W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej na forach ekonomicznych w Karpaczu i Krynicy

14.09.2023

Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej uczestniczyła w dwóch najważniejszych forach ekonomicznych, które mają miejsce we wrześniu w Polsce. W Karpaczu i Krynicy gdzie nie zabrakło dyskusji o odbudowie Ukrainy i roli Polski w tym procesie.

Pełnomocnik rządu Jadwiga Emilewicz rozmawia z Prezydentem RP Andrzejem Dudą

Cele jakie zostały postawione przed Biurem Pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej na obecnym odcinku czasu:  wznowienie działalności biura @PAIH_pl w Kijowie, uchylenie ukraińskiego moratorium na płatności zagraniczne, czy wreszcie uruchomienie w Polsce ubezpieczeń KUKE dla firm zainteresowanych działalnością biznesową na Ukrainie zostały zrealizowane.

Obudowa Ukrainy nie uda się bez zaangażowania sektora prywatnego, dlatego tak ważne jest tworzenie mechanizmów gwarancyjnych, obniżających ryzyko wejścia dla prywatnych przedsiębiorców (doskonałą wiadomością w tym zakresie było  podpisanie przez Prezydenta RP nowelizacji ustawy o KUKE).

Same gwarancje tu jednak nie wystarczą – strona ukraińska będzie musiała dokonać niezbędnych reform w zakresie prawa zamówień publicznych (co już się dzieje!), a także systemu prawnego, aby zapewnić transparentność procedur, tak ważną dla sektora prywatnego.

W momencie rozpoczęcia pełnoskalowej odbudowy swoiste „pole position”, a zatem najlepszą pozycję startową będą miały te firmy, które już wcześniej znajdą się na rynku ukraińskim i będą wiedziały, jak odnaleźć się w realiach ukraińskiej gospodarki i sytemu prawnego.

Zaangażowanie państw Zachodu, a także międzynarodowych instytucji finansowych w odbudowę Ukrainy nie może być zdominowane przez udzielanie pożyczek, bo to będzie rolowało ukraiński dług publiczny, który już niedługo może przekroczyć 90 proc. PKB.

{"register":{"columns":[]}}