W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przyszłość polityki spójności. Debata z udziałem wiceminister Jarosińskiej-Jedynak w Rumunii

22.06.2023

„Spójność jako podstawowa wartość dla przyszłości Europy” pod takim tytułem w rumuńskim Sybinie odbywa się międzynarodowa konferencja. W wydarzeniu uczestniczy wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W sali konferencyjnej osoby siedzą przy stołach. Wśród nich wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podczas debaty poruszono kwestię przyszłego kształtu polityki spójności po 2027 roku. Przedstawiciele unijnych instytucji, państw członkowskich i regionów dyskutują również o roli oraz wpływie polityki spójności UE na proces odbudowy i sprawiedliwej transformacji gospodarki europejskiej.

Cieszę, że debata na temat przyszłego kształtu naszej polityki nabiera tempa i możemy podzielić się w szerszym gronie naszymi poglądami na temat przyszłości polityki spójności

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dyskusja dotyczy także wzmocnienia roli podejścia zorientowanego terytorialnie, wyzwaniach budżetowych, zwiększeniu elastyczności i ułatwieniach w programowaniu, a także wdrażaniu bieżącej perspektywy.

Następny okres programowania polityki spójności powinien być dostosowany do nieustannie rosnących potrzeb regionów europejskich

– zaznaczyła  Jarosińska-Jedynak i dodała:

Elastyczne i ukierunkowane terytorialnie podejście pozwala skuteczniej odpowiadać na te potrzeby.

Wizyta sekretarz stanu w Rumuni była okazją do rozmowy z przewodniczącym Komitetu Regionów Vasco Cordeiro oraz Emilem Bokiem, przewodniczącym Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER). Komisja jest jednym z organów Komitetu Regionów.

W czasie spotkania poruszono kwestie istotne z perspektywy Polski w trwającej debacie na temat polityki spójności po 2027 r., takie jak rola podejścia zorientowanego terytorialnie, elastyczności w programowaniu oraz ewentualne zmiany w modelu wdrażania kolejnej perspektywy.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej przedstawiła wstępne plany dotyczące zbliżającego się polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r. Wiceminister Jarosińska-Jedynak zaprosiła przedstawicieli Komitetu Regionów do udziału w organizowanych przez Polskę wydarzeniach.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}