28.04.2022СообщениеHurmatli Tashrif Buyuruvchilar 2 may 2022y. O`zbekistonda dam olish kuni e`lon qilinishi sababli va «3 may Konstitutsiyasi» Polsha Davlat bayrami munosabati bilan, 2-3 may kunlari Polsha Respublikasining Toshkentdagi Elchixonasi ishlamasligini ma`lum qiladi.
26.04.2022O‘zbekistonlik tadbirkorlar Polsha bozoriga kirib bormoqdaPolsha Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi, O‘zbekistondagi eng yirik tekstil ishlab chiqaruvchi “Zelal Tekstil” fabrikasiga tashrif buyurdi.
21.04.2022„Sevgi aks-sadosi” konkursi - Anna Germanning sa’nati va shaxsidan ilhomlangan har qanday uslubda bajarilgan eng yaxshi san'at asari uchun
20.04.2022Jazz Bayrami tez kunda Toshkentda!
19.04.2022Toshkentdagi Polish Heritage Days“O‘zbekistonga xush kelibsiz!” deb nomlangan Anton Piesnianing fotoko‘rgazmani ochilish marosimi bo’lib o’tdi. Polsha Elchixonasi, O‘zbekistonda Polsha Merosi kunlarini targ‘ib qilishga bag‘ishlangan qator tadbirlarni o‘tkazish tashabbusi bilan chiqdi. Marosim Toshkent Fotosuratlar uyida O’zbekiston xalq rassomi O‘zbekiston Badiiy akademiyasining raisi, Nuriddinov Akmal Vaxobjonovich- Akmal Nur, konsul Mariush Shidlovskiy, Agneshka Marchak va Anton Piesnia ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
15.04.2022“O‘zbekistonga xush kelibsiz” deb nomlangan ko‘rgazmasining tantanali ochilish marosimiga taklifnoma.
15.04.2022AGA ZARYAN va Mixal Tokay O'zbekiston poytaxtiga Polsha jazz musiqasini olib keladi!Polsha Respublikasining Toshkentdagi elchixonasi Polshaning eng yaxshi va eng muvaffaqiyatli jazz vokalchilaridan biri AGI ZARYANni konsertiga taklif qilishdan mamnun. Konsert 6-may kuni soat 19:00 da O‘zbekiston Milliy konservatoriyasida, Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan VI Xalqaro jazz festivali doirasida bo‘lib o‘tadi.
11.04.2022Ariza toldiring va „Women in Tech Summit 2022” da bepul eshtirok etish uchun grant yuting!Elchi Radoslav Gruk Oʻzbekistonga tashrif buyurgan Perspektywy fondi vakillari Yuliya Lisik va Yoanna Marashek bilan uchrashdi. Vakkilarning maqsadi shundayki-Varshava shahrida joriy yilning 7-8 iyun kunlari boʻlib oʻtadigan “Women in Tech Summit 2022” haqida toliq ma’lumot berish.
07.04.2022Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligiga bag‘ishlangan “Polsha va O‘zbekistonni nima bog‘laydi” deb atalgan tanlovElchi Radoslav Gruk Polsha Respublikasining Toshkentdagi Elchixonasi tomonidan tashkil etilgan “Polsha va Oʻzbekistonni nima bogʻlaydi” tanlovining gʻoliblariga mukofotlarni topshirdi.
04.04.2022Invitation to participate in the 4th Edition of the Women in Tech Summit 2022 ConferenceThe Perspektywy Women in Tech Summit is the favorite event for women in Tech&IT in Europe.