W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Karol Rabenda: dystrybucja węgla przebiega coraz sprawniej

12.12.2022

- Na portalu cieplo.gov.pl do dystrybucji węgla zgłosiło się 2 400 gmin. Prawie ze wszystkimi mamy już podpisane umowy. Zaledwie ze 100 gminami finalizujemy już ustalenia – mówi wiceminister Karol Rabenda podczas konferencji podsumowującej dystrybucję węgla z udziałem samorządów.

Wiceminister Karol Rabenda stoi za mikrofonem. Z tyłu stoi wojewoda kujawsko-pomorski i prezes firmy TOREC Waldemar Kozieł. W tle hałdy węgla.

W prawie 1 500 gminach, tj. ok. 60% wszystkich gmin zrealizowano już pierwszą dostawę. Zgłoszone zapotrzebowanie na surowiec przez gminy wynosi prawie 1 800 mln ton węgla do końca roku.  

Najwięcej dostaw zrealizowano w: woj. kujawsko-pomorskim 88%, pomorskim 82%, lubuskim 78% i śląskim 76%. Najmniej w woj. podlaskim 38% i mazowieckim 49%.  

Zaawansowanie dystrybucji węgla w poszczególnych miejscowościach uzależniona jest od tego jak szybko gmina zgłosiła swój udział w tej operacji i jak szybko podpisała umowę ze spółką importującą surowiec. Te, które zrobiły to wcześniej, otrzymały już węgiel.

W kilku województwach podpisywanie umów zakończyło się. Tak jest np. w Bydgoszczy, gdzie proces dystrybucji przebiega bardzo sprawnie. Tutaj umowy zostały podpisane jako jedne z pierwszych.  

- Dystrybucja węgla w kraju przebiega bardzo sprawnie. Proces komunikacji samorządów ze spółkami jest nieustannie usprawniany. Powstają kolejne miejsca odbioru - dodaje.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zmieniło przepisy uelastyczniając zasady zakupu węgla. Według nowego rozporządzenia, każde gospodarstwo domowe może kupić 3 tony węgla w sezonie grzewczym, rozkładając ten zakup na raty. Zakupy można podzielić np. na dwie transze, jedna w tym roku, a pozostała w przyszłym - wolumen, który nie zostanie wykorzystany do końca 2022 r., nie przepada. Gminy, które uczestniczą w dystrybucji węgla, nabywają ten surowiec po 1 500 zł za tonę, a odsprzedają za maksymalnie 2 000 zł. 500 złotych przeznaczonych jest na logistykę, czyli transport.

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}