W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bieg po zdrowie

Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami z dziedziny psychologii, objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Rzecznika Praw Dziecka.

Grafika. Po lewej stronie dym z napisem: naftyloamina, aceton, cyjanowodór, nikotyna, piren, chlorek winylu, tlenek węgla. Na środku dziewczynka, chłopiec i mops, przebiegający metę z napisem "Bieg po zdrowie". Po prawej stronie chłopiec z mopsem na deskorolce wyłaniający się z dymu

Grupa, do której kierowany jest program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9–11 lat) oraz rodzice i opiekunowie uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

Główne cele programu:

  • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
  • zwięk­szanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kon­tekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia są tłem poruszanych tematów.

Podczas cyklu zajęć odbiorcy:

  • dyskutują,
  • wymieniają doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
  • przeprowadzają wywiady z osobami niepalącymi,
  • liczą koszty palenia papierosów,
  • pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
  • tworzą komiksy z bohaterami programu.

Więcej informacji o programie, filmy oraz materiały edukacyjne dostępne pod linkiem: 

www.gov.pl/web/gis/bieg-po-zdrowie---program-antytytoniowej-edukacji-zdrowotnej

Program w województwie łódzkim

W II edycji programu w roku szkolnym 2017/2018 w województwie łódzkim uczestniczyło 6071 uczniów z 209 szkół oraz 5135 rodziców i opiekunów dzieci.

W III edycji programu w roku szkolnym 2018/2019 edukacją objęto 34% szkół podstawowych w województwie łódzkim. Uczestniczyło w niej 6853 uczniów z 271 szkół oraz 5946 rodziców i opiekunów dzieci.

Materiały

Efekty realizacji programu Bieg po zdrowie
bieg​_podsumowanie.pdf 2.21MB
Raport z ewaluacji I edycji programu Bieg po zdrowie
bieg​_raport.pdf 1.08MB
{"register":{"columns":[]}}