W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EMAS w walce z długiem ekologicznym

01.08.2022

EMAS w walce z długiem ekologicznym

Tegoroczny Dzień Przeciążenia Ziemi, nazywany też Dniem Długu Ekologicznego przypadający na 28 lipca to wynik obliczeń amerykańsko-szwajcarskiej organizacji Global Footprint Network (GFN), które uwzględniają  m. in. sprawozdania ONZ, zawierające szereg danych na temat stanu środowiska naturalnego, takich jak np. zmiany emisji dwutlenku węgla, zdolności biologicznej lasów czy odradzania się populacji ryb w łowiskach. Pozyskany w ten sposób obraz śladu ekologicznego wykracza poza pomiary dwutlenku węgla, umieszczając emisje w kontekście ludzkich potrzeb zaspokajanych przez żywność, włókna, drewno czy grunty pod domy mieszkalne i drogi.

To dzień, w którym ludzkość wykorzystała całą pulę zasobów, jakie Ziemia może odbudować w ciągu roku. Obecnie aby zaspokoić nasze potrzeby, potrzebujemy już nie jednej, ale 1,75 Ziemi.

Tabela przedstawiająca rok oraz datę granicy regeneracji Ziemi

Polska swój krajowy Dzień Długu Ekologicznego obchodziła już 2 maja.


Kiedy inne kraje zaciągają kredyt?

Państwa wysoce zindustrializowane, korzystające z dostępnych zasobów w sposób nieproporcjonalny, wkraczają w okres długu ekologicznego znacznie wcześniej niż cała planeta.

Grafika przedstawiająca nazwy Państw oraz daty zaciągnięcia przez nie kredytu wobec Ziemi

Jak spłacić kredyt wobec Ziemi?

Eksperci wskazują, że dług ekologiczny można zmniejszyć m.in. poprzez zalesianie, zarybianie, recykling, ograniczanie zużycia energii i emisji CO2, ale też wprowadzając w życie strategie ochrony ekosystemów i klimatu, w tym, redukując o połowę globalne emisje gazów cieplarnianych do roku 2030 i osiągając neutralność klimatyczną do 2050 r.

Równie ważne jest budowanie świadomości ekologicznej. Coraz częściej zarówno inwestorzy, jak i firmy chcą komunikować otoczeniu, że są odpowiedzialne w kwestiach środowiskowych i stosują zasady zrównoważonego rozwoju. Efektywnym narzędziem służącym realizacji tych celów jest system ekozarządzania EMAS, który zobowiązuje wdrażające go organizacje do systematycznego doskonalenia efektów działalności środowiskowej, tym samym przyczyniając się do powstawania nowych rozwiązań z obszaru eko-innowacji i stanowiąc pierwszy krok do transformacji w kierunku gospodarki cyrkularnej. Procedury EMAS pozwalają firmom projektować swoje wyroby, w taki sposób, aby w końcowym etapie cyklu życia mogły stawać się nowym surowcem, natomiast regularna sprawozdawczość daje możliwość porównania osiąganych wielkości parametrów i optymalizacji kosztów działalności operacyjnej oraz kosztów zużycia surowców. Organizacje zarejestrowane w EMAS należą do liderów klimatycznych i dostarczają przekonujących dowodów na skuteczność systemu EMAS w dążeniu do redukcji emisji CO2.

{"register":{"columns":[]}}