W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum Ekonomiczne w Karpaczu z udziałem wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak

05.09.2023

Debatą ekspercką na temat polskiego eksportu w dobie wojny na Ukrainie i niepewności na globalnych rynkach wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej rozpoczęła swój udział w 32. edycji Forum Ekonomicznego. Uczestnicy dyskusji, zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”, szukali odpowiedzi na pytanie, jak zachęcić więcej firm z sektora MŚP do eksportu i kapitałowej ekspansji zagranicznej.

Grupa osób na scenie podczas debaty

Każda firma, która podejmuje decyzję o wejściu na rynek zagraniczny może skorzystać z możliwości, jakie dają w tym zakresie fundusze Unii Europejskiej. Propozycja kompleksowego wsparcia rozwoju polskich przedsiębiorstw zawarta jest w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)

– powiedziała wiceminister Małgorzaty Jarosińska-Jedynak.

Do najważniejszych instrumentów wsparcia internacjonalizacji w FENG sekretarz stanu wymieniła konkurs „Promocja marki innowacyjnych MŚP” oraz projekt „Polskie Mosty Technologiczne”.

Na wsparcie procesu internacjonalizacji przedsiębiorcy mogą ubiegać się również w ramach priorytetu I Wsparcie dla przedsiębiorców – ścieżka SMART. Na jego realizację przeznaczono 4,36 mld euro. W 2023 roku planowane jest ogłoszenie sześciu konkursów. To nowe kompleksowe podejście do realizacji projektów B+R pozwoli w ramach jednego wniosku sfinansować cały proces innowacyjny w przedsiębiorstwie.

Działania w zakresie umiędzynarodowienia firm były, są i będą wspierane w ramach programów regionalnych

- dodała wiceminister.

Instrumenty wsparcia w programach regionalnych na lata 2021-2027 są dostosowane do potrzeb MŚP. Uwzględniają one pozycję, jaką dane przedsiębiorstwo zajmuje na rynku czy też jego doświadczenie w zakresie umiędzynarodowienia.

W ramach wsparcia na internacjonalizację MŚP będą mogły liczyć na dofinansowanie w zakresie opracowania strategii internacjonalizacji, zmiany modelu biznesowego oraz udział w szkoleniach i warsztatach m.in. z e-eksportu.

Wspierane będą również instytucje otoczenia biznesu organizujące wydarzenia gospodarcze dla MŚP oraz inicjujących działania w obszarze współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw.

{"register":{"columns":[]}}