W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dawka wiedzy na temat możliwości finansowania badań naukowych, czyli Dni Narodowego Centrum Nauki w Bydgoszczy

17.05.2024

15 i 16 maja w Bydgoszczy miała miejsce dziesiąta, jubileuszowa edycja Dni Narodowego Centrum Nauki. Wydarzenie było doskonałą okazją dla studentów, doktorantów oraz naukowców z polskich instytucji, aby poznać sposoby pozyskiwania funduszy na badania oraz realizacji grantów przyznawanych przez NCN. Na miejscu obecna była dyrektor Departamentu Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Izabela Stępień.

Pod ścianką z napisem Politechnika Bydgoska stoi kobieta w czarnej sukience pomiędzy dwoma mężczyznami w garniturach.

Dni Narodowego Centrum Nauki – edycja jubileuszowa

Dni Narodowego Centrum Nauki odbywają się raz w roku, za każdym razem w innym mieście akademickim. To czas pełen spotkań, warsztatów, paneli dyskusyjnych oraz wykładów. Inicjatywa jest doskonałą przestrzenią dla naukowców z danego regionu oraz pracowników zajmujących się obsługą administracyjną projektów badawczych do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami NCN na temat zdobywania grantów i obsługi projektów.

Podczas inauguracji tegorocznej edycji wydarzenia zaprezentowano m.in. dokonania badawcze realizowane w bydgoskich uczelniach. O swojej drodze zawodowej oraz osiągnięciach naukowych opowiedzieli dr hab. Jakub Lipski, prof. UKW z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr hab. Barbara Bojko, prof. UMK reprezentująca Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. dr hab. n. med. Marek Harat z Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Spotkanie „Czas na Radę”

Podczas spotkania „Czas na Radę” zaprezentowano szczegółowe informacje na temat konkursów grantowych NCN. Zainteresowani dowiedzieli się na jakie badania i w jaki sposób można dostać grant od Narodowego Centrum Nauki, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania założeń projektu badawczego oraz jak wygląda proces oceny wniosków i wyłaniania laureatów.

„Granty NCN – wniosek, ocena, realizacja – czy warto?”

W ramach panelu dyskusyjnego „Granty NCN – wniosek, ocena, realizacja – czy warto?” przedstawiciele NCN oraz bydgoscy naukowcy dyskutowali o roli grantów w rozwoju naukowym, warunkach uprawiania nauki w Polsce, a także o wyzwaniach stojących obecnie przed systemem grantowym. W rozmowach wzięli udział: prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor Narodowego Centrum Nauki, prof. dr hab. Robert Hasterok, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki, dr hab. inż. Łukasz Skowroński, prof. PBŚ, prorektor ds. nauki i ewaluacji Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, dr hab. inż. Aleksandra Dunisławska, prof. PBŚ, członkini Rady Młodych Naukowców oraz prof. dr hab. Jarosław Burczyk, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Moderatorką panelu była Anna Korzekwa-Józefowicz, pełnomocniczka dyrektora NCN ds. komunikacji.

Uzupełnieniem debaty panelowej była dyskusja z udziałem publiczności. Zgromadzeni rozmawiali m.in. o wysokości budżetu Narodowego Centrum Nauki na finansowanie projektów badawczych, założeniach procesu recenzyjnego w konkursach NCN oraz grantów realizowanych przez przedstawicieli nauk plastycznych.

Spotkania z przedstawicielami władz wojewódzkich oraz lokalnego środowiska naukowego

Podczas wydarzenia nie zabrakło również spotkań z przedstawicielami władz wojewódzkich oraz lokalnego środowiska naukowego. Byli wśród nich m.in. rektorzy i prorektorzy uczelni, a także dyrektorzy jednostek naukowych z województwa kujawsko-pomorskiego.

Dyskutowano m.in. o ofercie konkursowej Narodowego Centrum Nauki, możliwościach pozyskania grantu w obecnych warunkach budżetowych, formie dokumentacji konkursowej oraz zasadach oceny dorobku naukowego. Poruszono także kwestie związane z praktyczną realizacją zaplanowanych w projektach badawczych finansowanych przez NCN wydatków w trybie zamówień publicznych.

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące

Dni Narodowego Centrum Nauki to także spotkania warsztatowe dotyczące procesu oceny wniosków. W programie znalazły się warsztaty dla pracowników wspierających na co dzień naukowców w ubieganiu się o granty, pracujących w działach nauki lub oddelegowanych w jednostkach do obsługi administracyjnej.

Opiekunowie projektów po stronie NCN podczas spotkań omawiali m.in. proces podpisywania umów, zasady realizacji projektów, raportowania rocznego i końcowego, proces kontroli projektu, a także zasady rozliczania grantów.

Dni Narodowego Centrum Nauki to również warsztaty dotyczące Planów Zarządzania Danymi skierowane do naukowców, zespołów wspierających badania oraz data stewardów, które zostały przeprowadzone w innowacyjnej formule łączącej case studies oraz role playing.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbywała się 15 i 16 maja w murach Politechniki Bydgoskiej, na kampusie uczelni w Bydgoszczy-Fordonie.

Organizatorzy Dni Narodowego Centrum Nauki

Gospodarzem spotkania była Politechnika Bydgoska, we współpracy z Prezydentem Miasta Bydgoszczy oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, Akademią Kujawsko-Pomorską, Bydgoską Szkołą Wyższą, Wyższą Szkołą Gospodarki, Wyższą Szkołą Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetem WSB Merito Bydgoszcz oraz Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}