W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#RynekPracyPrzyjaznyRodzinie – spotkanie Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej w Biuroland

05.12.2022

W polskiej kulturze pracy zachodzą zmiany, które zmierzają w kierunku wsparcia pracowników w utrzymywaniu równowagi pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. O tym, jak tworzyć organizację otwartą na potrzeby pracownika-rodzica Barbara Socha Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej rozmawiała z przedstawicielami firmy Biuroland.

Firma przyjazna rodzinie_BiuroLand

Spotkanie w polskiej firmie Biuroland odbyło się w ramach cyklu #RynekPracyPrzyjaznyRodzinie. Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej rozmawiała z Anną Porębską, prezes Zarządu Grupy Biuroland.

- Zmiana kultury pracy skłania do spojrzenia na potrzeby pracowników, które wiążą się z pragnieniem posiadania udanego życia rodzinnego. Szczęście na polu prywatnym i rodzinnym może być podstawą do utrzymywania zaangażowania i stawiania sobie ambitnych celów przez pracowników – powiedziała Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej – Świetnym tego przykładem jest Biuroland, który zatrudnia około siedemdziesięciu osób – wszystkich na umowę o pracę. Zarząd firmy dobrze zna swoich pracowników i może indywidualnie odpowiadać na ich zróżnicowane potrzeby. Dzięki temu może też liczyć na ich ogromne zaangażowanie i lojalność.

Jednym z kluczowych elementów równowagi w życiu rodzinnym i zawodowym jest posiadanie stabilnego zatrudnienia. Według raportu Employer Brand Research 2022, 67 proc. ankietowanych wskazało stabilność zatrudnienia jako najważniejszy czynnik wyboru pracodawcy[1]. Stabilność pracy nierzadko przesądza o decyzji posiadania potomstwa.

Anna Porębska, prezes Zarządu Biuroland podkreślała, że poczucie bezpieczeństwa jest podstawą funkcjonowania pracowników, którzy, jeżeli czują się stabilnie i bezpiecznie, to mogą się spełniać zarówno zawodowo, jak i prywatnie.

- Na każdym kroku, staramy się funkcjonować w ten sposób, aby nasi pracownicy widzieli sens w tym, co robią. Mogli się realizować, czuli, że są ważni i są częścią całości, bo gdyby nie oni, to firma nie osiągnęłaby sukcesu, nie mogłaby się rozwijać. To jest nasz największy kapitał – podkreśliła Anna Porębska, prezes Zarządu Biuroland.

Firma wprowadziła również możliwość elastycznego czasu pracy. Pracownicy mogą samodzielnie decydować o tym, w jakich godzinach pracują i dostosować je na przykład do godzin otwarcia żłobka. Ponadto Biuroland umożliwia młodym mamom stopniowy powrót do pracy po urlopach macierzyńskich, tzw. rozbiegówkę, czyli możliwość korzystania z części etatu, ale też z opcji współpracy projektowej, również podczas trwania urlopu macierzyńsko-wychowawczego. Młode mamy mają możliwość wyboru ram czasowych, w jakich chcą pracować, a także formy (stacjonarnej czy hybrydowej), w jakiej chcą pracować – firma z wyprzedzeniem omawia możliwości w ramach dostępnych ról do zaoferowania młodym mamom po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Dobre praktyk, które Biuroland oferuje swoim pracownikom to:

  • Stabilność pracy – pracownicy zatrudniani są na umowę o pracę;
  • Elastyczny czas pracy – każdy pracownik ma określone godziny pracy, ale może nimi sterować dowolnie tak, aby poradzić sobie z odwiezieniem dzieci do żłobków czy szkół;
  • Projekt „Nasze Mamy” – Firma koncentruje się na atutach młodych mam, które nie tylko świetnie organizują swoją pracę, ale są rzetelnymi i zaangażowanymi pracownikami. Firma wspiera kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim / wychowawczym – często firmy handlowe zmuszają wracające Mamy do budowania od podstaw portfela klientów, Biuroland stara się zagwarantować powrót na podobny poziom sprzedażowy;
  • Możliwość pracy zdalnej – jeśli ktoś czuje, że dla niego to jest lepsze rozwiązanie, ale także doraźnie, gdy potrzebuje przypilnować ekipę remontową lub zaopiekować dzieckiem;
  • Poszanowanie work-life balance;
  • Możliwość wizyty u lekarza lub urzędzie w godzinach pracy, bez konieczności wypisywania całego dnia urlopu;
  • Otwartość na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, które także chcą realizować się zawodowo i rodzinnie.

Spotkanie realizowane było w ramach akcji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Rynek pracy przyjazny rodzinie. Jej celem jest upowszechnianie najciekawszych praktyk firm sprzyjających osiągnięciu szczęścia i satysfakcji w życiu rodzinnym, przy jednoczesnym rozwijaniu kariery zawodowej przez pracowników.

Relacje ze spotkań dostępne są również na profilach społecznościowych Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej: LinkedIn Facebook


[1] Employer Brand Research 2022. Raport krajowy, Polska, Randstad

{"register":{"columns":[]}}