W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pokazy pracowników IES podczas Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

06.05.2024

Festiwalu Nauki i Sztuki

W dniach 16–18.05.2024 r., po pięciu latach przerwy, odbędzie się kolejny, już 20. Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie – w tym roku pod hasłem „Kraków miastem nauki i sztuki”. W ciągu trzech dni odbędzie się ponad 300 wydarzeń – wykładów, pokazów, warsztatów i zabaw, a goście będą mogli odwiedzić na co dzień niedostępne laboratoria naukowe i pracownie na kampusach krakowskich uczelni.

Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie przygotował na tę okazję szereg wykładów, pokazów i eksperymentów, które prezentowane będą drugiego dnia Festiwalu, w piątek 17 maja, w budynku Wydziału Chemii UJ przy ul. Gronostajowej 2.

W godzinach 10:00–17:00 będzie można odwiedzić stanowiska przedstawiające działalność Instytutu oraz prezentujące badania daktyloskopijne. Zaprezentowane zostaną badania historyczne prowadzone przez IES, a także przykłady, w których wyniki badań naukowych są wykorzystywane w praktyce opiniodawczej dla celów sądowych. Uczestnicy będą mogli obejrzeć stanowisko do daktyloskopowania metodami tradycyjnymi i za pomocą livescannera, a przy tym sporządzić odbitki uszu i ust.

O godzinie 10:30 rozpoczną się pokazy przygotowane przez Pracownię Badania Pisma Ręcznego i Dokumentów IES pt. „Jak odczytać niewidzialne?”, dotyczące ujawniania reliefów pisma wgłębionego oraz odczytywania długopisów zmazywalnych. Częścią tego wydarzenia będzie gra pamięciowa z rozpoznawaniem środków kryjących.

Eksperci zajmujący się opiniowaniem w zakresie analiz chemicznych i toksykologicznych zaprezentują preparaty roślinne zawierające toksyczne składniki, których używanie miało zarówno charakter ziołoleczniczy, medyczny, ale również narkotyczny i zbrodniczy. Wykład „Co w ‘trawce’ piszczy?” rozpocznie się o godz. 11:45.

W godzinach 12:45–13:30 będą trwały pokazy i eksperymenty pt. „Analiza śladów krwawych: rzeczywistość kontra serialowa fikcja”, w trakcie których omówione zostaną metody analizy mechanizmu powstawania śladów krwawych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości ich praktycznego wykorzystania w kryminalistyce. Współczesna popkultura oszalała na punkcie seriali kryminalnych, a telewizyjne produkcje o badaniach prowadzonych z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć naukowych każdorazowo kończą się sukcesem wykrywczym. Biegli Instytutu skonfrontują obraz śledczych kreowany w fikcyjnych programach z rzeczywistą pracą specjalistów w obszarze nauk sądowych.

Badania przeprowadzone w Instytucie Ekspertyz Sądowych za pomocą najnowszych metod genetyki sądowej umożliwiły zarówno oznaczenie profilu genetycznego, jak i portretowanie genetyczne, pozwalające na określenie koloru oczu, włosów, pochodzenia biogeograficznego znanych postaci historycznych. Wykład „Zapisane w genach – identyfikacja genetyczna znanych postaci historycznych” specjalistów z Pracowni Genetyki Sądowej IES rozpocznie się o godzinie 13:30 i będzie przedstawiał przykłady identyfikacji osób takich jak Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik czy gen. Władysław Sikorski.

Wykład „Cyfrowe ślady wokół nas” poprowadzą o godzinie 14:15 biegli Pracowni Informatyki Sądowej IES, którzy przybliżą problematykę śladów cyfrowych powstających w życiu codziennym każdego z nas, niezależnie od korzystania z urządzeń cyfrowych. Zostanie przedstawiona użyteczność tych śladów i ich waga w potencjalnie prowadzonych analizach informatycznych.

Ostatnim w kolejności wydarzeniem przygotowanym przez Instytut na ten dzień będzie wykład „Rekonstrukcja wypadków drogowych”, w którym biegli z zakresu badania wypadków drogowych przedstawią tajniki swojej pracy. Przy tej okazji zostaną zaprezentowane wizualizacje rzeczywistych zdarzeń z zastosowaniem nowoczesnych metod obliczeniowych stworzone przez specjalistów IES.

Na wydarzenia organizowane przez Instytut w ramach Festiwalu nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych – harmonogram i szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://fnis.krakow.pl/.

 

{"register":{"columns":[]}}