W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Benin

Konsekwencje naruszenia prawa mogą być bardzo dotkliwe, a niewydolność wymiaru sprawiedliwości powoduje, że już samo podejrzenie popełnienia przestępstwa może prowadzić do niezwykle trudnych i przykrych sytuacji.

Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane.

Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Zakazane jest również noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych (należy unikać nawet koszulek i spodni typu moro).

Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i miejscowej wizy celem wylegitymowania się lokalnym władzom.

Zobacz więcej w sekcji Podróżowanie po kraju.

W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP Ambasady w Abudży (Nigeria) oraz Konsula Honorowego RP w Kotonu.  

Wjazd i pobyt

1)    Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
•    Paszport TAK
•    Dowód osobisty NIE

2)    Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. 

3)    Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele RP udający się do Beninu mają obowiązek posiadania wizy na przejazd i pobyt.
Wizę można uzyskać w przedstawicielstwie dyplomatycznym Beninu w Berlinie.
Wizy na granicach lądowych Beninu i na lotnisku oficjalnie nie są wydawane. 

4)    Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce szczepień). 

5)    Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Potwierdź w Ambasadzie Beninu w Berlinie

6)    Zasady pobytu

Ubezpieczenie

Konieczne jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, co podlega kontrolom. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym polskich. 

Zdrowie

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Występują liczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B i wieloma chorobami tropikalnymi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno – epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Beninem. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

Podróżowanie po kraju

Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Należy unikać samotnego podróżowania oraz podróży po zmroku – poza miastem drogi są nieoświetlone lub bardzo słabo oświetlone i może dochodzić do napadów na tle rabunkowym.

Choć Benin, w porównaniu z innymi państwami regionu, jest relatywnie bezpieczny dla turystów, występuje stosunkowo wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością, zwłaszcza w dużych miastach i w okolicach popularnych plaż.

Ryzyko związane z niepokojami społecznymi pozostaje znaczące. Na 2023 r. planowane są wybory parlamentarne, co doprowadzić może w 2022 r. do wystąpień publicznych, szczególnie w przypadku dalszego ograniczania praw opozycji lub prób jej odsunięcia od planowanych wyborów. Istnieje ryzyko demonstracji i rozruchów.

Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez autobusy, mikrobusy i samochody osobowe. Jakość usług jest niska - nie ma rozkładów jazdy, a pojazdy często ulegają awariom.

Główne drogi asfaltowe wiodące z południa kraju ku granicy z Nigrem i Burkina Faso są w stosunkowo dobrym stanie. Istnieje połączenie kolejowe Kotonu-Parakou.

Podróżowanie w okresie pory deszczowej może być bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Okresowo może brakować paliwa.

Podróżując samodzielnie samochodem, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy.

Cło

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. 

Przydatne informacje

Wymiany obcych walut można dokonywać w oficjalnych biurach wymiany, w bankach i hotelach.

W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe.

 

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}