W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca kulturalna

Wzajemne zainteresowanie kulturą obydwu narodów wykracza poza historię polsko-chińskich kontaktów na szczeblu międzypaństwowym, jednak dopiero nawiązanie przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Chińską Republiką Ludową w 1949 r. zapoczątkowało współpracę kulturalną na szerszą skalę. Do najważniejszych dziedzin współpracy można obecnie zaliczyć muzykę, teatr, współpracę muzeów, a także tłumaczenia literatury pięknej. Na znaczeniu zyskują także nowe obszary takie jak gry komputerowe. W przypadającym na lata 50. XX w. początkowym okresie polsko-chińskiej współpracy kulturalnej dużą rolę odgrywały wizyty zespołów artystycznych. Symbolem tego okresu mogą być cieszące się dużą popularnością w Chinach występy Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Fundamentalne znaczenie dla długofalowego rozwoju polsko-chińskiej współpracy kulturalnej miało jednak utworzenie w 1954 r. studiów polonistycznych na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. W kolejnych latach   wykształciło się bowiem, a następnie stale poszerzało grono miłośników polskiej kultury i przyjaciół Polski, w tym utalentowanych tłumaczy literatury. Dzięki pracy najwybitniejszej przedstawicielki tego grona, prof. Yi Lijun czytelnicy chińscy mogli zapoznać się z twórczością m.in. Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Witolda Gombrowicza, czy Olgi Tokarczuk.  

Duża popularność w Chinach kompozycji Fryderyka Chopina przyczyniła się do znacznego rozwoju współpracy w dziedzinie muzyki. Polskie orkiestry symfoniczne i zespoły muzyczne regularnie koncertują w Chinach,  a polscy muzycy nierzadko łączą występy z prowadzeniem klas mistrzowskich w chińskich konserwatoriach muzycznych. Chińscy pianiści od wielu lat biorą udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 2000 r. pierwszym laureatem I nagrody pochodzącym z Chin został Li Yundi. Obok muzyki klasycznej, w Chinach obecny jest również polski jazz.

Dzięki działaniom koordynowanym przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Pekinie, po 2010 r. teatr polski przeżywa historycznie najbardziej aktywny okres obecności w Chinach. Polskie sztuki nie tylko są grane w teatrach i na festiwalach teatralnych, ale polscy reżyserzy podejmują się adaptacji chińskiej literatury i wystawienia sztuk z chińskimi aktorami jak „Mo Fei” Krystiana Lupy czy „Dwa miecze” Grzegorza Jarzyny. Współpracy teatralnej towarzyszą również działania edukacyjne takie jak wykłady krytyków i teoretyków teatru na chińskich uczelniach oraz tłumaczenia sztuk teatralnych.

W ramach współpracy muzealnej, w 2015 r. miała miejsce największa polska wystawa w Chinach „Skarby z Kraju Chopina” w Muzeum Narodowym w Pekinie. W ostatnich latach miały miejsce również wystawy m.in. Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu.  Polskie produkcje filmowe obecne są na międzynarodowych festiwalach w Pekinie i Szanghaju, również w formie przeglądów polskiego kina, a polscy twórcy angażują się w prowadzenie wykładów i klas mistrzowskich dla chińskich studentów.

Do nowej grupy chińskich odbiorców są z kolei kierowane działania promujące polskie przemysły kreatywne poprzez promocję najnowszych produkcji polskich deweloperów czy wspieranie współpracy między twórcami z obu krajów w formacie B2B. Wiodącą rolę w koordynacji polskich projektów kulturalnych na terenie ChRL mają dwie instytucje – podległy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski – Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie odpowiedzialny za realizację priorytetów Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej.

 

Więcej informacji nt. obecności polskiej kultury w Chinach znajdą Państwo na stronie Instytutu Polskiego w Pekinie

oraz

Projekt Azja Instytutu im. Adama Mickiewicza

{"register":{"columns":[]}}