W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kosowo

Bezpieczeństwo

 

 

Zagrożenie przestępczością pospolitą w Kosowie jest wysokie. Należy uważać na kieszonkowców, zwłaszcza na lotniskach i w środkach transportu publicznego. Należy zachować szczególną ostrożność podczas postojów na małych, niestrzeżonych parkingach przydrożnych, a w nocy w ogóle się na nich nie zatrzymywać. Należy unikać moteli i tanich hoteli usytuowanych zwykle na obrzeżach miast, ze względu na większe zagrożenie przestępczością.

 

Ponieważ Polska nie nawiązała dotychczas stosunków dyplomatycznych z Kosowem, brak jest podstaw prawnych do udzielania obywatelom polskim pomocy konsularnej na terenie Kosowa. Rzeczpospolita Polska nawiązała w listopadzie 2023 r. stosunki konsularne z Republiką Kosowa, ale urząd konsularny obsługujący Kosowo nie został jeszcze otwarty.

 

Węgry reprezentują Polskę w Kosowie w sprawach konsularnych, m.in. w zakresie pomocy obywatelom polskim aresztowanym oraz poszkodowanym w nieszczęśliwych wypadkach lub na skutek przestępstw z użyciem przemocy. W węgierskiej placówce w Prisztinie nie jest jednak możliwe składanie wniosków paszportowych ani obywatelskich; w tych sprawach należy zwrócić się do Ambasady RP w Skopje (Macedonia Północna).

 

Adres Ambasady Węgier w Prisztinie:

Rr. Arben Xheladini nr. 23, Arberi 10000 Pristina (Rr. 24 Maji Nr.23, Arberi 10000 Pristina)

 

Kosowo leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

 

Nazwa państwa: KOSOWO


1) Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport - TAK 
  • Paszport tymczasowy - TAK
  • Dowód osobisty biometryczny - TAK 


2) Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Dokumenty podróży powinny być ważne minimum 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu.

3) Czy trzeba wyrobić wizę?

NIE

4) Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Nie.

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

5) Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Osoby nieletnie podróżujące bez rodziców powinny mieć stosowną zgodę opiekunów prawnych potwierdzoną notarialnie na podróżowanie pod opieką osób trzecich. W przypadku, gdy osoba nieletnia podróżuje w towarzystwie jednego z rodziców, wówczas powinien on mieć pisemną zgodę drugiego rodzica.


6) Zasady pobytu

Obywatele RP bez wizy mogą przebywać na terytorium Republiki kosowa do 90 dni (w okresie 180 dni). W przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni należy wystąpić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Kosowa o wydanie zezwolenia na pobyt tymczasowy.

Jeżeli pobyt przekracza 24 godziny, należy dopełnić obowiązku meldunkowego. W przypadku noclegów organizowanych we własnym zakresie meldunku dokonuje się w najbliższym (właściwym terytorialnie) posterunku policji (w ciągu 12 godzin od przybycia cudzoziemca). Obowiązek meldunkowy spoczywa na osobie goszczącej (w przypadku prywatnych wizyt). W innych sytuacjach obowiązek ten ciąży na właścicielu hotelu, pensjonatu, kempingu lub kwatery .

Ubezpieczenie

Przed przyjazdem do Kosowa należy bezwzględnie wykupić oddzielne ubezpieczenie komunikacyjne. Tzw. zielona karta nie obejmuje swym zasięgiem terytorium Kosowa. Jedyną możliwością zakupu takiego ubezpieczenia jest nabycie go na granicy kosowskiej. Należy przy tym pamiętać, że punkty sprzedaży są czynne tylko w określonych godzinach i bywają zamknięte w święta. Cena zależy do długości pobytu i rodzaju ubezpieczenia, jednak minimalna, za ubezpieczenie na 15 dni to wydatek rzędu 30 EURO - za samochód osobowy. Wyjeżdżającym do Kosowa zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego, które w razie konieczności pokryje koszty leczenia, opieki medycznej w szpitalach i klinikach oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Stan sanitarny kraju nie jest najlepszy, co widać również w placówkach służby zdrowia. Turystom udziela się świadczeń medycznych (w tym zabiegów) w nagłych przypadkach - za opłatą (zwykle kilkadziesiąt euro). Koszt prywatnej wizyty u lekarza to 10-20 EUR. Apteki są stosunkowo dobrze zaopatrzone.

Informacje dla kierowców

Aby uniknąć korków czy też innych przeszkód związanych z przepisami granicznymi, należy unikać podróżowania przez granicę Kosowa z Serbią z uwagi na nie do końca uregulowaną sytuację między tymi krajami oraz permanentny konflikt etniczny pomiędzy ludnością albańską i serbską zamieszkującą północną część Kosowa. Ponieważ Serbia nie uznaje Kosowa, nie uznaje też kosowskich pieczęci granicznych. Na granicach można poprosić, aby nie wbijano pieczątki Kosowa, co umożliwi późniejsze, swobodne przekroczenie granicy Serbii.

Poruszanie się po drogach Kosowa, wymaga dużej uwagi i koncentracji ze względu na realnie występujące zagrożenia, jak np.: nieprzewidywalne i niebezpieczne zachowania innych kierowców, zły stan nawierzchni, brak oznakowania dróg, słabo lub nieoświetlone pojazdy, itp. Kontrole policji drogowej są bardzo częste, dlatego nie należy przekraczać dozwolonej prędkości. Drogi są wąskie i zatłoczone. W górach nierzadko można narazić się na poważne uszkodzenie samochodu z powodu leżących na drodze kawałków skał, odpadających z niezabezpieczonych zboczy górskich. Należy zwracać uwagę na leżące na jezdni przedmioty (nierzadko wyrzucane z jadących samochodów) oraz zwierzęta.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,05 promila.

Cło

Przepisy zasadniczo nie odbiegają od ogólnie przyjętych w Europie. Należy pamiętać o konieczności zgłaszania wwozu i wywozu kwoty powyżej 10 tys. EUR (wraz z informacją o źródle pochodzenia pieniędzy).

Obyczaje

Dominującą religią jest islam i z tym wiąże się większość obyczajów. W rejonach zamieszkałych przez Serbów dominuje prawosławie.

Przydatne informacje

Najbliższa polska placówka znajduje się w Skopje, stolicy Macedonii Północnej.

Należy ostrożnie korzystać z bankomatów na terenie Kosowa wybierając jedynie banki znane w Europie. Płatności w sklepach przy pomocy kart płatniczych lub kredytowych z uwagi na odnotowane przypadki oszustw (pobranie wyższych kwot pieniężnych lub kopiowanie danych karty) również powinny wzbudzać szczególną uwagę. Ponadto dość często na terenie Kosowa dochodzi do fałszerstwa pieniędzy (euro), w tym szczególnie nominałów 50 i 100 euro.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}