W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chelonia

logo FE

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu w okresie od 1.01.2020 r. do 31.12.2023 r. realizowała projekt pn. „Chelonia – Program ochrony żółwia błotnego
w Wielkopolsce” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach umowy
o dofinansowanie nr POIS.02.04.00-00-0022/18.

Całkowita wartość Projektu: 6 246 700,64 PLN

Wysokość wkładu Unii Europejskiej: 5 088 894,95 PLN

Celem projektu było polepszenie stanu ochrony żółwia błotnego w województwie wielkopolskim poprzez podjęcie szeregu działań ochronnych mających na celu poprawę warunków siedliskowych, zwiększenie sukcesu lęgowego oraz eliminację najważniejszych zagrożeń dla populacji tego gatunku.

Główne działania realizowano na największym znanym w Wielkopolsce stanowisku żółwia błotnego zlokalizowanego w okolicach Leszna. Stanowisko to znane jest od ponad pół wieku i uważane za jedyne miejsce występowania żółwi błotnych na terenie Wielkopolski, w którym dochodzi do ich rozrodu. Docelowo w ramach projektu zaplanowano objęcie ww. stanowiska ochroną rezerwatową umożliwiającą zabezpieczenie kluczowych siedlisk tego gatunku.
W ramach projektu  przewidywano także realizację zadań z zakresu uzupełnienia stanu wiedzy o żółwiu błotnym w Wielkopolsce oraz podjęcie najpilniejszych działań ochronnych na dodatkowych dwóch stanowiskach gatunku - pod Międzychodem oraz pod Rybinem. Szczegółowy monitoring gatunku w granicach województwa miał na celu umożliwienie podjęcia dalszych kroków, które
posłużyły właściwemu zarządzaniu populacją gatunku
w Wielkopolsce.

Kwestia ochrony żółwia błotnego Emys orbicularis (jedynego gatunku żółwia żyjącego naturalnie w Polsce) jest niezwykle ważna, bowiem obecnie jest to gatunek bardzo rzadki, ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt z kategorią EN (gatunek bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożony). Żółw błotny objęty jest także ochroną gatunkową ścisłą na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r., poz. 2183), a także wymieniony w Załączniku II i IV Dyrektywy Siedliskowej.

Koordynator Projektu:
Agnieszka Burghardt
Główny specjalista
tel.: +48 61 449 92 52; fax: +48 61 639-64-47
e-mail: agnieszka.burghardt@poznan.rdos.gov.pl

____________________

Jednocześnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu jako podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych w projektach współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, informuje o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych.

Mechanizm ten został opracowany i udostępniony przez Instytucję Zarządzającą i jest narzędziem informatycznym umożliwiającym przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego w szczególności poprzez:

Specjalny adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl

Elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

{"register":{"columns":[]}}