W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

GPR 2020/21 na drogach woj. podkarpackiego - A4 z największym natężeniem ruchu

22.11.2021

Zakończyły się badania natężenia ruchu na drogach krajowych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR). Wyniki GPR będą wykorzystane m.in. przy planowaniu rozbudowy dróg czy do analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Skrzyżowanie z ruchem okrężnym, na środku rondo, jadące samochody

Pomiary co 5 lat

GPR przeprowadzany jest co 5 lat. Poprzedni miał miejsce w 2015 r. Ostatnie badanie rozpoczęło się w styczniu 2020 i trwało ok. 2 lata. Wydłużyliśmy je z uwagi na pandemię.

Ruch samochodów osobowych i ciężarowych z naczepami wzrósł w skali kraju o ponad 20 proc. i aż o ponad 40 proc., jeśli chodzi o ruch pojazdów dostawczych. Może to wynikać m.in. ze zmian zachodzących od 2015 r. w strukturze handlu (w tym wzrostu popularności e-zakupów z powodu z pandemii COVID-19).

GPR na drogach krajowych Podkarpacia

GDDKiA zarządza w woj. podkarpackim siecią dróg krajowych o długości 894 km, z czego autostrady stanowią 166 km a drogi ekspresowe 39 km. W woj. podkarpackim pomiary dokonywane były z wykorzystaniem kamer wideo w 114 punktach. Akcja pomiarowa trwała od 2020 roku, ale nie oznacza to, że przez ten czas na każdej drodze były zliczane pojazdy. W każdym punkcie przewidzianych było dziewięć pomiarów dziennych oraz sześć nocnych.

Ruch na sieci dróg krajowych w woj. podkarpackim z uwzględnieniem podziału funkcjonalnego dróg, w porównaniu z poprzednim badaniem, wzrósł o 16,9 proc. i wynosi 10 789 pojazdów. Z kolei ruch międzynarodowy wzrósł o 22,1 proc. i wynosi 13 790 pojazdów na dobę. Drogą z największym ruchem jest autostrada A4.

Jeśli popatrzymy na poszczególne odcinki dróg krajowych, to największe natężenie ruchu występuje na odcinku DK9 pomiędzy Rudną Małą a węzłem autostradowym Rzeszów Północ. Średni dobowy ruch wynosi tu 33 822 pojazdów.

Duże natężenie ruchu w województwie występuje także na wlotach i wylotach z Rzeszowa. Średnio jest to ponad 20 tys. pojazdów na dobę.

Największy spadek natężenia ruchu zaobserwowaliśmy na drodze krajowej nr 94 pomiędzy Łańcutem a Przeworskiem, gdzie ruch zmalał niemal o połowę z 15 228 do 7843 pojazdów na dobę. Wyraźnie widać, że na tym odcinku ruch przejęła autostrada A4.

Ponadto z badań wynika, że spadł ruch na wszystkich odcinkach dojazdowych do przejść granicznych, na co wpływ zapewne miała pandemia.

Rozwijamy sieć dróg i uwzględniamy wyniki GPR

Niebawem możemy spodziewać się większego natężenia ruchu na trasie łączącej Rzeszów z Lublinem. Związane to będzie z udostępnieniem nowych odcinków S19, dzięki którym mieszkańcy woj. podkarpackiego uzyskają drogę szybkiego ruchu do Lublina czy Warszawy.

Wyniki badania będą teraz szczegółowo analizowane. Zostaną one wykorzystane między innymi do podejmowania decyzji o budowie nowych dróg, oceny potrzeb modernizacji istniejącej sieci dróg krajowych, zarządzania ruchem, analiz ekonomicznych i środowiskowych oraz analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Szczegółowe wyniki dotyczące Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021 opublikowaliśmy w naszym serwisie.

{"register":{"columns":[]}}