W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Andrzeja Szeptyckiego w Stanach Zjednoczonych

17.05.2024

Wiceminister Andrzej Szeptycki złożył oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. W ramach delegacji podsekretarz stanu w MNiSW odwiedził Waszyngton i Nowy Jork. Uczestniczył m.in. w konferencji Science, Technology & Innovation Forum for the Sustainable Development Goals (STI Forum), spotkał się również z przedstawicielami władz federalnych.

Wiceminister Szeptycki stoi w otoczeniu grupy ludzi.

STI Forum w Nowym Jorku

Głównymi tematami wydarzenia było wykorzystanie nauki, technologii i innowacji na rzecz skutecznego wypełniania wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych celów zrównoważonego rozwoju. Podczas dyskusji szczególną uwagę zwrócono na aspekty ubóstwa, głodu, dobrego zdrowia i jakości życia, pokoju, sprawiedliwości, a także partnerstwa na rzecz realizacji celów.

Wiceminister Andrzej Szeptycki podczas swojego wystąpienia mówił m.in. na temat zastosowania nauki i technologii dla efektywnego wykorzystania zrównoważonych rozwiązań oraz głównych wyzwań związanych z efektywną i skuteczną implementacją celów zrównoważonego rozwoju (SDG).

Podczas STI Forum podsekretarz stanu w MNiSW spotkał się również z prof. Marią Leptin, przewodniczącą Europejskiej Rady ds. Naukowych (ERC) oraz z Navidem Hanifem, asystentem Sekretarza Generalnego w Departamencie Spraw Ekonomicznych i Społecznych ONZ. Rozmowy dotyczyły m.in. możliwości wykorzystania polskich doświadczeń w pomocy krajom rozwijającym się.

Wizyta w Waszyngtonie

Podsekretarz stanu w resorcie nauki odwiedził również Waszyngton, gdzie spotkał się m.in. z delegatami administracji, instytucji naukowych i amerykańską Polonią.

W Departamencie Stanu wiceminister Andrzej Szeptycki rozmawiał z Justinem Friedmanem, odpowiedzialnym za energetykę jądrową oraz z dr Patricią Gruber, kierującą działem nauki i technologii. Rozwijanie i wzmacnianie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w tych dziedzinach jest dla MNiSW priorytetem. W kalendarzu wizyty znalazło się również spotkanie z Kei Koizumi, dyrektorem w prezydenckim biurze polityk naukowych i technologicznych.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odwiedził także Narodową Akademię Nauk. Uczestniczył również w uroczystości otwarcia zbioru cyfrowego nt. Polski i Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowanej w Bibliotece Kongresu.

Podczas delegacji nie zabrakło polskich akcentów artystycznych. W programie wizyty znalazł się koncert fortepianowy Mateusza Krzyżowskiego, który wystąpił z recitalem przygotowanym z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}