W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KORONAWIRUS - sytuacja w Wietnamie i powrót do Polski

25.11.2020

Informacje dotyczące koronawirusa

 

PODRÓŻ DO WIETNAMU

 • W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.  
 • Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowychZachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
 • Od dnia 22 marca 2020 r. obowiązuje zakaz wjazdu do Wietnamu wszystkich cudzoziemców. Zakaz nie dotyczy poszczególnych przypadków, np. posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych, menedżerów, ekspertów lub pracowników wysoko wykwalifikowanych – osoby te muszą m.in.: posiadać zezwolenia na wjazd do SRW wydane przez odpowiednie władze miejscowe (o wydanie właściwych zezwoleń powinien wystąpić np. wietnamski pracodawca lub wietnamski podmiot zapraszający); przedstawić negatywne wyniki testów na obecność SARS-CoV-2 wykonanych techniką real-time PCR trzy dni przed datą wjazdu do SRW w laboratoriach zatwierdzonych lub znajdujących się na liście WHO; posiadać międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywające koszty leczenia COVID-19 lub zobowiązanie wietnamskiego pracodawcy do ich pokrycia. Osoby uprawnione do przyjazdu do Wietnamu podlegają obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie i są zobowiązane do pokrycia jej kosztów.
 • Zachęcamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi zasad wjazdu i wyjazdu do i z Wietnamu, dostępnymi na stronie Urzędu Imigracyjnego SRW (link). W przypadku dodatkowych wątpliwości zalecamy bezpośredni kontakt z najbliższym Urzędem Imigracyjnym.
 • Międzynarodowy ruch turystyczny do Wietnamu pozostaje zawieszony.

 

 

SYTUACJA W WIETNAMIE

 • Wietnamskie władze zalecają noszenie maseczek, częste mycie rąk oraz korzystanie z płynów dezynfekujących, a także wypełnienie oświadczenia zdrowotnego online. Należy śledzić informacje dotyczące regulacji epidemiologicznych w miejscu swojego pobytu, bowiem w poszczególnych prowincjach/miejscowościach w sposób nagły mogą być wprowadzane znaczne ograniczenia np. w przemieszczaniu się czy w funkcjonowaniu sklepów/restauracji/usług.Informacje dotyczące m.in. liczby zachorowań oraz osób wyleczonych w Wietnamie dostępne są na prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia Wietnamu stronie internetowej poświęconej sytuacji związanej z pandemią. Ponadto na stronie Światowej Organizacji Zdrowia dostępne są raporty sytuacyjne dot. COVID-19 w Wietnamie, m.in. wskazujące restrykcje obowiązujące w poszczególnych częściach kraju.​​​​​​​
 • Decyzją władz wietnamskich osoby, które przyjechały do Wietnamu po 1 marca 2020 r. na podstawie e-wizy, wizy turystycznej lub w ramach programów ruchu bezwizowego, do 30 listopada 2020 r. mogą opuścić Wietnam bez konieczności przedłużania prawa pobytu (wizy,e-wizy etc.). W razie wątpliwości należy kontaktować się z Departamentem Imigracyjnym (tel.: 0243.9387320 lub 0283.9200365). Osoby korzystające z wyżej wymienionego automatycznego przedłużenia pobytu mają obowiązek złożyć deklarację miejsca pobytu oraz medyczną.
 • Niezależnie od miejsca pobytu, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały. W razie wystąpienia objawów zarażenia COVID-19 należy niezwłocznie zadzwonić na infolinię wietnamskiego Ministerstwa Zdrowia: 1900-9095 (dostępna w jęz. angielskim). Osoby, w stosunku do których wystąpi podejrzenie zarażenia COVID-19 lub które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną, mogą zostać zobligowane do odbycia przymusowej kwarantanny. 
 • Regulacje dotyczące kwarantanny oraz ograniczeń w przemieszczaniu się mogą zostać ogłoszone przez władze wietnamskie w sposób nagły. Obywatele polscy, którzy podjęli decyzję o pozostaniu w Wietnamie powinni pamiętać, że są zobowiązani do przestrzegania wietnamskiego prawa oraz obowiązujących regulacji epidemiologicznych.
 • Lista placówek medycznych zajmujących się diagnozą oraz leczeniem COVID-19 w Wietnamie dostępna jest tutaj.
 • Władze Wietnamu mogą w dowolnym momencie zarządzić  dodatkowe ograniczenia, w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.
 • Zachęcamy do rejestracji w systemie Odyseusz. Dzięki temu w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej Ambasada będzie mogła się z Państwem skontaktować oraz udzielić informacji. 

 

 

POWRÓT DO POLSKI​​​​​​​

 • Dnia 13 czerwca 2020 r. Polska przywróciła pełen ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii EuropejskiejGranice zewnętrzne Unii Europejskiej pozostają zamknięte do odwołania. 
 • Do 8 grudnia 2020 r. (z możliwością przedłużenia) obowiązuje zakaz lotów do Polski z lotnisk położonych na terytorium: 

1) Bośni i Hercegowiny;

2) Czarnogóry;

3) Gruzji;

4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;

5) Republiki Armenii;

6) Republiki Kosowa;

7) Republiki Macedonii Północnej;

8) Republiki Serbii;

9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

 

Oznacza to, że rejsowe loty pasażerskie z lotnisk w wyżej wymienionych państwach nie wylądują w Polsce do 8 grudnia 2020 r. (z możliwością przedłużenia). Połączenia lotnicze z Wietnamu do Polski niezakładające lądowania w wyżej wymienionych krajach są możliwe, jednak ich dostępność zależy od linii lotniczych. Zalecamy bezpośredni kontakt z liniami lotniczymi oraz samodzielne wyszukiwanie dostępnych połączeń.

Pasażerowie lotów międzynarodowych z lotnisk położonych na terytorium państw nieobjętych zakazem w ruchu lotniczym są zwolnieni z kwarantanny (z wyjątkiem pasażera statku powietrznego wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium Republiki Białorusi, Ukrainy albo Federacji Rosyjskiej).

 • Uwzględniając powyższe, powrót do Polski możliwy jest obecnie np. liniami Emirates (z międzylądowaniem w Dubaju), liniami LOT z Korei Południowej lub innymi dostępnymi połączeniami, jak również poprzez tranzyt w innym państwie Unii Europejskiej (np. przez terytorium Niemiec). Połączenia lotnicze z Wietnamu do Polski/Europy obejmują obecnie m.in.:

– loty linii Emirates przez Dubaj do Polski;

– loty linii Air Asiana oraz Korean Airways do Seulu. Z Korei Południowej dostępne są bezpośrednie połączenia LOT-u do Polski;

– loty linii Vietnam Airlines do Europy (połączenia są nieregularne, należy na bieżąco sprawdzać stronę linii lotniczych);

– loty linii Quatar Airways przez Dohę do państw europejskich;

– loty linii Cathay Pacific z Ho Chi Minh City do Hongkongu, skąd dostępne są loty do Frankfurtu i Londynu;

– loty linii Air France z Ho Chi Minh City do Paryża przez Bangkok;

– loty linii Singapore Airlines przez Singapur do państw europejskich;

– możliwe są ponadto loty do Japonii, skąd dostępne są bezpośrednie połączenia LOT-u do Polski.

Powyższe informacje dotyczące połączeń oferowanych przez linie lotnicze są orientacyjne oraz mogą ulegać nagłym zmianom. Zalecamy bezpośredni kontakt z liniami lotniczymi w celu ustalenia warunków wpuszczenia na pokład samolotu, w tym ew. dodatkowych zaświadczeń wymaganych przez przewoźników (np. o  negatywnym teście na COVID-19), a także warunków tranzytu. Zachęcamy do bieżącego monitorowania statusów lotów, mogą one bowiem być nagle zmieniane

 • Zalecamy samodzielne sprawdzanie warunków wjazdu do poszczególnych państw europejskich. Pomocne mogą być informacje zawarte na stronach:

https://reopen.europa.eu/pl/

https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm

Jednakże zalecamy weryfikowanie aktualności zawartych na nich informacji bezpośrednio z właściwymi władzami/przedstawicielstwami konkretnych państw, przez które zamierzają Państwo podróżować.

 • Więcej informacji na temat przekraczania granicy Polski oraz kwarantanny dostępne jest m.in. na stronie Straży Granicznej.
 • Lista państw z najwyższą liczbą przypadków COVID-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców dostępna jest na stronie MSZ (link).
 • Informacje na temat obowiązujących w Polsce regulacji w związku z COVID-19 dostępne są na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi (link).