W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziecko z cukrzycą

Cukrzyca typu I to choroba przewlekła często występującą u dzieci i młodzieży. W ostatnich dekadach nastąpił wzrost zachorowań na ten typ cukrzycy. Dotyczy to szczególnie dzieci najmłodszych. Choroba wiąże się z występowaniem wahań poziomu cukru we krwi. Dlatego u chorego dziecka konieczne jest:
•    stałe sprawdzanie poziomu cukru we krwi (przy pomocy glukometru),
•    podawanie insuliny,
•    obliczanie kaloryczności posiłków.
Niewłaściwa opieka może powodować powikłania groźne dla zdrowia i życia dziecka.

Sytuacja dzieci z cukrzycą w Polsce

Wiedza o cukrzycy w polskim społeczeństwie, również wśród pracowników oświaty,  jest niewystarczająca. Do ogólnodostępnych przedszkoli i szkół przyjmuje się coraz młodsze dzieci chore na cukrzycę. Dzieci te przez większość dnia są pod opieką pracowników placówek oświatowych. Ważne, aby mieli oni wiedzę na temat opieki nad dzieckiem z cukrzycą. Powinni też wiedzieć jak postępować w sytuacji zaburzenia zdrowia z powodu cukrzycy. Niski poziom wiedzy wśród tych osób powoduje trudności w opiece nad dzieckiem chorym na cukrzycę przebywającym w przedszkolu lub szkole. Rodzi też obawy i niepokój wśród rodziców tych dzieci oraz samych pracowników co do prawidłowości zapewnienia opieki nad dzieckiem w placówce oświatowej. Ostatecznie problem ten może wpływać negatywnie na realizację przez dzieci chore na cukrzycę obowiązku szkolnego.

Szkolenia dotyczące cukrzycy u dzieci

Minister zdrowia dostrzegł potrzebę przekazania pracownikom przedszkoli i szkół wiedzy na temat cukrzycy. W latach 2014 – 2019 inicjował ogólnopolskie szkolenia, które odbyły się we współpracy z wojewodami i wojewódzkimi kuratorami oświaty.

Tematyka szkoleń obejmuje wiedzę o cukrzycy, a także zasady pierwszej pomocy dla dziecka chorego na cukrzycę. Poruszone są też aspekty psychologiczne i społeczne tej choroby ważne nie tylko dla chorych dzieci, ale również ich rodzin.

Szkolenie kierowane jest w szczególności do:

  • dyrektorów placówek oświatowych,
  • wychowawcy przedszkoli,
  • nauczycieli i wychowawców edukacji wczesnoszkolnej,
  • wychowawcy świetlic szkolnych.

W szkoleniach organizowanych w latach 2014-2019 uczestniczyło ogółem 8 469 nauczycieli i wychowawców z 6 357 placówek oświatowych (przedszkoli i szkół).

Materiały

One są wśród nas - Dziecko z cukrzycą w szkole i przedszkolu
One są wśród nas- Dziecko z cukrzycą w szkole i przedszkolu (4).pdf 3.19MB
Dziecko z cukrzycą w szkole
Dziecko z cukrzyca w szkole (4).pdf 75.90MB
Informacje ogólne o cukrzycy
Informacje ogólne o cukrzycy (4).pdf 47.13MB
Jak Marcyś mały cukrzydło- męczydło okiełznał
Jak Marcyś mały cukrzydł- meczydło okiełznał.pdf 1.21MB
Broszura dla dzieci w wieku 12-16 lat
Broszura dla dzieci w wieku 12-16 lat (4).pdf 14.20MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
05.12.2019 13:28 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
16.01.2018 13:19 Rafał Babraj