W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KORONAWIRUS - sytuacja w Wietnamie i powrót do Polski

07.08.2020

Informacje dotyczące koronawirusa

 

Sytuacja w Wietnamie

 • Informacje dotyczące m.in. liczby zachorowań oraz osób wyleczonych w Wietnamie dostępne są na prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia Wietnamu stronie internetowej poświęconej sytuacji związanej z pandemią. Ponadto na stronie Światowej Organizacji Zdrowia dostępne są raporty sytuacyjne dot. COVID-19 w Wietnamie, m.in. wskazujące restrykcje obowiązujące w poszczególnych częściach kraju.
 • Wietnamskie władze odradzają opuszczanie domu – podczas koniecznych wyjść (np. zakup żywości, leków, wizyta u lekarza) obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz zachowania między sobą min. metrowego odstępu, a także unikania zatłoczonych miejsc. Wietnamskie Ministerstwo Zdrowia zaleca częste mycie rąk oraz korzystanie z płynów dezynfekujących. Należy śledzić informacje dotyczące regulacji epidemiologicznych w miejscu swojego pobytu, wprowadzane są bowiem nowe ograniczenia, m.in.: w Da Nang, Ho Chi Minh zabronione jest gromadzenie się w miejscach publicznych powyżej 30 osób; w wielu miejscowościach zamykane są lokale takie jak bary, dyskoteki etc. 
 • W związku z potwierdzeniem zakażeń koronawirusem w Da Nang wietnamskie władze zakazały przyjmowania turystów przez to miasto przez 14 dni od niedzieli 26 lipca 2020 r. Wszystkie loty krajowe do oraz z Da Nang zostały wstrzymane od 28 lipca 2020 r. na 15 dni, wstrzymany został ponadto transport drogowy w obrębie, oraz do i z miasta. Istotne utrudnienia w transporcie występują w prowincji Quảng Nam (w tym w mieście Hoi An), jak również w okolicznych miejscowościach (Hue, prowincja Dak Lak), władze wietnamskie mogą ponadto w każdej chwili wprowadzać dalsze ograniczenia. 
 • Od dnia 22 marca 2020 r. obowiązuje zakaz wjazdu do Wietnamu wszystkich cudzoziemców (zakaz nie dotyczy poszczególnych przypadków, np. posiadaczy paszportów służbowych czy menedżerów, ekspertów lub pracowników wysoko wykwalifikowanych – w przypadku takich osób pracodawca powinien wystąpić do władz Wietnamu o zgodę na wjazd). Osoby przyjeżdżające do Wietnamu podlegają 14-dniowej kwarantannie.
 • Decyzją władz wietnamskich legalny pobyt osób, które przyjechały do Wietnamu po 1 marca 2020 r. na podstawie e-wizy, wizy turystycznej lub w ramach programów ruchu bezwizowego został automatycznie przedłużony, bez opłat, do 31 sierpnia 2020 r. Oznacza to, że wyżej wymienione osoby, które przyjechały do Wietnamu po 1 marca 2020 r., nie muszą przedłużać do 31 sierpnia 2020 r. ważności swoich wiz w urzędach imigracyjnych lub biurach podróży. Osoby korzystające z automatycznego przedłużenia wizy mają obowiązek złożyć deklarację miejsca pobytu oraz medyczną. Więcej informacji uzyskać można m.in. w Departamencie Imigracyjnym (tel.: 0243.9387320 lub 0283.9200365).
 • Niezależnie od miejsca pobytu, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały. W Wietnamie organem odpowiedzialnym za kontrolę rozprzestrzeniania się koronawirusa jest Ministerstwo Zdrowia - w razie wystąpienia objawów zarażenia należy niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala. W razie wystąpienia objawów ewentualnego zarażenia koronawirusem, władze Wietnamu mogą spowodować przymusową kwarantannę cudzoziemca. Wietnamskie Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię w związku z zagrożeniem koronawirusem: 1900-9095 lub 1900-3228
 • Lista placówek medycznych zajmujących się diagnozą oraz leczeniem COVID-19 w Wietnamie dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia SRW (link).
 • Władze Wietnamu mogą w dowolnym momencie zarządzić  dodatkowe ograniczenia, w zależności od rozwoju sytuacji.

 

POWRÓT DO POLSKI

 • Dnia 13 czerwca 2020 r. Polska przywróciła pełen ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii EuropejskiejGranice zewnętrzne Unii Europejskiej pozostają zamknięte do odwołania. 
 • Do 11 sierpnia 2020 r. (z możliwością ponownego przedłużenia) obowiązuje zakaz przyjmowania przez lotniska w Polsce samolotów realizujących loty międzynarodowe. Zakaz nie dotyczy lotów z państw UE (z wyjątkiem Szwecji, Portugalii i Luksemburga), państw EFTA, Szwajcarii oraz m.in.: Australii, Japonii, Nowej Zelandii, Republiki Korei, Tajlandii, Turcji, Ukrainy. Oznacza to, że do 11 sierpnia 2020 r. (z możliwością przedłużenia) rejsowe samoloty pasażerskie z Wietnamu nie wylądują w Polsce. Więcej informacji znaleźć można np. na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
 • W związku z powyższym powrót do Polski możliwy jest obecnie m.in. poprzez tranzyt w innym państwie Unii Europejskiej. Jednym z mniej skomplikowanych wariantów podróży jest transfer przez terytorium Niemiec - więcej informacji nt. tranzytu przez Niemcy. Innym wariantem powrotu do Polski z Wietnamu są bezpośrednie połączenia LOT-u z Korei Południowej czy z Japonii. 

Jednakże zalecamy weryfikowanie aktualności zawartych na nich informacji bezpośrednio z właściwymi władzami/przedstawicielstwami konkretnych państw, przez które zamierzają Państwo podróżować.

 • Możliwe połączenia lotnicze z Wietnamu obejmują obecnie m.in.:
  • loty linii Vietnam Airlines do Niemiec (połączenia są nieregularne, należy na bieżąco sprawdzać stronę linii lotniczych);
  • loty linii Emirates przez Dubaj do państw europejskich;
  • loty linii Quatar Airways z Ho Chi Minh City przez Dohę do państw europejskich;
  • loty linii Air Asiana oraz Korean Airways do Seulu (zdarzają się przesunięcia lub anulowania lotów, zalecamy bieżący kontakt z liniami lotniczymi). Z Korei Południowej dostępne są bezpośrednie połączenia LOT-u do Polski;
  • loty linii Cathay Pacific z Ho Chi Minh City do Hongkongu, skąd dostępne są loty do Frankfurtu i Londynu;
  • loty linii Air France z Ho Chi Minh City do Paryża przez Bangkok;
  • możliwe są ponadto loty do Japonii, skąd dostępne są bezpośrednie połączenia LOT-u do Polski.

Powyższe informacje dotyczące połączeń oferowanych przez linie lotnicze są orientacyjne oraz mogą ulegać nagłym zmianom. Zalecamy bezpośredni kontakt z liniami lotniczymi w celu ustalenia warunków wpuszczenia na pokład samolotu, w tym ew. dodatkowych zaświadczeń wymaganych przez przewoźników, a także warunków tranzytu. Zachęcamy do bieżącego monitorowania statusów lotów, mogą one bowiem być nagle zmieniane

 • Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granicy RP. Więcej informacji dostępne jest m.in. na stronie Straży Granicznej.