W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

pobyt czasowy - pobyt krótkotrwały

Kogo dotyczy wniosek

Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach (Dz. U. 2020 r., poz. 35)  o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy z tytułu okoliczności wymagających krótkotrwałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej możesz ubiegać się jeśli :

- jesteś obowiązany do osobistego stawiennictwa przed polskim organem władzy publicznej lub

- twojej obecności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga wyjątkowa sytuacja osobista, lub

- twojej obecności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga interes Rzeczypospolitej Polskiej.

Zezwolenia na pobyt czasowy z tytułu okoliczności wymagających krótkotrwałego pobytu udziela się na okres realizacji celu pobytu nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy.

Zezwolenia z tego tytułu  można udzielić, gdy okoliczności ubiegania się o to zezwolenie nie uzasadniają twojego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

 

Zezwolenie to możesz uzyskać również jeśli przebywasz w Polsce nielegalnie, jednak przebywając na podstawie tego zezwolenia nie masz możliwości ubiegania się o dalszą legalizację pobytu na zwykłych zasadach.
Nie masz możliwości ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy z uwagi na inny cel pobytu, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

 

Warunki uzyskania zezwolenia:

Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach (art. 181 ust. 1) zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej możesz uzyskać jeśli przebywasz na tym terytorium i:

 

1) jesteś obowiązany do osobistego stawiennictwa przed polskim organem władzy publicznej lub

2) twojej obecności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga twoja wyjątkowa sytuacja osobista, lub

3) twojej obecności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga interes Rzeczypospolitej Polskiej.

Niezbędne dokumenty:

  1. Wypełniony zgodnie z pouczeniem formularz wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;
  2. Cztery aktualne fotografie spełniające następujące wymagania: 
  • nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostrości;
  • wymiary 35 mm x 45 mm; 
  • wykonane nie wcześniej niż w ciągu 6 m-cy przed dniem złożenia wniosku; 
  • przedstawiające wizerunek twojej twarzy od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej, patrzącego na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, a także odwzorowują naturalny kolor  twojej skóry; 
  • przedstawiające wyraźnie twoje oczy a zwłaszcza źrenice, linia oczu jest równoległa do górnej krawędzi fotografii; 

Uwaga: Jeśli nosisz nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania możesz dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą cię w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku dołączasz oświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej. 

  1. Dowód dokonania opłaty skarbowej 340zł lub 85zł;
  2. Kopia ważnego dokumentu podróży – wszystkie strony (oryginał do wglądu);
  3. Dokumenty potwierdzające okoliczności wymagające twojego pobytu w Polsce (np. wezwanie do stawiennictwa przed polskimi organami władzy publicznej, zaświadczenia lekarskie itp.)

 

Uwaga: W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów w sprawie w trakcie postępowania możesz być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku.

 

Sposób składania wniosku:

Wniosek składasz osobiście do wojewody właściwego ze względu na miejsce twojego aktualnego pobytu.

Przy składaniu wniosku masz obowiązek złożyć odciski linii papilarnych

Jeśli nie złożysz wniosku osobiście lub wyślesz go poczta pocztą – po doręczeniu wniosku do wojewody zostaniesz wezwany do osobistego stawiennictwa w terminie nie krótszym niż 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

  • jeśli ubiegasz się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy jesteś zobowiązany złożyć wniosek osobiście, nie później niż w ostatnim dniu twojego legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do wojewody właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu.
  • Jeśli ukończyłeś 6. rok życia przy składaniu wniosku, masz obowiązek złożyć odciski linii papilarnych.
  • Jeśli złożyłeś wniosek w terminie i nie zawiera on braków formalnych lub braki uzupełniłeś w terminie, wojewoda zamieszcza w twoim dokumencie podróży odcisk stempla, który potwierdza złożenie wniosku. Twój pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku bez braków formalnych  do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna.

 

Miejsce składania wniosku: 

Opolski Urząd Wojewódzki
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

Oddział ds. Cudzoziemców (Centrum Obsługi Cudzoziemca)

telefon: 77 45-24-607, 77 45-24-610, 77 45-24-691, 77 45-24-126

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek od 7:45 do 16:30

od wtorku do piątku od 7:45 do 15:00

Kompletny wniosek możesz złożyć wyłącznie podczas umówionej wizyty.

Rezerwacja wizyty https://bezkolejki.eu/ouw


Opłaty:

1) Opłata skarbowa za udzielenie zezwolenia z uwagi na wyjątkową sytuację osobistą – 340 zł
Opłata skarbowa za udzielenie zezwolenia w pozostałych przypadkach – 85 zł

Zapłać:

  • w kasie Urzędu Miasta Opola (Rynek – Ratusz) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:30,
  • w kasie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Piastowska 14, pok. 36) od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00,
  • na rachunek bankowy Urzędu Miasta Opola – 03 1160 2202 0000 0002 1515 3249 Bank Millennium S.A.

2. Opłata za kartę pobytu – 50 zł – w  momencie odbioru decyzji pozytywnej.

Tytułem: za kartę pobytu.

Zapłać:

  • w kasie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Piastowska 14, pok. 36) od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00,
  • na rachunek bankowy Wojewody Opolskiego - 22 1010 1401 0006 9322 3100 0000 - NBP Oddział Opole.

 

Czas załatwienia sprawy 

W związku obowiązkiem wystąpienia o informacje do komendanta oddziału Straży Granicznej, komendanta wojewódzkiego Policji, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a w razie potrzeby także konsula lub innych organów, czy twój wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i twój pobyt na tym terytorium mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, którzy mają obowiązek udzielić ww. informacji w ciągu 30 dni od otrzymania wystąpienia, wydanie decyzji o udzieleniu zezwolenia nastąpi po upływie około 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (tj. Dz.U. z 2020 poz. 35) wraz  
z aktami wykonawczymi

{"register":{"columns":[]}}