W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

18 października - Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

18.10.2020

Z okazji przypadającego 18 października Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi warto przypomnieć, że handel ludźmi jest przestępstwem o globalnej skali, występującym w większości krajów świata. Zagrożenie zjawiskiem handlu ludźmi dotyczy wszystkich osób, niezależnie od sytuacji materialnej, czy też miejsca zamieszkania.

handel ludźmi

Mając na względzie powyższe Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej 5 kwietnia  2011 roku wydały dyrektywę (2011/36/UE) ustanawiającą minimalne reguły dotyczące określania przestępstw i kar dotyczących handlu ludźmi oraz  wspólne przepisy w celu lepszego zapobiegania takim przestępstwom i lepszej ochrony ich ofiar, przy uwzględnieniu kwestii związanych z płcią.

W Polsce organami bezpośrednio właściwymi do ścigania sprawców handlu ludźmi są: Prokuratura, Policja i częściowo Straż Graniczna. Ważną rolę pełnią również podmioty współpracujące z wcześniej wymienionymi, m.in. Państwowa Inspekcja Pracy, Służba Celna, organizacje pozarządowe.

Organizacje pozarządowe w Polsce, zajmujące się problematyką handlu ludźmi:

·        Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”,

·        Stowarzyszenie Po-MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej,

·        Caritas Polska,

·        Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,

·        Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych,

·        Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć,

·        Armia Zbawienia,

·        Fundacja You Can Free Us Polska

oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji IOM.

 

 

zdjęcie jest ilustracją do tekstu źródło:  https://pixabay.com/pl/