W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cudzoziemcy

Portal mos.cudzoziemcy.gov.pl - uzyskaj informacje, przygotuj wniosek lub pismo, uniknij błędów
 

Moduł Obsługi Spraw dostępny pod adresem mos.cudzoziemcy.gov.pl to nowy serwis internetowy uruchomiony przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Portal umożliwia m.in. przesłanie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt, wypełnienie formularzy w intuicyjnym kreatorze, poprawne przygotowanie dokumentów oraz uzyskanie informacji na temat procedur migracyjnych. Strona jest dostępna w siedmiu wersjach językowych.

 

Moduł Obsługi Spraw - mos.cudzoziemcy.gov.pl
 

Dzięki nowemu portalowi możesz wypełnić on-line formularze wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały oraz przesłać je do właściwego wojewody. Po przesłaniu wniosku w Module Obsługi Spraw, obecnie konieczne jest jego wydrukowanie, podpisanie i przedstawienie wersji papierowej w trakcie osobistej wizyty w urzędzie wojewódzkim. W przyszłości jednak portal zapewni w pełni możliwość złożenia wniosku w formie elektronicznej.

Wypełniając elektroniczny formularz wniosku w Module Obsługi Spraw, tam gdzie jest to możliwe, masz do wyboru treść z rozwijanych list. Aby wypełnić wniosek prawidłowo możesz skorzystać z pomocy kontekstowej, która została przetłumaczona na języki obce oraz z zabezpieczeń przed pozostawieniem wolnych pól przy wypełnianiu wniosków. Rozwiązania te mają na celu zwiększenie efektywności procesu aplikowania o zezwolenie pobytowe już na etapie składania wniosku.

Strona mos.cudzoziemcy.gov.pl umożliwia także:

- sprawdzenie możliwości pobytowych w zależności od sytuacji, w której znajduje się cudzoziemiec

- dostęp do informacji na temat procedur regulujących kwestie wjazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców z Polski

- dostęp do bazy najczęściej zadawanych pytań

- poznanie informacji o najczęściej popełnianych błędach na różnych etapach procedur

- dostęp do list kontrolnych procedur aby zweryfikować, czy wykonano wszystkie kroki prowadzące do otrzymania zezwolenia pobytowego

- dostęp do filmów instruktażowych i publikacji Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz innych instytucji

- korzystanie z formularzy aktywnych PDF do wypełnienia elektronicznie

- pobranie innych formularzy wniosków w sprawach legalizacji pobytu cudzoziemców.

Portal mos.cudzoziemcy.gov.pl jest dostępny w siedmiu wersjach językowych – polskiej, angielskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, francuskiej, wietnamskiej i arabskiej.


Uwaga - jeżeli złożyłeś wcześniej wniosek i oczekujesz już na udzielenie zezwolenia na pobyt, nie musisz składać nowego wniosku poprzez Moduł Obsługi Spraw.

 


Zmiany w ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

Jedną ze zmian, jaką przewiduje ten projekt, jest uchylenie przepisu art. 38 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 z późn. zm.), przewidującego możliwość składania, po upływie 9 miesięcy od wjazdu, wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.

Rozpoczęcie w chwili obecnej procesu składania wniosków na podstawie art. 38 oraz ich rozpatrywania przez wojewodów byłoby przedwczesne w obecnych warunkach - wciąż trwającego konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy oraz możliwości korzystania z instytucji ochrony czasowej.

Projekt ustawy zawiera przepis przejściowy, na podstawie którego wojewoda pozostawi bez rozpoznania wnioski złożone na podstawie uchylanego przepisu art. 38 ustawy w okresie od dnia 24 listopada 2022 r. do dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej.

Urząd do Spraw Cudzoziemców rekomenduje powstrzymanie się od składania wniosków w tej sprawie.

Obywatele Ukrainy będą wciąż korzystali z dotychczasowych uprawnień jakie zapewnia powyższa ustawa.

 

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
29.11.2022 13:26 Anna Bartoszek-Dec
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Katarzyna Radosz-Adamek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Cudzoziemcy 2.0 13.12.2022 11:31 Anna Bartoszek-Dec
Cudzoziemcy 1.0 29.11.2022 13:26 Anna Bartoszek-Dec

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}