.
  4. Osoba na fotografii jest przedstawiona bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami.
  5. Osoba z wadą narządu wzroku może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku przedkłada się również orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
  6. Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku przedkłada się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
  7. Fotografia dziecka do 5. roku życia, osoby, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz osoby, której stan zdrowia nie pozwala na spełnienie wymogów fotografii określonych w ust. 3, może nie spełniać tych wymogów.
  8. W innych niż wymienione w ust. 6 przypadkach osoba może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile uprawdopodobni, że taka potrzeba wynika z konsekwencji przebytego leczenia lub wypadku.

Wnioski o wydanie dokumentu paszportowego z fotografią niezgodną z ustawą nie będą przyjmowane – art. 45 ustawy o dokumentach paszportowych.

{"register":{"columns":[]}}