W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowi zastępcy dyrektora Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA

27.03.2024

Nowi zastępcy dyrektora Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA

We wtorek (26 marca br.) szef MSWiA Marcin Kierwiński powołał dr. hab. n. med. Mariusza Kowalewskiego prof. UMK oraz dr. n. med. Konstantego Szułdrzyńskiego na stanowiska zastępców dyrektora Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA. Akty powołania wręczył wiceminister Wiesław Szczepański.

Minister spraw wewnętrznych i administracji powołał z dniem 26 marca 2024 r. dr. hab. n. med. Mariusza Kowalewskiego prof. UMK na stanowisko zastępcy dyrektora ds. naukowych oraz dr. n. med. Konstantego Szułdrzyńskiego na stanowisko zastępcy dyrektora ds. medycznych w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA.

Przypominamy, że wcześniej (8 marca br.) minister Marcin Kierwiński wyznaczył prof. dr. hab. n. med. Piotra Suwalskiego do pełnienia obowiązków dyrektora Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA. 

Dr hab. n. med. Mariusz Kowalewski prof. UMK, zastępca dyrektora ds. naukowych w PIM MSWiA

Dr hab. n. med. Mariusz Kowalewski prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest kardiochirurgiem. Od dawna jest związany z PIM MSWiA. Od 2018 r. pracował bowiem w Klinice Kardiochirurgii ówczesnego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Następnie, od 2021 r. (aż do teraz) zajmował stanowisko starszego asystenta w Klinice Kardiochirurgii i Transplantologii w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA. 

Prof. Kowalewski uzyskał dyplom lekarza na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Następnie doktoryzował się w dziedzinie nauk medycznych w Collegium Medicum UMK. Tytuł doktora (PhD) uzyskał również na Uniwersytecie w Maastricht (Królestwo Niderlandów), z którym jest związany naukowo do tej pory. W kwietniu 2022 r. habilitował się w dziedzinie nauk medycznych. Aktualnie jest wykładowcą na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, a także w Istituto Mediterraneo per i Trapianti Ismett Istituto di Ricovero e Cura a Carattere Scientifico w Palermo (Włochy) oraz na Uniwersytecie w Maastricht. 

Nowy zastępca dyrektora ds. naukowych w PIM MSWiA do chwili powołania był również dyrektorem Centrum Badań Naukowych Chorób Klatki Piersiowej – Thoracic Research Centre, Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Jego dotychczasowy dorobek naukowy to ponad 150 prac opublikowanych w prestiżowych czasopismach medycznych. 

Dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, zastępca dyrektora ds. medycznych w PIM MSWiA

Dr n. med. Konstanty Szułdrzyński ukończył studia w 1999 r. na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum (UJ CM). W 2007 r. ukończył zaś specjalizację z dziedziny chorób wewnętrznych, a w 2009 r. z wyróżnieniem, doktoryzował się w dziedzinie nauk medycznych. Następnie, w 2015 r. uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. 

Od wielu lat związany jest zawodowo i naukowo z Katedrą i Zakładem Anatomii UJ CM. Jest m.in. pomysłodawcą, twórcą i kierownikiem Centrum Terapii Pozaustrojowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W latach 2000-2020 pracował w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W tym czasie, w latach 2018 2019 pełnił obowiązki kierownika tego oddziału. 

Dr n. med. Konstanty Szułdrzyński był również m.in. członkiem Rady Agencji Badań Medycznych, zespołu roboczego ds. pandemii COVID-19 - Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Należał również do Rady Medycznej ds. COVID-19 przy Prezesie Rady Ministrów, z której wystąpił wraz z 12 innymi doradcami. 

Do chwili powołania go przez ministra spraw wewnętrznych i administracji na stanowisko zastępcy dyrektora ds. medycznych w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, był kierownikiem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii PIM MSWIA.

Jest również zaangażowany w działalność wielu towarzystw naukowych oraz uczestniczył, bądź nadal uczestniczy, w projektach badawczych. Jest bowiem członkiem zarządu głównego europejskiego towarzystwa EuroELSO, prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Wspierania Intensywnej Terapii POLCRIT, sekretarzem Zarządu Głównego środkowoeuropejskiej organizacji SepsEast. Przynależy również do Europejskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii (ESICM) - sekcja ostrej niewydolności oddechowej, a także do konsorcjum - IntelliLung - grant UE Horizon. 

To również autor i współautor wielu publikacji z zakresu niewydolności oddechowej, mechanicznej wentylacji płuc oraz pozaustrojowych technik wspomagania wymiany gazowej.
 

Źródło oraz zdjęcia: Departament Komunikacji Społecznej MSWiA

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}