W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Wicepremiera z Ministrem Stanu Irlandii ds. Promocji Handlu, Cyfryzacji i Regulacji

16.05.2024

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski spotkał się dzisiaj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z Ministrem Stanu Irlandii ds. Promocji Handlu, Cyfryzacji i Regulacji – Darą Calleary. Wizyta ta były okazją do głębszej dyskusji na tematy kluczowe dla współpracy między Polską a Irlandią w obszarze technologicznym oraz cyberbezpieczeństwa.

Spotkanie Wicepremiera z Ministrem Stanu Irlandii ds. Promocji Handlu, Cyfryzacji i Regulacji

– Wierzymy, że poprzez wspólną pracę możemy osiągnąć większą efektywność i skuteczność w realizacji naszych celów. Jestem przekonany, że nasza współpraca przyczyni się do budowy silniejszej i bardziej innowacyjnej Unii Europejskiej – powiedział po spotkaniu wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wizyta Dara Calleary w Polsce

Głównym celem spotkania Krzysztofa Gawkowskiego z ministrem Stanu Irlandii ds. Promocji Handlu, Cyfryzacji i Regulacji – Darą Calleary było omówienie kluczowych kwestii dotyczących współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz wymiana poglądów na temat priorytetów polityki cyfrowej w Unii Europejskiej.

W trakcie spotkania omówiono następujące tematy:

  • Polska wyraziła chęć skorzystania z doświadczeń Irlandii w zakresie wdrażania DSA oraz zainicjowania współpracy w nadzorze nad platformami cyfrowym,
  • obecność amerykańskich i innych pozaeuropejskich platform w Irlandii oraz związane z nimi kwestie współpracy,
  • omówiono możliwość opracowania wspólnych propozycji dla nowej Komisji Europejskiej, skupiające się na cyberbezpieczeństwie, sztucznej inteligencji, przyszłości rynku telekomunikacyjnego i cyfrowej dyplomacji.

Współpraca dwustronna

Irlandia jest dla Polski ważnym partnerem cyfrowym. W Irlandii swoje siedziby na UE posiadają wszystkie największe zagraniczne spółki technologiczne, które inwestują również kapitał w Polsce. Polska i Irlandia blisko współpracują ze sobą w zakresie nowoczesnych technologii w gronie 12 najbardziej ucyfrowionych państw UE, tzw. D9+. Polska i Irlandia mogą skorzystać ze swoich wzajemnych doświadczeń. Współpraca jest istotna, ponieważ umożliwia ludziom i organizacjom osiągnięcie wspólnych celów, rozwój oraz budowanie trwałych relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Jak zaznaczył minister – Polska chce skorzystać z doświadczeń Irlandii w zakresie wdrażania Aktu o usługach cyfrowych, liczymy na współpracę na szczeblu eksperckim – mówił.

{"register":{"columns":[]}}