W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca z UE: Spotkanie ministra Tadeusza Kościńskiego z komisarz Elisą Ferreirą

11.02.2021

Prace nad nową perspektywą finansową i Umową Partnerstwa na lata 2021-2027, Krajowy Plan Odbudowy oraz wyzwania związane z wdrażaniem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - to tematy poruszone podczas spotkania ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego z europejską Komisarz ds. Spójności i Reform Elisą Ferreirą. Wideokonferencja odbyła się 11 lutego.

Minister Kościński siedzi przy stole podczas wideokonferencji

Minister Kościński rozpoczął spotkanie od danych dotyczących wdrażania funduszy unijnych z perspektywy na lata 2014-2021.

Polska jest jednym z liderów inwestowania pieniędzy z budżetu UE. Z unijnym dofinansowaniem realizowanych jest ponad 85 tys. inwestycji o łącznej wartości 516,6 mld zł. W tej kwocie udział Funduszy Europejskich to ponad 314,3 mld zł, czyli 91,1 procent całej dostępnej puli środków UE – rozpoczął minister Kościński.

Szef resortów finansów oraz funduszy i polityki regionalnej opowiedział również o trwających pracach nad perspektywą finansową UE na lata 2021-2027. 

Jesteśmy w trakcie konsultacji społecznych Umowy Partnerstwa, które potrwają do 22 lutego. Od połowy stycznia spotykamy się z samorządowcami, przedsiębiorcami, partnerami społecznymi i gospodarczymi oraz mieszkańcami wszystkich polskich regionów. Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw mamy nadzieje, że w II kwartale tego roku odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską – powiedział minister oraz dodał - Chcemy rozpocząć inwestowanie funduszy europejskich z nowej perspektywy jeszcze w  tym roku.

Wyraził także nadzieję, że w maju 2021 r., zgodnie z prognozami, zostaną przejęte wszystkie regulacje dotyczące polityki spójności.

Minister Kościński przekazał komisarz Ferreirze, że podobnie, jak w obecnej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. 

Polska będzie chciał też kontynuować Program Polska Wschodnia, z którego wsparcie otrzyma sześć województw. Jest to program dla słabiej rozwiniętych regionów, który realizuje cele polityki spójności. Ewaluacja poprzednich dwóch edycji programu pozytywnie oceniła ich efekty i potwierdziła realizację takiej formy wsparcia.

Ważną dla nas kwestią jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Transformacja energetyczna w kierunku zielonej gospodarki ma kluczowe znaczenie dla polskiego rządu. Ważne jest, by w procesie transformacji energetycznej nikt nie został pozostawiony sam sobie. Dlatego konieczna jest w tym zakresie współpraca – powiedział minister Kościński i dodał - Polski rząd do wsparcia ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zgłosił 6 województw: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, lubelskie i małopolskie. 

Na koniec minister Kościński zapowiedział, że za około 2 tygodnie rozpoczną się konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy, który jest podstawą do sięgniecie po pieniądze z Funduszu Odbudowy. 

Komisarz Elisa Ferreira podkreślała znaczenie dialogu z partnerami społeczno-gospodarczymi podczas przygotowywania nowego rozdania funduszy UE. Zaznaczyła, że wsparcie w ramach Umowy Partnerstwa i Krajowego Planu Odbudowy powinno być spójne i komplementarne. 
 

{"register":{"columns":[]}}