W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Somalia

Bezpieczeństwo

W Somalii występuje bardzo wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi i porwaniami. Do krwawych zamachów regularnie dochodzi nawet w centrum Mogadiszu.

Na terenie całego kraju mogą mieć miejsce regularne starcia zbrojne i napady rabunkowe.

U wybrzeży Somalii występuje wysokie zagrożenie piractwem morskim.

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: NIE
  • Dowód osobisty: NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

O wizę można aplikować w placówkach Somalii, istnieje także możliwość otrzymania wizy na lotnisku.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Przed wyjazdem należy skonsultować się lekarzem medycyn podróży w sprawie koniecznych szczepień.
Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Brak informacji.

  1. Zasady pobytu

Pobyty powyżej 90 dni wymagają uzyskania pozwolenia na pobyt.

Zdrowie

Przed wyjazdem do Somalii należy wykupić stosowna polisę ubezpieczeniową, obejmującą nie tylko pokrycie kosztów leczenia, ale także transportu medycznego. Służba zdrowia praktycznie nie istnieje (z wyjątkiem szpitali w Mogadiszu i Hargeisa). Powszechne są dolegliwości spowodowane skażeniem wody.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności, oraz - w skrajnych przypadkach - karą śmierci.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}