W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja wojewódzka pt. „Profilaktyka przemocy"

08.10.2019

Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja na temat profilaktyki przemocy. Wzięli w niej udział m.in.: wicewojewoda Sławomir Sadowski, pracownicy Wydziału Polityki Społecznej, a także specjaliści z Brukseli, w tym Laurence Capelle, delegat generalny Walonii.

bezpieczeństwo

Przypomniano na niej, że przemoc w rodzinie narusza podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do życia i zdrowia oraz poszanowania godności osobistej, a władze publiczne mają obowiązek zapewnić wszystkim obywatelom równe traktowanie i poszanowanie ich praw i wolności, a także zwiększanie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie funkcjonuje od 2005 roku. Ostatnia nowelizacja ustawy miała miejsce w 2015 roku. Nowelizacja ustawy z 10 czerwca 2010 roku przede wszystkim zakazała stosowania kar cielesnych w wychowaniu w rodzinie. Do zadań wojewody włączono nadzór nad realizacją zadań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez samorząd gminny, powiatowy i województwa oraz kontrolę zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wykonywanych przez podmioty niepubliczne na podstawie umów z organami administracji rządowej i samorządowej.

Z analizy danych, zebranych przez Wydział Polityki Społecznej WM UW wynika, że od 2016 roku w województwie warmińsko-mazurskim utrzymuje się tendencja spadowa ilości wypełnionych formularzy „Niebieska Karta – A” . Dobrą praktyką są corocznie organizowane przez Wydział konferencje, będące okazją do spotkania przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, zespołów interdyscyplinarnych, placówek oświatowych, organizacji pozarządowych, więziennictwa, komendantów policji, sądów, prokuratur, kuratorskiej służby sądowej oraz samorządów, których tematyka poświęcona jest rozwiązywaniu problemów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Podczas dzisiejszej konferencji miały miejsce:

- prelekcja dr Joanny Frankowiak – wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dotycząca profilaktyki w obszarze przeciwdziałania przemocy;

-  podsumowanie projektu pt. „Zwalczanie przemocy w rodzinie i ochrona ofiar przemocy w rodzinie” realizowanego od 2017 roku  przez Wydział Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wspólnie z Administracją Komisji Wspólnotowej Francuskiej w ramach Programu Wykonawczego na lata 2017-2019. Udział w projekcie specjalistów z naszego regionu pozwolił przede wszystkim na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, a pozyskana wiedza stanowi inspirację do wprowadzania zmian w dalszej pracy;

- przedstawienie dobrych praktyk dotyczących profilaktyki w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez specjalistów z Belgii oraz specjalisty z MOPS w Nidzicy;

- podsumowanie pracy Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie z okazji 10-lecia jego istnienia (Wojewoda Warmińsko-Mazurski jest Przewodniczącym Zespołu).

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}