W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Oddział Nadzoru Epidemiologii

Sekcja Zwalczania Chorób Zakaźnych

Toksoplazmoza

Jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez kosmopolitycznego pierwotniaka – Toxoplasma gondii pasożytującego wewnątrzkomórkowo w tkankach człowieka i wielu gatunków zwierząt.

Epidemiologia
Zarażenia Toxoplasma gondii występują na całym świecie a toksoplazmoza należy do najbardziej pospolitych chorób człowieka. Szacuje się, że w USA ponad 60 milionów ludzi zostało zarażonych tym pasożytem. Badania serologiczne przeciwciał swoistych dla tego pasożyta w klasie Ig G, świadczące o przebytym zarażeniu, wykonywane w różnych krajach świata wskazują, że na toksoplazmozę chorowało ok. 46% ludzi w Tanzanii, 24% w Nigerii, 12,3% w Chinach, 47% w obszarach wiejskich we Francji (1). W Polsce wartości te kształtują się na poziomie 25 – 70% (5). Szacuje się, że w USA powoli zmniejsza się liczba osób zarażonych T. gondii ale nadal ok. 23 % populacji ludzi w wieku ≥ 12 lat życia ma przeciwciała Ig G świadczące o przebytym zarażeniu tym pasożytem. Rocznie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej notuje się około 1 milion nowych zarażeń, z czego około 20 000 ma postać oczną a 750 przypadków zachorowań kończy się śmiercią (1). Ryzyko zarażenia i liczba zachorowań wzrasta w krajach rozwijających się oraz położonych w strefie tropikalnej - na niższych wysokościach nad poziomem morza i bliżej strefy równikowej (1,2).
Źródłem zarażenia T. gondii dla człowieka są zwierzęta, głównie kot domowy, koń, krowa, owca, świnia i drób, zaś rezerwuarem w przyrodzie są także gryzonie i wiele innych ssaków oraz ptaków (5).
Człowiek zaraża się najczęściej drogą pokarmową przez spożycie surowego bądź niedogotowanego mięsa zawierającego torbiele (cysty) lub zjedzenie żywności (nieumyte owoce i warzywa) i wody zanieczyszczonej kałem kota, wydalającego oocysty (1,2,5). Transmisja pasożyta na drodze konsumpcji dotyczy przede wszystkim krajów wysokorozwiniętych , natomiast transmisja przez kontakt z kałem ma miejsce głównie w krajach uboższych, zwłaszcza tropikalnych (5).
Oocysty, obecne w kale kotowatych, są odporne na działanie kwasów, zasad i wielu środków dezynfekcyjnych. Przeżywają w temperaturze 21 ° C przez 28 dni, w ciepłej i wilgotnej glebie mogą przetrwać do 18 miesięcy. Są wrażliwe na wysuszenie. W temperaturze + 55 ° C są niszczone po 30 minutach, w temperaturze + 71 ° C po 5 minutach (1, 5). Cysty (torbiele), obecne w mięsie zwierząt ulegają zniszczeniu podczas mrożenia w temperaturze – 20 ° C przez co najmniej 14 dni (1,5).
Zarażenie pasożytem Toxoplasma gondii u kobiety ciężarnej stwarza ryzyko zarażenia płodu. Trofozoity T. gondii krążące we krwi matki przez łożysko przedostają się do płodu. Przeciwciała przeciw pasożytowi wykryto we Francji u 84%, w Niemczech u 32 – 54%, w USA u 27 – 38 % kobiet ciężarnych. W Polsce częstość występowania przeciwciał u ciężarnych wynosi od 50 – 70% Ryzyko zarażenia płodu toksoplazmą jest związane z okresem ciąży i prawdopodobnie jest spowodowane obniżeniem odporności matki, zwiększeniem przepuszczalności łożyska oraz zjadliwością szczepu Toxoplasma gondii (5, 6). Największe ryzyko transmisji wertykalnej - zarażenia płodu występuje w ciąży powyżej 24 tygodnia ciąży (20 – 80%) i w 36 – 38 tygodniu (90%). W pierwszym trymestrze ciąży ryzyko zarażenia jest znacząco niższe, wynosi 1% poniżej 6. tygodnia ciąży i 4% od 6 – 12. tygodnia ciąży, lecz zarażenia w tym okresie ciąży mają cięższy przebieg (1, 5). Następstwem zarażenia wertykalnego jest toksoplazmoza wrodzona. Częstość tej postaci choroby wynosi 1 – 10/ 10 000 żywych urodzeń w USA , 1/770 żywych urodzeń w Brazylii , 1/3 000 żywych urodzeń we Francji . W Holandii rocznie rejestruje się około 620 osób niepełnosprawnych z powodu chorób siatkówki i wad wrodzonych wywołanych zarażeniem Toxoplasma gondii (1). Zapadalność na toksoplazmozę wrodzoną w Europie wynosi średnio 1 - 2 przypadki na 1000 żywych urodzeń rocznie. W Polsce na 400 tysięcy żywych urodzeń w ciągu roku powinno więc być rejestrowanych ok. 400 - 800 przypadków toksoplazmozy wrodzonej. W naszym kraju dane dotyczące występowania wrodzonej toksoplazmozy oceniane są głównie na podstawie zgłaszania ciężkich przypadków objawowych oraz zgonów z powodu toksoplazmozy u noworodków i niemowląt (6). W roku 2010 w Polsce zarejestrowano 7, w roku 2011 – 4 przypadki wrodzonej toksoplazmozy (7).
Możliwe jest również zarażenie podczas przetaczania krwi oraz przeszczepu narządów lub tkanek, ale są to wyjątkowo rzadkie przypadki.
 
Czynnik etiologiczny
Jednokomórkowy pierwotniak Toxoplasma gondii jest pasożytem zarażającym  i namnażającym się w każdym jądrze komórek większości ciepłokrwistych zwierząt, w tym ludzi, a jego cykl życiowy składa się z cyklu płciowego i bezpłciowego.
  1. Oocysty wydalane do ziemi z kałem kota, po 1 – 5 dniach przestają być sporami i stają się zaraźliwe
  2. Żywiciele pośredni dzikożyjący ( w tym ptaki i gryzonie) zarażają się po spożyciu wody, roślin lub ziemi skażonej oocystami
  3. Oocysty krótko po spożyciu przez żywicieli pośrednich przekształcają się w tachyzoity, które lokalizują się w tkankach i przekształcają w torbiele zawierające bradyzoity
  4. Koty zarażają się po zjedzeniu żywicieli pośrednich, w tkankach których znajdują się torbiele z bradyzoitami
  5. Zwierzęta dzikie lub hodowane na spożycie przez ludzi mogą zarazić się pasożytem po spożyciu oocyst ze środowiska. W ich tkankach tworzą się cysty.
  6. Ludzie zarażają się przez zjedzenie surowego, niedosmażonego lub niedogotowanego mięsa zwierząt zawierającego cysty
  7. Inny sposób zarażenia ludzi to spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej ziemią z odchodami kota lub jedzenie albo przygotowywanie jedzenia rękami zabrudzonymi ziemią
  8. Możliwość zarażenia przez przetoczenie krwi lub po przeszczepie narządów
  9. Zarażenie wertykalne (od matki do płodu) w przypadku pierwotnego zarażenia kobiety ciężarnej
  10. Diagnostyka zarażenia nabytego głównie serologiczna. Możliwe także badanie morfologiczne w materiale biopsyjnym
  11. Diagnostyka zarażenia wrodzonego – wykrycie DNA pasożyta w płynie owodniowym przy użyciu metody molekularnej - PCR
Cykl życiowy pierwotniaka Toxoplasma gondii
Rozwój płciowy odbywa się u żywiciela ostatecznego, tj. kota i innych zwierząt z rodziny kotowatych (na przykład rysia, pumy, jaguara). Koty mogą zarazić się pierwotniakiem nie wcześniej niż w 4.tygodniu życia, czyli wówczas gdy zaczynają spożywać pokarm stały (5). Młode koty podatne są na zarażenie różnymi postaciami Toxoplasma gondii (tachyzoitami i bradyzoitami znajdującymi się w cystach tkankowych, głównie mięśniach upolowanych małych zwierząt na przykład gryzoni, ptaków lub sporozoitami (trofozoitami) zawartymi w oocystach obecnych w kale, zanieczyszczającym wodę lub pokarm spożywany przez kota. Jednak najczęściej zarażają się cystami tkankowymi (1, 2, 5). Po spożyciu przez kota pokarmu zawierającego cysty tkankowe lub oocysty, uwolnione w przewodzie pokarmowym trofozoity lub tachyzoity wnikają do komórek nabłonkowych jelita cienkiego, gdzie następuje cykl płciowy i tworzy się zygota z otoczką (oocysta). Nowowytworzone w organizmie kota oocysty uwalniają się do światła jelita, skąd z kałem wydostają się do środowiska zewnętrznego. W ciągu około 2 tygodni kot codziennie wydala z kałem ok. 10 milionów oocyst. Oocysta staje się inwazyjna dopiero po 1–5 dniach przebywania w sprzyjających warunkach wilgotności i temperatury (1, 2, 5).
Rozwój bezpłciowy  odbywa się u żywiciela pośredniego – człowieka i innych ssaków i ptaków. W jelicie cienkim żywiciela następuje uwalnianie postaci inwazyjnych pierwotniaka T. gondii : sporozoitów z oocyst (po zjedzeniu pokarmu zanieczyszczonego kałem kota z oocystami), bradyzoitów z cyst lub tachyzoitów z pseudocyst (po spożyciu zarażonego mięsa zawierającego torbiele). Postacie inwazyjne wnikają następnie do komórek krwi (makrofagi, neutrofile, limfocyty), z którą rozprzestrzeniają się w całym organizmie. W ostrej fazie zarażenia w komórkach powstają ogniska martwiczo – zapalne między innymi w węzłach chłonnych, w mięśniach poprzecznie prążkowanych w tym w mięśniu sercowym oraz w mięśniach gładkich, w gałce ocznej,              w ośrodkowym układzie nerwowym. Proces wnikania inwazyjnych postaci pasożyta do komórek odbywa się przy udziale wytwarzanych przez niego enzymów– lizozymu i hialuronidazy (2, 5, 6) . Wewnątrz komórki żywiciela pasożyt wytwarza wodniczkę, która chroni go przed litycznym działaniem enzymów zawartych w cytoplazmie. Wewnątrz wodniczki następują liczne podziały pasożyta doprowadzające do rozpadu niszczonej komórki i uwolnienia tachyzoitów (trofozoitów) odpowiedzialnych za ostrą fazę zarażenia. Ostry stan zapalny komórki rozwijający się w miejscu uwolnienia tachyzoitów hamuje dalszy wysiew pasożytów (5). Przeciwciała w klasach Ig A, Ig M, Ig E, pojawiające się od drugiego tygodnia trwania zarażenia, są odpowiedzialne za supresję parazytemii, tworzenie cyst (torbieli) oraz ustępowanie ostrego okresu choroby. Trofozoity występujące w cystach nazywa się bradyzoitami ze względu na ich powolne namnażanie (5). Torbiele mogą przetrwać w organizmie żywiciela i lokalizować się w tkankach każdego narządu (6). Ich wymiary wahają się w dużych granicach od 10 do 100 μm (5). Sprawny układ immunologiczny gospodarza utrzymuje infekcję w stanie utajenia. W pewnych warunkach (na przykład zakażenie wirusem HIV) uaktywniony zostaje proces podziałów, bradyzoity niszczą komórkę, w której była zlokalizowana cysta w konsekwencji powodując lokalną lub rozsianą toksoplazmozę (5, 6).
Objawy kliniczne
Toksoplazmoza nabyta
Okres wylęgania choroby wynosi średnio około 7 dni ( 10 – 23 dni po spożyciu niedogotowanego mięsa zawierającego cysty i 5 – 20 dni po spożyciu pożywienia zanieczyszczonego kałem kota zawierającym oocysty) (1, 2, 3). U większości ludzi choroba ma przebieg bezobjawowy lub skąpoobjawowy. Ciężki przebieg choroby i łatwiejsze zarażenie T. gondii jest bardziej prawdopodobne u osób z zaburzeniami układu immunologicznego. U osób wcześniej zarażonych toksoplazmą, pod wpływem świeżego zakażenia HIV następuje szybka reaktywacja zarażenia toksoplazmowego, ostra parazytemia i zarażenie wielonarządowe (1, 5).
Wyróżnia się kilka postaci toksoplazmozy nabytej.
Postać węzłowa cechuje się powiększeniem węzłów chłonnych, głównie okolicy szyi, rzadziej pachowych, bólami mięsni, uczuciem osłabienia. W ostrym okresie choroby mogą występować stany podgorączkowe.
Postać oczna jest rozpoznawana rzadziej niż węzłowa. Obraz zmian klinicznych jest różnorodny i zależy od okresu i aktywności choroby. Zaburzenia widzenia, bóle gałek ocznych, zaczerwienienie i łzawienie oczu są spowodowane zapaleniem siatkówki i naczyniówki. Ta postać toksoplazmozy ma skłonność do nawrotów, jej diagnozowaniem i leczeniem powinni zajmować się wyłącznie okuliści (1, 2).
Postać uogólniona manifestuje się objawami ze strony różnych narządów wewnętrznych jako zapalenia wątroby, zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenia mięśni, zapalenia ośrodkowego układu nerwowego. Postać wielonarządowa pojawia się zwłaszcza u osób z upośledzoną odpornością. U chorych na AIDS objawy toksoplazmozy narządowej pojawiają się gdy liczba limfocytów CD4 jest mniejsza niż 150/mm ³ (6).
Neurotoksoplazmoza (toksoplazmoza mózgowa) występuje u osób z niedoborami immunologicznymi, objawy są niespecyficzne: stany podgorączkowe, bóle głowy, zaburzenia świadomości, zaburzenia równowagi oraz objawy świadczące o uszkodzeniu ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego (6).
Toksoplazmoza wrodzona
Zarażenie płodu przez T. gondii jest możliwe gdy kobieta będąca w ciąży ulegnie zarażeniu i w wyniku krótkotrwałej, zwykle bezobjawowej parazytemii, pasożyty poprzez łożysko dostaną się do płodu. Tylko u 1 na 5 zarażonych ciężarnych obserwuje się objawy kliniczne w postaci powiększenia węzłów chłonnych, stanów podgorączkowych, złego samopoczucia (6). W wyniku takiego zarażenia rozwija się postać wrodzona. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki reaktywacji utajonego zarażenia podczas kolejnych ciąż u kobiety (1,2). Większość autorów stwierdza, że jeśli do zarażenia T. gondii doszło wiele tygodni lub miesięcy przed ciążą i w następstwie tego w surowicy krwi kobiety wytworzyły się swoiste przeciwciała, to mimo nowego zarażenia i obecności pierwotniaka w organizmie matki płód jest zazwyczaj chroniony i nie dochodzi do jego zarażenia (6).
Wrodzona toksoplazmoza rozwija się u płodu gdy zarażenie matki pasożytem miało miejsce niedługo przed poczęciem lub w czasie ciąży oraz gdy nastąpiła reaktywacja starego zarażenia pasożytem podczas immunosupresji, do której doszło podczas ciąży (3,4,5). Ryzyko przeniesienia zarażenia na płód w Europie wynosi 1,6 – 3,5/1000 porodów, ale z tej liczby nie więcej niż 22% zarażonych płodów zachoruje na toksoplazmozę wrodzoną. Ryzyko przeniesienia zarażenia na płód przy zarażeniu matki jest największe pod koniec ciąży (w III trymestrze wynosi ok. 60%, w II trymestrze ok. 30%, w I trymestrze ok. 15%), jednak zarażenie płodu w pierwszym trymestrze ciąży powoduje w ponad 80% przypadków, poronienia, wewnątrzmaciczne obumarcie lub bardzo ciężkie uszkodzenia płodu oraz wady wrodzone i uszkodzenia OUN (1, 2). Większość dzieci zarażonych wewnątrzmacicznie (70–90%) rodzi się nie mając żadnych objawów chorobowych, ale objawy toksoplazmozy wrodzonej ujawniają się stopniowo, nawet w ciągu kilku lat po urodzeniu (1, 2, 4). Objawy wrodzonej toksoplazmozy to zapalenia siatkówki i naczyniówki powodujące ślepotę, uszkodzenia gałki ocznej, wodogłowie lub małogłowie, padaczka, głuchota, niedorozwój umysłowy oraz zwapnienia wewnątrzczaszkowe .
Diagnostyka toksoplazmozy
Diagnostyka kliniczna ma zasadnicze znaczenie w postaci ocznej toksoplazmozy zarówno nabytej jak i wrodzonej oraz w przypadkach reaktywacji choroby u osób z obniżoną odpornością.
Diagnostyka laboratoryjna niezbędna jest do rozpoznawania toksoplazmozy nabytej (głównie u kobiet ciężarnych) oraz wrodzonej. Badania laboratoryjne oparte są na badaniach płynów ustrojowych lub tkanek pobranych od pacjenta. Należą do nich przede wszystkim badania serologiczne. Możliwe są także badania histopatologiczne i próby biologiczne polegające na izolowaniu pasożyta z tkanek lub płynów ustrojowych myszy po dootrzewnowym zarażeniu myszy materiałem klinicznym chorego (1,4,5). W zależności od rodzaju podejrzewanego zarażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii do badań laboratoryjnych pobiera się inny materiał kliniczny. Przy podejrzeniu toksoplazmozy nabytej materiałem klinicznym są krew i bioptat węzłów chłonnych, jeśli zarażenie dotyczy osoby z obniżoną odpornością pobiera się krew, szpik, płyn mózgowo – rdzeniowy, popłuczyny oskrzelowo – pęcherzykowe i bioptat tkanki mózgowej. Przy podejrzeniu toksoplazmozy wrodzonej materiałem klinicznym są: płyn owodniowy, krew płodu, łożysko i krew pępowinowa.
Podstawowym celem badań laboratoryjnych jest potwierdzenie lub wykluczenie zarażenia pasożytem T. gondii, określenie czy inwazja jest aktywna i kiedy nastąpiło zarażenie. Uzyskanie tych informacji jest szczególnie ważne dla kobiet przed planowaną ciążą, przed zabiegami transplantacyjnymi, do dalszego postępowania w przypadku zarażenia noworodka oraz w przypadkach klinicznych wskazujących na toksoplazmozę. Określenie czasu zarażenia ma duże znaczenie dla kobiety w ciąży z dodatnim odczynem serologicznym stwierdzonym po raz pierwszy w okresie ciąży. Badania serologiczne są podstawowymi w diagnostyce toksoplazmozy, pod warunkiem, że zostały właściwie dobrane a wyniki prawidłowo zinterpretowane. Należy pamiętać jednak o zawodności tych metod u osób z obniżoną odpornością z powodu chorób lub leczenia immunosupresyjnego lub u noworodków, u których jeszcze nie funkcjonuje ich własny układ odpornościowy (1,5). W wymienionych przypadkach należy bezwzględnie zastosować inne metody do wykrycia pierwotniaka w materiale klinicznym i poszukiwania krążących antygenów (5). Krążący antygen T. gondii wykrywa się w surowicy krwi, płynie mózgowo – rdzeniowym i owodniowym, a także innych płynach ustrojowych w ostrej fazie zarażenia pierwotnego oraz w przypadkach wznowy toksoplazmozy (5).
Badania serologiczne powinno się rozpoczynać testem przeglądowym o odpowiedniej swoistości i czułości na przykład immunofluorescencji pośredniej, aglutynacji bezpośredniej lub immunoenzymatycznym (EIA, ELISA), a dopiero później w przypadku jego pozytywnego wyniku należy prowadzić diagnostykę za pomocą testów rozstrzygających o rozpoznaniu, tj. testów różnicujących klasę wykrywanych przeciwciał (Ig M, Ig G, Ig A), oznaczanie awidności Ig G (moc wiązania antygenu z przeciwciałem), testów wykrywających krążący antygen pasożyta lub jego DNA (PCR).
W postaci ostrej zarażenia wykonuje się przede wszystkim test barwnikowy Sabina – Feldmana lub test immunofluorescencji pośredniej dla wykrycia przeciwciał Ig M i Ig G. Przeciwciała Ig M oraz Ig G wykrywa się w surowicy krwi po upływie 7 – 14 dni od zarażenia (14). Poziom Ig M jest najwyższy w okresie 4–12 tygodni, zaś poziom Ig G w ciągu 4–8 tygodni od infestacji pierwotniakiem T. gondii (1,4).
Miana przeciwciał klasy Ig G niższe niż 8 IU/ml zwykle uznaje się za ujemne, miana między 8 – 300 IU/ml są uznawane za słabo lub średnio dodatnie, miana powyżej 300 IU/ml uznaje się za wysoko dodatnie. Co najmniej czterokrotny wzrost miana przeciwciał Ig G w 2 próbkach surowicy krwi pobranych w odstępie minimum 14 dni, wskazuje na ostre zarażenie (1).
Miano 1:80 lub wyższe dla przeciwciał Ig M potwierdza toksoplazmozę (5).
Rozpoznanie toksoplazmozy wrodzonej u noworodka i niemowlęcia opiera się na wykryciu we krwi (po 10. dniu życia dziecka) swoistych przeciwciał klasy Ig M i Ig A, stwierdzeniu lokalnej produkcji Ig G w ośrodkowym układzie nerwowym innej swoistości przeciwciał matki i dziecka (test ELISA i western – blot). Przeciwciała Ig A i Ig M są szczególnie przydatne w diagnostyce toksoplazmozy wrodzonej, bowiem nie przechodzą one przez łożysko. Wykrycie ich u noworodka potwierdza zarażenie podczas ciąży (5).
U kobiet, zarażonych pierwotniakiem przed zajściem w ciążę, mających poziom przeciwciał Ig G w stężeniu do 300 IU/ml, istnieje ochrona płodu przed inwazją pasożyta (5).
Kryteria serologiczne ostrej inwazji pierwotniaka u kobiety ciężarnej to: obecność w surowicy krwi przeciwciał w klasie Ig M oraz w jednorazowym badaniu wysokie miano Ig G lub obecność przeciwciał Ig M oraz znaczący wzrost miana przeciwciał Ig G wykazany w dwóch badaniach prowadzonych w odstępie 3 – 4 tygodni.
Stwierdzenie wyłącznie obecności Ig M nie jest wystarczające do potwierdzenia aktywnego okresu inwazji, ponieważ przeciwciała te mogą być wykrywane do 18 miesięcy od początku ostrego zarażenia. Brak przeciwciał Ig M zasadniczo wyklucza niedawne zarażenie (1).
W sytuacji stwierdzenia u kobiety ciężarnej obecności Ig M i Ig G, przed włączeniem leczenia przeciwpierwotniakowego należy określić awidność Ig G. Awidność Ig G zwiększa się wraz z czasem trwania zarażenia. U osób z pierwotną inwazją awidność jest niższa od 15% i na tym poziomie utrzymuje się przez ok. 5 - 7 miesięcy od zarażenia. Awidność > 30% wskazuje na dłużej trwającą chorobę (5).
Wysoka awidność stwierdzona w 12 – 16 tygodniu ciąży zasadniczo wyklucza zarażenie nabyte w czasie trwania ciąży (1).
Leczenie
Ze względu na samo ograniczający się charakter toksoplazmozy nabytej, u osób dorosłych immunokompetentnych leczenie najczęściej nie jest potrzebne. W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza przy ciężkich objawach narządowych, u dorosłych stosuje się przez 2 – 4 tygodnie: pirymetaminę, sulfonamidy oraz spiramycynę lub klindamycynę oraz kwas foliowy w celu ochrony szpiku kostnego przed toksycznym działaniem pirymetaminy (1).
Bezwzględnym wskazaniem do leczenia jest świeże zarażenie u kobiety ciężarnej. Przezłożyskowe przeniesienie pasożyta T. gondii można ograniczyć przez podawanie kobiecie ciężarnej spiramycyny, która ma szczególne powinowactwo do tkanek łożyska. U ciężarnej w I trymestrze ciąży z rozpoznaną aktywną toksoplazmozą stosuje się spiramycynę aż do czasu uzyskania informacji o stanie płodu. Jeśli płód nie jest zarażony często kontynuuje się podawanie antybiotyku do końca ciąży (6). W II i III trymestrze ciąży, po potwierdzeniu pierwotnej toksoplazmozy u kobiety i po potwierdzeniu zarażenia płodu, u ciężarnej można stosować pirymetaminę i sulfonamidy. W przypadku potwierdzonego zarażenia wrodzonego dziecko powinno otrzymywać leki przeciw toksoplazmozowe do ukończenia 1. – 1,5. roku życia (4). Schematy leczenia przeciw pasożytniczego są różne w zależności od specjalistycznego ośrodka terapeutycznego (1,4,6).
Zapobieganie
Naistotniejsze jest zapobieganie toksoplazmozie wrodzonej, która może doprowadzić do ciężkich, nieodwracalnych uszkodzeń płodu.
  1. Zaleca się niespożywanie surowych, niedopieczonych lub niedogotowanych potraw z mięsa, w którym mogą znajdować się pasożyty. Cysty ulegają zniszczeniu podczas pieczenia lub gotowania w temperaturze co najmniej 71,1 ° C (dla upewnienia się, że mięso jest właściwie przygotowane do spożycia należy używać termometru kuchennego). Również mrożenie mięsa przez 2 tygodnie w temperaturze - 20 ° C niszczy torbiele wypełnione pasożytami.
  2. Należy unikać picia wody surowej, niefiltrowanej. Pierwotniak T. gondii nie zostaje zabity przez chlor podczas uzdatniania wody.
  3. Zaleca się staranne mycie i ewentualne obieranie owoców i warzyw przed spożyciem.
  4. Deski do krojenia, blaty, naczynia, sprzęty kuchenne i ręce należy myć ciepłą wodą i mydłem po kontakcie z surowym mięsem zwłaszcza wieprzowiną, wołowiną, jagnięciną, drobiem oraz niemytymi owocami i warzywami.
  5. Kobiety w ciąży powinny zakładać rękawice ochronne podczas prac ogrodowych lub podczas kontaktu z ziemią lub piaskiem, ze względu na możliwą obecność kocich odchodów. Po zakończeniu pracy powinny bardzo dokładnie myć ręce wodą z mydłem.
  6. Jeśli jest to możliwe, ciężarne powinny unikać opróżniania kociej kuwety. Jeżeli muszą to robić, powinny do tej czynności zakładać gumowe rękawice, a następnie dokładnie umyć ręce. Kuwetę należy opróżniać codziennie, ponieważ oocysty Toxoplasma gondii potrzebują więcej niż jeden dzień, aby stać się zakaźne. Należy zachęcać kobiety ciężarne aby trzymały własne koty w domu oraz nie przygarniały obcych kotów i unikały kontaktu z nimi. Koty należy karmić wyłącznie puszkowaną lub suchą karmą przeznaczoną dla kotów. Nie należy karmić kotów surowym lub niedogotowanym mięsem.
Edukacja zdrowotna kierowana zwłaszcza do kobiet w wieku rozrodczym powinna obejmować informacje dotyczące zapobiegania przenoszeniu T. gondii z żywności lub gleby. Podczas pierwszej wizyty u lekarza kobieta ciężarna powinna uzyskać od pracowników ochrony zdrowia pełną wiedzę na temat higieny żywności oraz sposobów unikania ekspozycji na odchody kota.
Piśmiennictwo
  1. CDC, Toxoplasmosis (www.cdc.gov)
  2. CDC, Travellers Health, Yellow Book 2012, Infections Diseases Related to Travel, Chapter 3
  3. Lekarz Rodzinny, PAŹDZIERNIK 2003, ROK VIII, Nr 10, 1112 – 1118.
  4. Przewodnik Lekarza 11/2003, 60 – 69.
  5. Alicja Buczek, Choroby pasożytnicze, epidemiologia, diagnostyka, objawy, WYDAWNICTWO KOLIBER 2005.
  6. Zdzisław Dziubek, Choroby zakaźne i pasożytnicze, PZWL 2010.
  7. Meldunki epidemiologiczne z lat 2007 – 2011. NIZP - PZH
{"register":{"columns":[]}}