W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszył nabór pomysłów do Platform Startowych w Polsce Wschodniej

11.04.2024

Osoby z pomysłem na innowacyjny biznes mogą już zgłaszać się do Platform Startowych, działających w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Chętni, pod okiem ekspertów będą pracować nad rozwojem swoich pomysłów, tak aby przekuć je w konkretny model biznesowy. Najlepsi mają szansę na blisko 600 tys. zł dotacji na pierwszą sprzedaż i dalszy rozwój.

Platformy startowe dla nowych pomysłów

Platformy Startowe to jedyny tego rodzaju i o takiej skali instrument, służący wsparciu rozwoju przedsiębiorczości start-upowej na terenie Polski Wschodniej. Realizowany z sukcesem w ramach Programu Polska Wschodnia 2014-2020 jest kontynuowany w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Dla kogo są Platformy?

„Platformy Startowe dla nowych pomysłów” to kompleksowy program wsparcia dla start-upów na pierwszym, najtrudniejszym etapie ich rozwoju. Do Platform mogą zgłaszać się osoby z pomysłem na innowacyjny biznes, które chcą go założyć i rozwijać na terenie wschodnich województw, tj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego – oraz co jest nowością w tej edycji – również regionalnej części woj. mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Zakwalifikowani do Platform, przez kilka miesięcy będą pracować nad rozwojem swojego przedsięwzięcia – od pomysłu do stworzenia rentownego modelu biznesowego.

Inkubacja – co to?

W Platformie start-upy przechodzą tzw. inkubację. To czas, w którym pracują nad przekształceniem swojego pomysłu w produkt (wyrób lub usługę). Pod opieką dedykowanego menadżera, każdy start-up realizuje indywidualny plan inkubacji.  Obejmuje on pakiet usług dopasowanych do charakteru przedsięwzięcia. Start-upy mogą korzystać ze wsparcia w postaci zarówno usług podstawowych (np. księgowych, prawnych, marketingowych), jak i specjalistycznych (np. informatycznych, technologicznych, inżynierskich - w tym testowanie i weryfikowanie koncepcji biznesowych). Po pomyślnym zakończeniu inkubacji, start-upy mogą starać się o dotację na dalszy rozwój – nawet 600 tys. zł.

Do kogo po wsparcie?

Wsparcie realizuje 6 Platform Startowych – partnerstw, składających się z ośrodków innowacji, instytucji otoczenia biznesu, uczelni, funduszy VC, zewnętrznych ekspertów i firm. Są to:

  • Platformy startowe Start in … – nabór pomysłów już trwa. Program inkubacji przewiduje dwie ścieżki wsparcia: horyzontalną – obejmująca projekty z dowolnej branży oraz specjalistyczną ścieżkę dotyczącą szeroko pojętej branży motoryzacyjnej.
  • Platforma startowa Unicorn Hub – Edycja II – nabór pomysłów już trwa. Wsparcie będzie koncentrowało się na testowaniu i weryfikowaniu hipotez biznesowych oraz opracowaniu MVP, umożliwiając wdrożenie innowacyjnego produktu, np. w ramach specjalistycznej ścieżki dla rozwiązań medycznych.
  • Wschodni Akcelerator Biznesu 2 – nabór pomysłów już trwa. Platforma startowa będzie ukierunkowana głównie na startupy z branż: rolno-spożywczej, ekologicznej, przemysłu 4.0, sporttech oraz gamedev.
  • Platforma startowa dla nowych pomysłów – Hub of Talents 3  – nabór pomysłów rozpocznie się 1 maja 2024 r. Program Platformy, oprócz inkubacji horyzontalnej, przewiduje specjalną ofertę inkubacji dla rozwiązań branży metalowo-maszynowej.
  • Platforma startowa – Centralny Akcelerator Innowacji Mazovian StartUPolis – nabór pomysłów rozpocznie się w maju 2024 r. Inkubacja będzie obejmować branże: produkcja maszyn i urządzeń, energia, ekologia – w tym budownictwo ekologiczne oraz żywność i produkty rolno-spożywcze.
  • Platforma startowa HugeTECH Revolution – nabór pomysłów rozpocznie się w maju 2024 r. Inkubowane będą pomysły biznesowe wpisujące się w ścieżkę horyzontalną lub obszar „zdrowie”, tj. proponujące produkty służące poprawie zdrowia i jakości życia

Zgłoszenia do Platform odbywają się online. Więcej na: www.platformystartowe.gov.pl  

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kontynuacja wsparcia dla wschodnich województw, aby przyspieszyć ich rozwój. Program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Program będzie służył utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w sześciu województwach Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz mazowieckim (bez Warszawy i otaczających ją powiatów).

Z programu dofinansowywane będą projekty nastawione na biznes, adaptację miast do zmian klimatu, rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej, ochronę bioróżnorodności, rozwój inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększenie dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwój zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wyniesie 2,65 mld euro.

 

{"register":{"columns":[]}}