W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EURO 2020 - poradnik kibica

31.05.2021

Przeżywaj piłkarskie emocje bezpiecznie i bez stresu. W poradniku kibica EURO 2020 znajdziesz najważniejsze informacje o wjeździe do Włoch i pobycie, a także adresy polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych, przydatne telefony i informacje. Poradnik możesz też pobrać na dole strony w formie pliku PDF.

Poradnik kibica 2021
Polskie urzędy dyplomatyczne i konsularne

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Rzymie

Adres: (ul.) via di San Valentino, 12

tel.: +39 0636204300

e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl

Twitter: https://twitter.com/plinitalia

tel. komórkowy konsula dyżurnego: +39 3355995212

(Należy dzwonić tylko w sprawach losowych, wymagających niezwłocznej interwencji konsula. Czynny po godzinach zamknięcia urzędu oraz w weekendy.)

Policja, Szpitale i numery alarmowe

Posterunki policji:

- w pobliżu Ambasady:

Posterunek – Commissariato Villa Glori

ul. Via Guidubaldo del Monte, 52

tel. +39 06 809 1081

 

- przy Stadionie Olimpico:

Posterunek - Commissariato Prati

ul. Via Ruffini, 1

tel.  +39 06 328071

 

Szpitale:

- Ospedale San Filippo Neri

via Giovanni Martinotti, 20

+39 06 33061

 

- Ospedale Fatebenefratelli – Isola Tiberina

via di Ponte Quattro Capi, 39

+39 06 68371

 

- Ospedale Sant’Andrea

via di Grottarossa, 1035/1039

+39 06 33771

 

Numery alarmowe: 

112 * Jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy używany w sieci telefonów stacjonarnych i komórkowych. Obsługa w języku innym niż włoski nie jest gwarantowana.

115 * Straż pożarna

113 * Policja

118 * Pogotowie ratunkowe

Zasady wjazdu

Dokumenty uprawniające do wjazdu na terytorium Włoch:

1. Ważny Dowód Osobisty

2. Ważny Paszport

 

Osoby przyjeżdżające do Włoch z krajów UE mają obowiązek:

1. Zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie  https://app.euplf.eu/#/

2. Przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego (molekularnego
lub antygenowego) wykonanego w ciągu 48h przed wjazdem do Włoch.

 

UWAGA! Szczepienie czy przebyta choroba Covid19 nie zwalnia z obowiązku wykonania testu wymazowego.

Więcej informacji nt. przepisów wjazdowych do Włoch znajdziesz na stronie Informacje dla podróżujących do Włoch - Polska we Włoszech - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

Podróż samochodem

Wjeżdżając do Włoch samochodem można posługiwać się polskim prawem jazdy zarówno ważnym bezterminowo, jak i tym ze wskazanym terminem ważności.

Większość autostrad we Włoszech jest płatna. Opłaty są pobierane bezpośrednio przy zjazdach z autostrad w konkretnych miejscowościach lub w pośrednich punktach poboru opłat. Można płacić gotówką (w euro), kartą płatniczą lub kredytową albo przez zdalny system płatności Telepass.

Więcej informacji nt. warunków wjazdu do Włoch znajdziesz na stronie Informacje dla podróżujących – kraj Włochy – Włochy - Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

UWAGA!

Ubezpieczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, uprawnia do opieki medycznej we Włoszech. W czasie wizyty u lekarza należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie, tzn. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nie wszystkie świadczenia zdrowotne są darmowe! Zalecamy posiadanie dodatkowego ubezpieczenia prywatnego, które w razie konieczności pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie oraz koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz ewentualny transport medyczny do Polski.

W nagłych przypadkach i w dni wolne od pracy można zgłosić się do przyszpitalnych ambulatoriów lub pogotowia ratunkowego (pronto soccorso).
​​​

Zasady pobytu

Obowiązek meldunkowy

Pobyt na terytorium Republiki Włoskiej do 3 miesięcy nie wymaga od obywatela polskiego dodatkowych formalności, poza spełnieniem obowiązku meldunkowego
w ciągu 48 godzin od momentu przyjazdu.

Obowiązku tego powinien dopełnić obywatel włoski (bądź innej narodowości, spełniający warunki do legalnego pobytu w państwie) goszczący w swoim domu cudzoziemca. Musi on w ciągu 48 godzin zgłosić miejscowej policji (Commissariato della Polizia di Stato) jego pobyt oraz podać dokładny adres. W przypadku pobytu w ośrodkach turystycznych (hotelach, domach wczasowych, pensjonatach, campingach itp.) obowiązku tego dopełnia ich administracja.

Bezpieczeństwo

We Włoszech występuje zagrożenie zamachami terrorystycznymi, które może wzrosnąć w związku z mistrzostwami. Nie można wykluczyć ataków w miastach-gospodarzach turnieju. Zachowaj ostrożność w szczególności na stadionach,
w strefach kibica i ich okolicach, a także w środkach transportu publicznego.

Sytuacja epidemiologiczna

Do 31.07 lipca we Włoszech obowiązuje stan wyjątkowy co pozwala na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych, w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Utrzymany został obowiązek zakrywania górnych dróg oddechowych, także na zewnątrz. W godzinach 23:00 – 5:00 obowiązuje godzina policyjna. Za złamanie powyższych obostrzeń grozi kara grzywny.

Dodatkowe informacje nt. aktualnie obowiązujących obostrzeń należy na bieżąco weryfikować na stronie Informacje dla podróżujących do Włoch - Polska we Włoszech - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Na czym polega pomoc konsularna?

Konsul pomoże, gdy:

- zgubisz swój dokument tożsamości i chcesz otrzymać paszport tymczasowy na powrót do kraju,

- potrzebujesz pomocy w związku z aresztowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem,

- szukasz adwokata lub tłumacza - konsul może przekazać listę lokalnych prawników i tłumaczy.

 

Konsul nie ma możliwości udzielenia pomocy przy:

- organizowaniu biletów wstępu na mecze,

- pokryciu kosztów leczenia czy pomocy prawnej,

- reklamacji usług hotelowych,

- poszukiwaniu skradzionych lub zagubionych rzeczy osobistych i środków transportu,

- organizowaniu transportu lokalnego czy poszukiwaniu miejsca do zaparkowania pojazdu,

- organizowaniu podróży do i z Włoch,

- transferze środków pieniężnych,

-  reklamacji biletów lotniczych czy na inne środki transportu,

-  rezerwacji biletów lotniczych i hoteli.

Najczęściej zadawane pytania

1. Co powinienem zrobić w przypadku kradzieży lub zagubienia dokumentu tożsamości?

Niezwłocznie poinformuj o tym najbliższy posterunek policji lub karabinierów. Po uzyskaniu zaświadczenia o utracie dokumentu (denuncia), skontaktuj się z wydziałem konsularnym.

WAŻNE! Zgłoszenie utraty dokumentu paszportowego dokonuje się osobiście w najbliższej placówce konsularnej RP. Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego można dokonać osobiście lub w formie pisemnej za pomocą poczty lub telefaksu.

 

2. Co zrobić w razie wypadku samochodowego?

Osoba poszkodowana powinna niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi włoskimi służbami dostępnymi pod lokalnymi numerami alarmowymi (patrz wyżej).

Osoby będące uczestnikami zdarzenia komunikacyjnego informuje się, że czas oczekiwania na uzyskanie od włoskiej policji protokołu powypadkowego jest stosunkowo długi: wynosi minimum 30 dni w przypadku wystąpienia na skutek kolizji wyłącznie strat materialnych i minimum 120 dni w sytuacji, gdy uczestnik/uczestnicy zdarzenia odnieśli obrażenia. Prawo do odebrania protokołu posiadają jedynie sam zainteresowany lub jego pełnomocnik – włoski adwokat.

 

3. Jestem osobą aresztowaną i potrzebuję pomocy prawnej. Do kogo mogę się zwrócić?

Lista adwokatów oraz tłumaczy współpracujących z polskimi placówkami na terytorium Włoch dostępna jest pod następującymi adresami:

            https://www.gov.pl/web/wlochy/lista-adwokatow-notariuszy-tlumaczy

 

Przydatne linki:

 System ODYSEUSZ

 Informacje dla Podróżujących

 Jak przygotować się do podróży zagranicznej

Materiały

Poradnik Kibica UEFA EURO 2020
Poradnik​_Kibica​_-​_EURO​_2020​_-​_Włochy.pdf 0.79MB