W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziecko z cukrzycą

Cukrzyca typu I to choroba przewlekła często występującą u dzieci i młodzieży. W ostatnich dekadach nastąpił wzrost zachorowań na ten typ cukrzycy. Dotyczy to szczególnie dzieci najmłodszych. Choroba wiąże się z występowaniem wahań poziomu cukru we krwi. Dlatego u chorego dziecka konieczne jest:
•    stałe sprawdzanie poziomu cukru we krwi (przy pomocy glukometru),
•    podawanie insuliny,
•    obliczanie kaloryczności posiłków.
Niewłaściwa opieka może powodować powikłania groźne dla zdrowia i życia dziecka.

Sytuacja dzieci z cukrzycą w Polsce

Wiedza o cukrzycy w polskim społeczeństwie, również wśród pracowników oświaty,  jest niewystarczająca. Do ogólnodostępnych przedszkoli i szkół przyjmuje się coraz młodsze dzieci chore na cukrzycę. Dzieci te przez większość dnia są pod opieką pracowników placówek oświatowych. Ważne, aby mieli oni wiedzę na temat opieki nad dzieckiem z cukrzycą. Powinni też wiedzieć jak postępować w sytuacji zaburzenia zdrowia z powodu cukrzycy. Niski poziom wiedzy wśród tych osób powoduje trudności w opiece nad dzieckiem chorym na cukrzycę przebywającym w przedszkolu lub szkole. Rodzi też obawy i niepokój wśród rodziców tych dzieci oraz samych pracowników co do prawidłowości zapewnienia opieki nad dzieckiem w placówce oświatowej. Ostatecznie problem ten może wpływać negatywnie na realizację przez dzieci chore na cukrzycę obowiązku szkolnego.

Szkolenia dotyczące cukrzycy u dzieci

Minister zdrowia dostrzegł potrzebę przekazania pracownikom przedszkoli i szkół wiedzy na temat cukrzycy. W latach 2014 – 2018 inicjował ogólnopolskie szkolenia, które odbyły się we współpracy z wojewodami i wojewódzkimi kuratorami oświaty. 

Tematyka szkoleń obejmie wiedzę o cukrzycy, a także zasady pierwszej pomocy dla dziecka chorego na cukrzycę. Poruszone będą też aspekty psychologiczne i społeczne tej choroby ważne nie tylko dla chorych dzieci, ale również ich rodzin.

Szkolenie kierowane jest w szczególności do:
•    dyrektorów placówek oświatowych,
•    wychowawcy przedszkoli,
•    nauczycieli i wychowawców edukacji wczesnoszkolnej,
•    wychowawcy świetlic szkolnych.

W szkoleniach organizowanych w latach 2014-2018 uczestniczyło ogółem 7 197 nauczycieli i wychowawców z 5 367 placówek oświatowych (przedszkoli i szkół).

Materiały

One są wśród nas - Dziecko z cukrzycą w szkole i przedszkolu
One są wśród nas- Dziecko z cukrzycą w szkole i przedszkolu (4).pdf 3.19MB
Dziecko z cukrzycą w szkole
Dziecko z cukrzyca w szkole (4).pdf 75.90MB
Informacje ogólne o cukrzycy
Informacje ogólne o cukrzycy (4).pdf 47.13MB
Jak Marcyś mały cukrzydło- męczydło okiełznał
Jak Marcyś mały cukrzydł- meczydło okiełznał.pdf 1.21MB
Broszura dla dzieci w wieku 12-16 lat
Broszura dla dzieci w wieku 12-16 lat (4).pdf 14.20MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.03.2019 10:06 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
16.01.2018 13:19 Rafał Babraj