W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program edukacyjny odnoszący się do eliminacji czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych (m.in. nadwagi i otyłości, nadciśnienia tętniczego, niskiego poziomu aktywności fizycznej) skierowanego do dzieci i młodzieży, osób w wieku produkcyjnym oraz seniorów

W 2015 roku przeznaczono na realizację tego zadania 400 000 zł.

Realizatorami byli:

  • Polski Komitet Zwalczania Raka, który przygotował materiały edukacyjne, cykl warsztatów oraz platformę edukacyjną chorobycywilizacyjne.eu
  • Stowarzyszenie „Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne”, które przygotowało cykl audycji edukacyjnych pn. Zdrowie na szóstkę emitowanych w mediach lokalnych. W ramach cyklu poruszono następujące tematy: aktywność fizyczna w każdym wieku, racjonalne żywienie, profilaktyka, wypoczynek jako sposób regeneracji. Transmisja pozwoliła zwiększyć świadomość żywieniową społeczeństwa na temat prewencji chorób cywilizacyjnych.
  • Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej Instytut, który przeprowadził warsztaty kulinarno-dietetyczne dla osób z cukrzycą i otyłością, m.in. w Warszawie, Koninie, Gdańsku, Krakowie oraz Poznaniu. W trakcie warsztatów uczestnicy mieli okazję przygotować prawidłowo zbilansowane posiłki, a także poznać zasady racjonalnego żywienia, zwłaszcza w kontekście zapobiegania powikłaniom metabolicznym w przebiegu tych chorób. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały edukacyjne w postaci ulotek z przepisami kulinarnymi wraz z informacją na temat diety diabetyka. Instytut zorganizował 3 miesięczne bezpłatne poradnictwo dietetyczne.

W ramach zadania została również opracowana bezpłatna aplikacja mobilna Menu dla Diabetyka, która ułatwia dostosowanie terapii żywieniowej do prowadzonej już insulinoterapii. Pozwala w szybki sposób przeliczyć wymienniki węglowodanowe oraz białkowo-tłuszczowe w planowanym posiłku.

Aplikacja mobilna Menu dla Diabetyka dostępna jest do ściągnięcia w serwisie Google Play

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.10.2017 11:35 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:17 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}