W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa perspektywa w szkoleniu kadr przyszłości

04.11.2020

W tym roku kończy się obecna perspektywa finansowa Funduszy Europejskich na lata 2014-2020. Kształt kolejnej, która będzie obowiązywała przez najbliższe siedem lat (2021-2027), jest właśnie planowany i opracowywany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Uczestnicy konferencji „Kadry przyszłości – kadry dla przemysłu” rozmawiali między innymi o szkoleniu i kształceniu kadr ze wsparciem środków unijnych dostępnych w nowej perspektywie budżetowej. W wydarzeniu, które odbyło się 4 listopada, wziął udział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Grafika składa się z sześciu zdjęć prelegentów konferencje "Kadry przyszłości" oraz dużej fotografii wiceministra Waldemara Budy.

Polska gospodarka jest jedną z najlepiej rozwijających się w Europie. Jednak coraz większym problemem jest brak pracowników mających odpowiednie kompetencje do pracy w różnych gałęziach przemysłu. Jak podają organizatorzy konferencji, niemal 65 procent polskich przedsiębiorców deklaruje, że niedobór pracowników ma negatywny wpływ na działalność ich firm.

Podczas konferencji „Kadry przyszłości – kadry dla przemysłu” przedstawiciele świata biznesu, nauki i instytucji publicznych rozmawiali o rozwiązaniach, które pozwolą na zapewnienie odpowiednich kadr dla polskiej gospodarki.

W panelu dyskusyjnym „Szkolenia i kształcenie kadr przyszłości. W jaki sposób umiejętnie wykorzystać środki dostępne w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej” wziął udział wiceminister Waldemar Buda.

Polska gospodarka rozwija się dynamicznie, podobnie jak sytuacja na rynku pracy. Dlatego osoby wchodzące na ten rynek z jednej strony powinny mieć umiejętności praktyczne odpowiadające na potrzeby pracodawców, z drugiej – być gotowe na zmiany, elastyczne i kreatywne. To wyzwania, które zostały zidentyfikowane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

– mówił wiceminister Waldemar Buda.

Dodał, że szkolenia i warsztaty współfinansowane z funduszy unijnych wspierają zdobywanie wiedzy, umiejętności miękkich i kształtowanie kreatywności.

W nowej perspektywie finansowej UE nadal chcemy przeznaczać na  kształtowanie u uczniów kompetencji i umiejętności, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego. Będziemy inwestować w nowoczesne kształcenie zawodowe i zwiększenie jego potencjału. Ważnym elementem tych działań będzie powiązanie szkolnictwa zawodowego z regionalnymi specjalizacjami i lokalnymi przedsiębiorcami. Chodzi o dopasowanie umiejętności absolwentów do zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców. Będziemy też nadal wspierać potrzeby edukacyjne i rozwojowe dorosłych oraz osób z niepełnosprawnościami

– podkreślił Waldemar Buda.

Wiceminister przypomniał również, że na wsparcie szkolnictwa zawodowego z Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2014-2020 Polska przeznaczyła blisko 1,2 miliarda euro, a na dofinansowanie szkolnictwa wyższego – 1,25 miliarda euro.

Konferencję zorganizowali Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i dziennik „Rzeczpospolita”.

{"register":{"columns":[]}}