W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Materialny znak niematerialnego dziedzictwa

01.11.2019

W uroczystość Wszystkich Świętych odbyła się tradycyjna kwesta na rzecz ratowania starych nekropolii. W Olsztynie datki do puszek zbierali politycy, samorządowcy, dziennikarze, sportowcy, społecznicy i harcerze.

cmentarze

Zbiórka pieniędzy na restauracje dawnych nekropolii miała miejsce na dwóch największych cmentarzach komunalnych - przy ul. Poprzecznej w Olsztynie i przy ul. Wadąskiej w Dywitach.

Udział w tegorocznej kweście wziął m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który powiedział, że „pomniki na tych cmentarzach to pewien materialny znak niematerialnego dziedzictwa. Jest nim pamięć o ludziach, którzy na przestrzeni wieków tworzyli naszą ojczyznę”.

Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach od 16 lat zbiera pieniądze na renowację nagrobków na najstarszych cmentarzach w mieście, czyli św. Józefa, św. Jakuba i św. Jana Nepomucena.

Także w tym roku odwiedzający groby bliskich byli bardzo hojni. Od 2003 roku podczas olsztyńskiej kwesty udało się łącznie zebrać ponad 300 tysięcy złotych. Dzięki datkom i dotacjom z budżetu miasta możliwe jest ratowanie mogił, krzyży, ogrodzeń, a także kaplic na historycznych nekropoliach stolicy regionu.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}