W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka raka jelita grubego

Dzięki realizacji programu chcemy zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego o 60-90 proc. Badanie wykrywa polipy u ponad 25 proc. badanych, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby. Bezobjawowy rak wykrywany jest u 1 na 125 badanych.

W ramach "Programu badań przesiewowych raka jelita grubego" finansujemy nie tylko profilaktyczne badania kolonoskopowe, ale też prowadzenie bazy danych, wysyłkę zaproszeń i szkolenia dla personelu ośrodków realizujących program.

Obecnie pracujemy nad uruchomieniem kolejnej edycji programu na 2019 r. Po zakończeniu konkursu, na stronie, znajdziesz aktualne listy ośrodków, w których będzie można wykonać profilaktyczną kolonoskopię w 2019 r. Pamiętaj, że podstawą zgłoszenia na badanie jest wypełniona ankieta, którą musisz wysłać do wybranej przez siebie placówki.

Zaproszenie na kolonoskopię

Możesz zgłosić się do badania, jeśli masz:

  • od 55 do 64 lat oraz
  • otrzymałeś imienne zaproszenie.

Nie ma znaczenia czy występują u ciebie objawy sugerujące raka jelita grubego. Twoje zaproszenie jest ważne do końca roku, w którym skończysz 64 lata.

Czy możesz zgłosić się na badania bez zaproszenia

Tak, możesz zrobić kolonoskopię, jeśli masz:

  • 50–65 lat i nie miałeś kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,
  • 40–49 lat i masz krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego,
  • 25–49 lat i w twojej rodzinie wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). Musisz potwierdzić ten fakt w poradni genetycznej. W takiej sytuacji powinieneś powtarzać kolonoskopię co 2–3 lata, chyba, że badanie genetyczne wykaże, że nie masz mutacji genetycznych i możesz być zwolniony z kontrolnych kolonoskopii.

Gdzie możesz zgłosić się na kolonoskopię?

W celu kwalifikacji do badania należy skontaktować się z wybranym ośrodkiem.

Podstawą do zgłoszenia na badanie jest ankieta. Obecnie pracujemy nad uruchomieniem kolejnej edycji programu na 2019 r. Po zakończeniu konkursu, na stronie, znajdziesz aktualne listy ośrodków, w których będzie można wykonać profilaktyczną kolonoskopię w 2019 r. Pamiętaj, że podstawą zgłoszenia na badanie jest wypełniona ankieta, którą musisz wysłać do wybranej przez siebie placówki.

Jak często musisz robić kolonoskopię

Wystarczy, że zrobisz kolonoskopię raz w życiu. Dalsze postępowanie zależy od tego, czy badanie wykryje jakieś zmiany.

Jak przygotować się do badania

Jeśli zdecydujesz się na badanie, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Najlepiej, jeśli na 3 dni przed badaniem przejdziesz na dietę płynną. Możesz pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy – jednak bez warzyw i dodatków.

dniu poprzedzającym badanie możesz zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka. Po południu (ok. godz. 14.00) powinieneś zacząć przyjmować specjalny preparat do  oczyszczenia okrężnicy.  Reakcją organizmu będą liczne wypróżnienia. Od tego momentu nie możesz jeść, aż do badania.

Na czym polega kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła (kolonoskop). Jest to badanie bezpieczne, które w szczególnych przypadkach może się odbyć w znieczuleniu – wymagane są wtedy aktualne badania krwi.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.01.2019 09:12 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
23.01.2019 09:12 Mateusz Klimczak