W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania #SzczepimySię

Trwa kampania informacyjna na temat szczepień przeciw COVID-19. Już 15 stycznia rozpocznie się proces rejestracji na powszechne szczepienia Polaków przeciwko COVID-19. Procedura będzie prosta i bezpieczna.

SzczepimySięBaner

 Widziałem skutki takiej choroby jak polio, a już jej nie ma. W momencie, kiedy zaszczepi się większość populacji, koronawirus zniknie – mówi Cezary Pazura, który jest ambasadorem kampanii #SzczepimySię i promuje rzetelne informacje na temat szczepień przeciw COVID-19.

Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.

Oto ważne pytania i odpowiedzi dot. akcji #SzczepimySię:

Czy szczepionka jest obowiązkowa? Jeśli tak, czy są jakieś sankcje za odmowę szczepienia?

Szczepienia są całkowicie dobrowolne. Zachęcamy wszystkich do szczepień przeciw COVID-19. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.

Ile kosztuje szczepionka na koronawirusa?

Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Odcina ona możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka. Program szczepień to nie tylko powrót do normalności, ale też mechanizm ochrony miejsc pracy.

Od kiedy można się zaszczepić?

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia. Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw UE. Z kolei 28 grudnia rozpoczęła się szeroka dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19. Tego dnia do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek. Pierwsze dawki (tzw. etap „zero” szczepień) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są to m.in. pracownicy szpitali węzłowych, pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 roku. Procedura będzie prosta i bezpieczna. W kolejnych etapach szczepieni będą:

  • etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych), służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
  • etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
  • etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

W jaki sposób będzie można zgłosić, że chce się zaszczepić?

Szczepienia podzielone są na etapy. Gdy pacjent znajdzie się w danym etapie szczepień i ma numer PESEL – automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie, które będzie ważne 60 dni. Jeżeli nie ma numeru PESEL, lub pacjent nie mógł poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania, kolejne wystawi indywidualnie lekarz.  

Na szczepienie można się zapisać za pośrednictwem infolinii 989 (rejestracja od 15 stycznia), lub online przez Internetowe Konto Pacjenta. Zarejestrować można się także za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie lub osobiście w punkcie szczepień. Podczas zapisu pacjent zostanie poproszony o dane osobowe, warto mieć zatem przy sobie np. dowód osobisty. Nie będzie natomiast potrzebny numer e-skierowania. Po dokonaniu rezerwacji wizyty otrzymamy SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent zostanie od razu umówiony na dwie wizyty.

Gdzie można się zaszczepić?

Podczas rejestracji na szczepienie, zostanie zaproponowany najbliższy punkt szczepień. Sprawdź listę punktów szczepień

Czy pacjent dostanie zaświadczenie, że jest zaszczepiony?

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. ​​​​Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).
 
Kto na szczepionkach zyska?

Zyska przede wszystkim społeczeństwo - to nadzieja na pełny powrót do normalności i opanowanie pandemii.

Dlaczego warto się zaszczepić?

  1. Bo uchronisz siebie przed niebezpieczeństwem

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19.

  1. Bo uratujesz komuś życie

Szczepiąc się, myślisz również o innych – członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych. Ale także nieznajomych – spotkanych przypadkiem na ulicy, czy w sklepie. Dzięki Tobie zwiększy się również ich bezpieczeństwo. Nawet jeśli czujesz się młody i silny, poprzez zaszczepienie przerwiesz łańcuch zakażeń.

  1. Bo możesz!

Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.

  1. Bo pomożesz zwalczyć pandemię na świecie

Od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.

  1. Bo zyskasz spokój

Szczepiąc się, zyskasz wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.

  1. Bo szczepionki są bezpieczne

Szczepionki są badane przez polskie i unijne instytucje. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.

  1. Bo zostaniesz zbadany

Przed szczepieniem zostaniesz przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzisz swój aktualny stan zdrowia.

  1. Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności!

Szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.

  1. Powrót do normalności oznacza:
  • odejście od maseczek,
  • swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
  • powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,
  • dalszy rozwój gospodarki,
  • ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,
  • swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,
  • wakacje bez ograniczeń,
  • poprawę jakości życia nas wszystkich.

10. Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tej zdobyczy cywilizacji od kilkuset lat.

Walczymy z nieprawdziwymi informacjami dot. szczepionek przeciwko COVID-19 #StopFakeNews: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepionki-przeciw-covid-19--walczymy-z-falszywymi-informacjami-stopfakenews

Chcesz wiedzieć więcej na temat szczepień? Posłuchaj wypowiedzi ekspertówhttps://www.gov.pl/web/szczepimysie/eksperci

Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się na stronie kampanii: www.gov.pl/szczepimysie

 

Materiały informacyjne do pobrania:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-dla-mediow

{"register":{"columns":[]}}