W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Teraźniejszość i przyszłość z wykorzystaniem technologii 5G

24.11.2021

Rozwój sieci 5G przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności gospodarki i efektywności działania administracji publicznej. Pozytywnie wpłynie na aktywność zawodową społeczeństwa oraz przyspieszy wdrażanie inteligentnych rozwiązań i technologii opartych o dane – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas konferencji 5G Summit. Organizatorem wydarzenia jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Na zdjęciu trzech uczestników konferencji 5G Summit, w środku siedzi wiceminister Waldemar Buda.

Nowoczesna infrastruktura szerokopasmowa, w tym technologia 5G, są ważne zarówno dla wzrostu gospodarczego państwa, jak i funkcjonowania wysokiej jakości społeczeństwa informacyjnego. 

W obecnej sytuacji wynikającej z pandemii koronawirusa jeszcze bardziej doceniliśmy jak ważny jest łatwy i szybki dostęp do internetu. To dzięki niemu możliwa jest zdalna praca i edukacja, korzystanie z e-usług, czy robienie zakupów bez wychodzenia z domu

– podkreślił wiceminister Buda.

Wsparcie dla rozwoju nowoczesnej infrastruktury szerokopasmowej udzielane będzie również z funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-27.

W programie Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) na zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego planujemy wydać ponad 800 mln euro. Z kolei w Krajowym Planie Odbudowy chcemy przeznaczyć 2,6 mld euro na infrastrukturę telekomunikacyjną. Bezpośrednie wsparcie skierowane zostanie przede wszystkim do przedsiębiorców telekomunikacyjnych, zarówno z sektora MŚP, jak i dużych firm

– powiedział wiceminister.

Dodał, że program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) będzie finansował nie tylko konkretne rozwiązania, takie jak robotyzacja linii produkcji i analityka danych, ale również podnoszenie kompetencji pracowników w powiązaniu z inwestycjami czy pracami badawczymi.

Wiceminister podkreślił, że dzisiejsze forum to doskonała okazja do dyskusji na temat charakteru i przyszłości sieci 5G w Polsce oraz możliwość zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami 5G wdrażanymi przez rodzime start-upy.

{"register":{"columns":[]}}