W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jest kompromis w sprawie transportu do Morskiego Oka

17.05.2023

Są nowe kompromisowe propozycje dotyczące zmian w organizacji transportu do Morskiego Oka. Z inicjatywy minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski w Kuźnicach w Zakopanem spotkali się samorządowcy, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, fiakrzy, lekarze weterynarii, członkowie Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz Fundacji Viva.

Minister Paulina Hennig-Kloska po spotkaniu prezentuje katalog ustaleń w sprawie transportu do Morskiego Oka

Najważniejsze ustalenia

  • Ponowne przeliczenie obciążenia koni; przeprowadzi je osoba wskazana wspólnie przez TPN, organizacje społeczne i fiakrów oraz samorząd. Ekspert zostanie zaopiniowany dodatkowo przez Państwową Radę Ochrony Przyrody.
  • TPN zorganizuje rozmowy w sprawie możliwości rekreacyjnego wykorzystania koni na terenie TPN. Spotkanie zostanie wyznaczone w ciągu 30 dni.
  • TPN rozpocznie testy busa elektrycznego na trasie do Morskiego Oka. Testy ruszą najpóźniej od 1 czerwca.

Bardzo zależało nam na tym, żeby znalezione rozwiązanie uwzględniało stanowiska różnych stron i oczekiwania społeczne. Musimy zadbać o dobrostan zwierząt, jesteśmy na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego

- mówiła ministra Paulina Hennig-Kloska.

Wcześniej, rozpoczynając kilkugodzinne spotkanie deklarowała, że będzie słuchać wszystkich zainteresowanych stron.

Przyjeżdżamy by wysłuchać wszystkie strony, znaleźć rozwiązanie, żeby zrobić krok do przodu słuchając osób tu żyjących i osób, które chcą chronić Tatrzański Park Narodowy, jest dziś duże oczekiwanie społeczne, żeby wypracować kompromis – miejsce, z którego każdy chce zrobić krok do przodu lub krok do tyłu. Chcę posłuchać, nie zamierzać ani zastępować wozaków ani organizacji praw zwierząt, ani TPN, ani samorządowców

– mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Musimy zmienić transport do Morskiego Oka, żeby ten transport i miejsca pracy utrzymać. Nastąpiła poprawa dobrostanu zwierząt na przestrzeni lat. Ale musimy ten dobrostan nadal poprawiać

– mówił Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wśród kilkunastu uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Tatrzańskiego Parku Narodowego, Starostwa Powiatowego w Zakopanem, gminy Bukowina Tatrzańska, Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka, lekarzy weterynarii z komisji badającej konie, Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!, Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Rozmowom przysłuchiwało się kilka posłanek i posłów na Sejm RP. Spotkanie zakończyło się oświadczeniem, którego treść zaakceptowały wszystkie strony.

Ustalenia spotkania 17 maja 2024 r.

Kierując się wspólną troską o dobrostan zwierząt i troską o lokalną społeczność, mając na uwadze opinię publiczną oraz zachodzące zmiany społeczne, zrównoważony rozwój turystyki i lokalne tradycje góralskie wypracowaliśmy katalog zmian i postanowień, który ma poparcie wszystkich grup uczestniczących w spotkaniu.

Zgodziliśmy się na:

  1. Ponowne przeliczenie obciążenia koni; przeprowadzi je osoba wskazana wspólnie przez TPN, organizacje społeczne i fiakrów oraz samorząd. Ekspert zostanie zaopiniowany dodatkowo przez Państwową Radę Ochrony Przyrody.
  2. Dalsza rozmowa w sprawie zaprzestania wydawania licencji dla fiakrów będzie kontynuowana na osobnym spotkaniu. Za jego organizację odpowiada TPN i data zostanie ustalona w ciągu 14 dni.
  3. Konie na Włosienicy będą miały 60-minutowy postój. Decyzja wchodzi w życie od 1 czerwca.
  4. Czujniki badające korelację temperatury i wilgotności zostaną zainstalowane przez TPN na Palenicy i na Włosienicy. TPN w ciągu 14 dni poinformuje o szczegółach tego procesu.
  5. Komisja weterynaryjna wyznaczy warunki bezpieczne dla pracy koni na trasie do Morskiego Oka (korelacja między temperaturą i wilgotnością). Po przekroczeniu tzw. czerwonej linii ruch koni zostanie wstrzymany.
  6. Do komisji weterynaryjnej zostanie przyjęta piata osoba – lek. wet. Marta Rykała.
  7. Komisja weterynaryjna wyda rekomendacje dot. badania koni po sezonie (po najbliższym posiedzeniu).
  8. Komisja weterynaryjna wyda rekomendacje dot. podkuwania koni (po najbliższym posiedzeniu).
  9. TPN zorganizuje rozmowy w sprawie możliwości rekreacyjnego wykorzystania koni na terenie TPN. Spotkanie zostanie wyznaczone w ciągu 30 dni.
  10. TPN rozpocznie testy busa elektrycznego na trasie do Morskiego Oka. Testy ruszą najpóźniej od 1 czerwca.
  11. Ustalono obniżenie limitu osób na wozie – o dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci od 1 czerwca. Robocze spotkanie po otrzymaniu wyników z punktu 1 posłuży do wypracowania dalszych rekomendacji w tej sprawie.
  12. Komisja weterynaryjna na kolejnym spotkaniu zdecyduje o ewentualnym rozszerzeniu katalogu badań dla koni.

Rozumiemy, że przejęte rozwiązania nie wyczerpują problemu i są elementem dialogu, który deklarujemy kontynuować w dobrej wierze.

W katalogu są kwestie wymagające dalszej pracy, którą deklarujemy.

Materiały

Ustalenia po spotkaniu 17 maja 2024 r.
transport​_konny​_deklaracje.pdf 0.11MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}