W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat GIOŚ: wyniki badań wody Kanału Gliwickiego i Kędzierzyńskiego

Ostatnie wyniki badań wykonanych przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, z 10 czerwca br., wskazują na obecność „złotej algi” w próbkach pobranych w Kanale Kędzierzyńskim oraz Kanale Gliwickim. W wodzie stwierdzono również gwałtowny spadek stężenia tlenu do poziomu 28%. Przy zakwicie „złotej algi” poziom tlenu gwałtownie rośnie nawet do 200%.

wyniki

Dopływy Odry i sama rzeka są objęte stałym monitoringiem pod nadzorem Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Laboratorium pracuje w systemie ciągłym, 24/7.

W ramach przyjętej procedury Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ na bieżąco wykonuje badania wód Odry, jej dopływów i kanałów.

Wyniki analiz laboratoryjnych próbek wody pobranych w dniu 7 czerwca br. w Kanale Gliwickim, w punkcie m. Ujazd, most na ul. Chrobrego nie wykazały obecności „złotej algi”. Wartości pozostałych badanych parametrów dla tego punktu również mieściły się w normie. Jest prawdopodobne, że „złota alga” przemieściła się z nurtem do Kanału Gliwickiego z Kanału Kędzierzyńskiego po 7 czerwca br.

Badania próbek pobranych 10 czerwca br. wykonane z próbek wody Kanałów Kędzierzyńskiego i Gliwickiego wykazały obecność „złotej algi” w następujących punktach i wielkościach:

- Kanał Gliwicki, most przy śluzie Nowa Wieś - 51 mln komórek/litr,

- Kanał Gliwicki, most na Drodze Krajowej 40 ul. Przyjaźni - 8 tys. komórek/litr,

- Kanał Kędzierzyński, przed wlotem do Kanału Gliwickiego - 27 mln komórek/litr.

W ubiegłym roku podczas toksycznego zakwitu „złotej algi”, liczebność tego glonu
w wodach Kanału Gliwickiego przekraczała 400 mln komórek/litr.

Służby prowadzą badania i analizy dla wyjaśnienia przyczyn śnięć z czerwca br. Wyniki będą podane niezwłocznie po ich ustaleniu. Możliwe, że do śnięcia ryb doprowadziło nałożenie się kilku różnych zjawisk.

Monitoring interwencyjny

Procedura monitorowania interwencyjnego Prymnesium parvum zakłada m.in. wykonywanie badań terenowych i laboratoryjnych, które umożliwią wykrycie ewentualnego ryzyka wystąpienia zakwitów „złotej algi” a następnie poinformowanie odpowiednich służb. Przy III najwyższym stopniu zagrożenia, odpowiednie służby są powiadamiane przez GIOŚ w ciągi 1 godziny. Poszczególne stopnie alertowe uruchamiają działania służb na poziomie centralnym i wojewódzkim.

Wyniki dostępne dla każdego

Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ pobiera próbki wody zgodnie
z obowiązującym programem badań i procedurą. Wyniki badań dostępne są na bieżąco na stronie:
https://www.gov.pl/web/odra/badania-odry, a informacje o nich przekazywane są w kanałach mediów społecznościowych Sztabu dla Odry.

{"register":{"columns":[]}}