W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozumienie o ochronie wodniczki Acrocephalus paludicola

Porozumienie o ochronie wodniczki Acrocephalus paludicola zostało zawarte 30 kwietnia 2003 r. w Mińsku na Białorusi, zgodnie z artykułem IV paragraf 4 Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt, tzw. Konwencji Bońskiej. Polska podpisała Porozumienie 13 lipca 2004 r. i dołączyła do listy państw - sygnatariuszy. Zobowiązała się tym samym do wdrożenia Międzynarodowego Planu Działań na Rzecz Ochrony Wodniczki, będącego integralną częścią Porozumienia.

Celem działań prowadzonych w ramach Porozumienia jest usunięcie wodniczki z listy gatunków narażonych na wyginięcie, prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).

Obecnie liczebność w Polsce jest szacowana na około 3250 samców co stanowi 29 % europejskiej populacji. Jest to druga (po Białorusi) największa populacja na świecie (BirdLife International 2017).

Oficjalna strona internetowa Porozumienia o ochronie wodniczki.

Polska strona internetowa poświęcona Porozumieniu o ochronie wodniczki.

Kontakt do Sekretariatu Porozumienia o ochronie wodniczki: sekretariat.wodniczka@gdos.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}