W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KORONAWIRUS - sytuacja w Wietnamie i powrót do Polski

21.09.2020

Informacje dotyczące koronawirusa

 

SYTUACJA W WIETNAMIE

 

 • Informacje dotyczące m.in. liczby zachorowań oraz osób wyleczonych w Wietnamie dostępne są na prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia Wietnamu stronie internetowej poświęconej sytuacji związanej z pandemią. Ponadto na stronie Światowej Organizacji Zdrowia dostępne są raporty sytuacyjne dot. COVID-19 w Wietnamie, m.in. wskazujące restrykcje obowiązujące w poszczególnych częściach kraju.
 • Wietnamskie władze odradzają opuszczanie domu – podczas koniecznych wyjść (np. zakup żywości, leków, wizyta u lekarza) obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz zachowania między sobą min. metrowego odstępu, a także unikania zatłoczonych miejsc. Wietnamskie Ministerstwo Zdrowia zaleca częste mycie rąk oraz korzystanie z płynów dezynfekujących. Władze Wietnamu zachęcają do wypełniania oświadczenia zdrowotnego onlineNależy śledzić informacje dotyczące regulacji epidemiologicznych w miejscu swojego pobytu, bowiem w poszczególnych prowincjach/miejscowościach w sposób nagły mogą być wprowadzane znaczne ograniczenia np. w przemieszczaniu się czy w funkcjonowaniu sklepów/restauracji/usług.
 • Od dnia 22 marca 2020 r. obowiązuje zakaz wjazdu do Wietnamu wszystkich cudzoziemców (zakaz nie dotyczy poszczególnych przypadków, np. posiadaczy paszportów służbowych czy menedżerów, ekspertów lub pracowników wysoko wykwalifikowanych – w przypadku takich osób pracodawca powinien wystąpić do władz Wietnamu o zgodę na wjazd). Osoby uprawnione do wjazdu do Wietnamu są zobowiązane m.in. do przedstawienia wyników testów na obecność SARS-CoV-2 wykonanych techniką real-time PCR od 3 do 7 dni przed datą wjazdu do SRW (testy muszą być wykonane w zatwierdzonych laboratoriach lub znajdujących się na liście WHO) oraz muszą posiadać międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywające koszty leczenia COVID-19 lub zobowiązanie wietnamskiego pracodawcy do ich pokrycia. Osoby przyjeżdżające do Wietnamu podlegają 14-dniowej kwarantannie.
 • Decyzją władz wietnamskich legalny pobyt osób, które przyjechały do Wietnamu po 1 marca 2020 r. na podstawie e-wizy, wizy turystycznej lub w ramach programów ruchu bezwizowego został automatycznie przedłużony, bez opłat, do 30 września 2020 r. Oznacza to, że wyżej wymienione osoby, które przyjechały do Wietnamu po 1 marca 2020 r., nie muszą przedłużać do 30 września 2020 r. ważności swoich wiz w urzędach imigracyjnych lub biurach podróży. Osoby korzystające z automatycznego przedłużenia wizy mają obowiązek złożyć deklarację miejsca pobytu oraz medyczną. Więcej informacji uzyskać można m.in. w Departamencie Imigracyjnym (tel.: 0243.9387320 lub 0283.9200365).
 • Niezależnie od miejsca pobytu, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały. W razie wystąpienia objawów zarażenia COVID-19 należy niezwłocznie zadzwonić na infolinię wietnamskiego Ministerstwa Zdrowia: 1900-9095 (dostępna w jęz. angielskim). Osoby, w stosunku do których wystąpi podejrzenie zarażenia COVID-19 lub które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną, mogą zostać zobligowane do odbycia przymusowej kwarantanny.
 • Regulacje dotyczące kwarantanny oraz ograniczeń w przemieszczaniu się mogą zostać ogłoszone przez władze wietnamskie w sposób nagły. Obywatele polscy, którzy podjęli decyzję o pozostaniu w Wietnamie powinni pamiętać, że są zobowiązani do przestrzegania wietnamskiego prawa oraz obowiązujących regulacji epidemiologicznych.
 • Lista placówek medycznych zajmujących się diagnozą oraz leczeniem COVID-19 w Wietnamie dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia SRW (link).
 • Władze Wietnamu mogą w dowolnym momencie zarządzić  dodatkowe ograniczenia, w zależności od rozwoju sytuacji.

 

POWRÓT DO POLSKI

 

 • Dnia 13 czerwca 2020 r. Polska przywróciła pełen ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii EuropejskiejGranice zewnętrzne Unii Europejskiej pozostają zamknięte do odwołania. 
 • Do 29 września 2020 r. (z możliwością przedłużenia) obowiązuje zakaz lotów do Polski z lotnisk położonych na terytorium: 

1) Belize;

2) Bośni i Hercegowiny;

3) Czarnogóry;

4) Federacyjnej Republiki Brazylii;

5) Królestwa Bahrajnu;

6) Królestwa Hiszpanii;

7) Państwa Izrael;

8) Państwa Katar;

9) Państwa Kuwejt;

10) Państwa Libia;

11) Republiki Argentyńskiej;

12) Republiki Chile;

13) Republiki Francuskiej (zakaz nie obowiązuje);

14) Republiki Gwatemali;

15) Republiki Hondurasu;

16) Republiki Iraku;

17) Republiki Kolumbii;

18) Republiki Kostaryki;

19) Republiki Libańskiej;

20) Republiki Malediwów;

21) Republiki Mołdawii;

22) Republiki Namibii;

23) Republiki Panamy;

24) Republiki Paragwaju;

25) Republiki Peru;

26) Republiki Surinamu;

27) Republiki Zielonego Przylądka;

28) Stanów Zjednoczonych Ameryki;

29) Wielonarodowego Państwa Boliwia;

30) Wspólnoty Bahamów.

 

Oznacza to, że rejsowe loty pasażerskie z lotnisk w wyżej wymienionych państwach nie wylądują w Polsce do 29 września 2020 r. (zakaz może być przedłużony). Połączenia lotnicze z Wietnamu do Polski niezakładające lądowania w wyżej wymienionych krajach są możliwe, jednak ich dostępność zależy od linii lotniczych. Zalecamy bezpośredni kontakt z liniami lotniczymi oraz samodzielne wyszukiwanie dostępnych połączeń.

Pasażerowie lotów międzynarodowych z lotnisk położonych na terytorium państw nieobjętych zakazem w ruchu lotniczym są zwolnieni z kwarantanny (z wyjątkiem pasażera statku powietrznego wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium Republiki Białorusi, Ukrainy albo Federacji Rosyjskiej).

 • Uwzględniając powyższe, powrót do Polski możliwy jest obecnie np. liniami Emirates (z międzylądowaniem w Dubaju), jak również poprzez tranzyt w innym państwie Unii Europejskiej (np. przez terytorium Niemiec). Połączenia lotnicze z Wietnamu do Polski/Europy obejmują obecnie m.in.:

– loty linii Emirates przez Dubaj do Polski;

– loty linii Vietnam Airlines do Europy (połączenia są nieregularne, należy na bieżąco sprawdzać stronę linii lotniczych);

– loty linii Quatar Airways przez Dohę do innych państw europejskich (do 29 września 2020 r. obowiązuje zakaz lotów z Państwa Katar do Polski);

– loty linii Air Asiana oraz Korean Airways do Seulu (zdarzają się przesunięcia lub anulowania lotów, zalecamy bieżący kontakt z liniami lotniczymi). Z Korei  Południowej dostępne są bezpośrednie połączenia LOT-u do Polski;

– loty linii Cathay Pacific z Ho Chi Minh City do Hongkongu, skąd dostępne są loty do Frankfurtu i Londynu;

– loty linii Air France z Ho Chi Minh City do Paryża przez Bangkok;

– loty linii Singapore Airlines przez Singapur do państw europejskich;

– możliwe są ponadto loty do Japonii, skąd dostępne są bezpośrednie połączenia LOT-u do Polski.

Powyższe informacje dotyczące połączeń oferowanych przez linie lotnicze są orientacyjne oraz mogą ulegać nagłym zmianom. Zalecamy bezpośredni kontakt z liniami lotniczymi w celu ustalenia warunków wpuszczenia na pokład samolotu, w tym ew. dodatkowych zaświadczeń wymaganych przez przewoźników (np. o  negatywnym teście na COVID-19), a także warunków tranzytu. Zachęcamy do bieżącego monitorowania statusów lotów, mogą one bowiem być nagle zmieniane

 • Zalecamy samodzielne sprawdzanie warunków wjazdu do poszczególnych państw europejskich. Pomocne mogą być informacje zawarte na stronach:

https://reopen.europa.eu/pl/

https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm

Jednakże zalecamy weryfikowanie aktualności zawartych na nich informacji bezpośrednio z właściwymi władzami/przedstawicielstwami konkretnych państw, przez które zamierzają Państwo podróżować.

 • Więcej informacji na temat przekraczania granicy Polski oraz kwarantanny dostępne jest m.in. na stronie Straży Granicznej.
 • Lista państw z najwyższą liczbą przypadków COVID-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców dostępna jest na stronie MSZ (link).
 • Informacje na temat obowiązujących w Polsce regulacji w związku z COVID-19 dostępne są na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi (link).