W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Procedura uzyskania statusu osoby osiedlonej

Ostateczny termin złożenia wniosku o przyznanie statusu osiedlonego to 30.06.2021 r.

System wnioskowania o statusu osiedlonego dla obywateli państw UE mieszkających w Wielkiej Brytanii został oficjalnie uruchomiony 30 marca 2019 r.

UWAGA: W związku z epidemią koronawirusa Home Office (brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) wprowadziło znaczące zmiany w procesie aplikowania w procedurze EU Settlement Scheme (o status osoby osiedlonej) - SZCZEGÓŁY TUTAJ.

Wniosek mogą złożyć osoby, które do końca okresu przejściowego, tj. 31.12.2020 r., zamieszkiwały terytorium Wielkiej Brytanii, oraz ich rodziny. W przypadku dalszej rodziny osoby te muszą zamieszkiwać w Wielkiej Brytanii dnia 31.12.2020, bliższa rodzina (małżonkowie, partnerzy, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie) mogą dołączyć po tej dacie. Osoby, które zamieszkiwały w Wielkiej Brytanii przez 5 lat (w każdym roku co najmniej przez 6 miesięcy) maja prawo otrzymać status osiedlonego, a osoby przebywające krócej status tymczasowy (pre-settled status).

Procedura uzyskania statusu osiedlonego odbywa się elektronicznie.

1. Wypełnienie wniosku:

  • Potwierdzenie tożsamości:

           -   Zeskanowanie informacji z biometrycznego dokumentu (paszportu lub dowodu osobistego, przy czym dowody wydane przed 4.03.3019 r. nie są biometryczne) przy pomocy smartfona bądź tableta z systemem Android oraz technologią NFC lub iPhona 8 lub wyżej z technologią NFC;

           -   Poprzez skorzystanie z uruchomionych centrów, w których można potwierdzić tożsamość;

            -    Poprzez wysłanie dokumentu tożsamości do Home Office na adres podany w mailu indywidualnym po zakończeniu aplikacji;

  • Załadowanie do systemu fotografii paszportowej (innej niż w dokumencie)

2. Oświadczenie o niepopełnieniu przestępstwa (niezależnie w którym kraju; należy zawrzeć wszelkie informacje; nie tylko w Wielkiej Brytanii) – jeśli wnioskodawca posiada przeszłość kryminalną musi zadeklarować, jakie przestępstwo popełnił oraz czy był karany i w którym kraju.

3. Każdy wypełnia aplikację indywidualnie, ale w imieniu dzieci i osób pozostających pod opieką wniosek składa ich opiekun.

4. Aplikacja jest powiązana z danymi HMRC oraz Department for Work and Pensions, zatem co do zasady osoby zatrudnione, płacące podatki, pobierające emerytury nie będą musiały dodatkowymi dokumentami udowadniać faktu zamieszkiwania w Wielkiej Brytanii. Niemniej możliwe jest udowodnienie pobytu na podstawie dodatkowych dokumentów.

Jeżeli konieczne przedstawienie dokumentów, to ich lista znajduje się na stronie.

5. Decyzja przyznająca lub odmawiająca przyznania statusu osiedlonego – jest możliwe odwołanie od decyzji.

Dodatkowe informacje:

Nie jest przewidziane wydawanie „fizycznego” dokumentu potwierdzającego posiadanie statusu osiedlonego.

Osoby posiadające status osiedlonego będą mogły wjeżdżać na teren UK na podstawie paszportu lub dowodu osobistego do 31.12.2025 r.

Informacje Home Office w języku polskim: 

Informator do systemu osiedleńczego dla obywateli UE – tłumaczenie na język Polski

Składanie wniosków w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej (status osoby osiedlonej oraz tymczasowy status osoby osiedlonej)

 

Osoby, które chcą uzyskać pomoc w aplikowaniu o status osiedlonego mogą o nią poprosić wskazane i finansowane przez Home Office organizacje.

Osoby, które nie posiadają urządzenia z systemem Android z technologią NFC lub iPhona 8 lub wyżej z technologią NFC mogą skorzystać (najczęściej za niewielką opłatą) z punktów, które takie czytniki posiadają.

Jak zeskanować dokument tożsamości dowiesz z filmu:

Wideo