W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomorskie konsultuje Umowę Partnerstwa. Jakie będzie dofinansowanie unijne dla województwa?

15.02.2021

W ostatnim tygodniu konsultacji Umowy Partnerstwa z regionami wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak spotkała się z przedstawicielami województwa pomorskiego. Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający, na co zostaną przeznaczone Fundusze Europejskie w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2021-2027. Zgodnie z jej założeniami województwo pomorskie będzie miało do dyspozycji 1,13 miliarda euro na program regionalny. Może też liczyć na środki z puli 7,1 miliarda euro, która zostanie podzielona na wszystkie województwa w ramach kontraktu programowego . Do pomorskiego trafią także pieniądze unijne z Funduszu Odbudowy i programów krajowych.

Na zdjęciu stoi przy mównicy wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, w tle flagi Polski i Unii Europejskiej oraz granatowy baner z napisem Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Konsultacje Umowy Partnerstwa w województwie pomorskim odbyły się online 15 lutego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wzięła w nim udział wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która spotkała się z samorządowcami, przedsiębiorcami, partnerami społecznymi i gospodarczymi oraz mieszkańcami.

Województwo pomorskie to jedno z najlepiej rozwiniętych regionów Polski. Patrząc chociażby na nakłady w sektorze badawczo-rozwojowym, można śmiało powiedzieć, że jest ono jednym z motorów innowacyjności. Pomorskie sukcesywnie zmniejsza też dystans do średniej unijnej pod względem produktu krajowego brutto na mieszkańca. W 2013 roku było to 64 procent, a pięć lat później, w 2018 roku – 68 procent. Z kolei pomorskie PKB per capita w stosunku do średniej krajowej wynosi 97%. To bardzo dobry wynik plasujący województwo na wysokiej piątej pozycji w kraju

– podkreślała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister dodała również, że pomorskie to obok małopolskiego i wielkopolskiego jedyne województwo, które odnotowało w latach 2014-2018 wzrost liczby mieszkańców związany z wewnętrzną migracją do tego regionu.

Skuteczna polityka rządu, w tym rozsądne dysponowanie funduszami unijnymi i krajowymi, pozwoli utrzymać, a może nawet przyspieszyć, wysokie tempo rozwoju Pomorza

– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Nowa perspektywa w liczbach

Zgodnie z propozycjami zawartymi w Umowie Partnerstwa marszałek województwa pomorskiego w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 będzie miał do dyspozycji 1,13 miliarda euro na program regionalny.

W puli środków programów regionalnych jest jeszcze 7,1 miliarda euro do podziału między wszystkie województwa w ramach uzgodnień kontraktu programowego. Kluczowe dla rządu i samorządu wojewódzkiego projekty, zgłoszone przez marszałków do kontraktów programowych, mogą liczyć na dodatkowe fundusze.

Negocjacje kontraktu programowego rozpoczną się w najbliższym czasie.

Województwo pomorskie skorzysta też ze środków dostępnych w Funduszu Odbudowy. Będą one rozdzielane na podstawie Krajowego Planu Odbudowy. Na przełomie lutego i marca odbędą się konsultacje społeczne tego dokumentu.

W nowej pespektywie finansowej fundusze z polityki spójności chcemy przeznaczyć na programy i projekty w obszarze innowacji, wzmacniania przedsiębiorczości, cyfryzacji, infrastruktury, ochrony środowiska, edukacji i kapitału społecznego. Planujemy rozpocząć inwestowanie tych środków jeszcze w tym roku

– zaznaczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Fundusze Europejskie 2021-2027
Podobnie jak w latach 2014-2020 również w nowej perspektywie około 60 procent funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40 procent otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Łącznie w ramach polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Polska ma do dyspozycji 76 miliardów euro.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Plan działania

Na szczeblu unijnym kończą się prace nad rozporządzeniami na nową perspektywę. Polska jest na etapie konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa.
Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego za pomocą formularza dostępnego na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.
Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.

{"register":{"columns":[]}}