W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ograniczenia COVID-19 w Uzbekistanie

10.07.2020

Ważny komunikat dotyczący Uzbekistanu.

coronavirus

Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za pandemię.

Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Zachęcamy do śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Władze Repliki Uzbekistanu podjęły decyzję o automatycznym przedłużeniu do 1 września ważności wiz wjazdowych dla obywateli państw obcych, którzy z powodu wprowadzonych ograniczeń  nie mają możliwości opuszczenia terytorium republiki. Przedłużenie pobytu dotyczy również osób, które wjechały na terytorium Uzbekistanu w ruchu bezwizowym.

Kraj podzielony został na strefy pod względem zagrożenia epidemiologicznego: na czerwoną, żółtą i zieloną.  Od 10.07 do 01.08.2020 roku terytorium całego  kraju zostało przypisany do czerwonej strefy.

Od 10 lipca do 1 sierpnia Uzbekistan wprowadza wzmocnione środki kwarantanny, wynika to z decyzji Republikańskiej Specjalnej Komisji.

W szczególności wprowadza się następujące środki:

- ruch pojazdów w całym kraju będzie ograniczony, wprowadza się zakaz poruszania się samochodów prywatnych poza godzinami 07.00-10.00 i 17.00-20.00.

- Część pracowników instytucji państwowych wysłana zostanie na przymusowy urlop, pozostali będą pracować w systemie zdalnym.

- zabrania się organizowania spotkań w organach rządowych, organizacjach pozarządowych i przedsiębiorstwach, w razie potrzeby spotkania mogą  zostać przeprowadzone on-line;

- zabrania się przemieszczania się pojazdów między regionami (z wyjątkiem przemieszczania samochodów służbowych i osobowych należących do producentów rolnych);

- zabrania się organizowania uroczystości kulturalnych, rodzinnych, weselnych i innych, imprez publicznych;

- zamknięcie parków;

- zawiesić pracę dużych rynków i sklepów z odzieżą;

- działalność siłowni, klubów fitness i basenów zostanie zawieszona;

- praca przedszkolnych placówek oświatowych, kursów szkoleniowych i wszelkich środowisk zostanie wstrzymana, niezależnie od ich form organizacyjnych, prawnych i majątkowych;

- zamknięte zostają restauracje, kawiarnie, stołówki, herbaciarnie, z wyjątkiem usług dostawy (gastronomia);

- zawiesza się pracę sanatoriów, pensjonatów, obozów dla dzieci, pensjonatów, plaż i innych miejsc rekreacji.

Ponadto osobom w wieku powyżej 65 lat zabronione będzie przebywanie w miejscach publicznych,

Zabrania się gromadzenia w grupach więcej niż trzy osobowe.

Również międzynarodowe loty czarterowe zostaną zmniejszone o połowę. Kierowcy pojazdów uczestniczących w ruchu międzynarodowym muszą przejść test na zarażenie koronawirusem.

Ponadto, zgodnie z decyzją specjalnej komisji, okres kwarantanny jest skrócony z 14 do 10 dni. Jeśli w ciągu 10 dni wyniki testu zakażenia koronawirusem są negatywne, pacjent kończy kwarantannę, jeśli wynik testu jest pozytywny, wówczas pacjent jest hospitalizowany.

Jeśli nie ma żadnych objawów, leczenie zostanie przeprowadzone w domu. Jeśli nie ma warunków do leczenia w domu, pacjent zostanie hospitalizowany.

W przypadku pojawienia się symptomów choroby należy niezwłocznie skontaktować się z  Republikańskim Centrum Państwowego Nadzoru Sanitarno-Epidemiologicznego Ministerstwa Zdrowia Republiki Uzbekistanu

Adres: Taszkent; Rejon Czilanzarski; ul. Bunedkor 46; Stadion „Bunedkor”

+ 998 71  2765928

+ 998 71  2761781

+ 998 71  2763266

Szczegóły oraz nowe komunikaty można znaleźć na naszej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/uzbekistan/wazna-informacja-dla-obywateli-rp-znajdujacych-sie-na-terytorium-republiki-uzbekistanu