W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Różne oblicza krzywdzenia i zaniedbywania dzieci

Zajęcia skierowane są do psychologów i pedagogów, sądowych specjalistów z OZSS oraz osób będących biegłymi. Obejmuje szeroko ujętą problematykę krzywdzenia i zaniedbywania dzieci. W ramach zajęć wykładowych omawiane będą m.in. kwestie związane z definiowaniem tego problemu w przepisach krajowych i międzynarodowych oraz różnicowaniem i rozpoznawaniem różnych form i przejawów przemocy. Poruszone zostaną także zagadnienia poświęcone ocenie krótko i długofalowych skutków doświadczania i/lub obserwowania przemocy, krzywdzenia, wykorzystania czy zaniedbania oraz te, które w mniej oczywisty sposób są kojarzone z krzywdzeniem dziecka, jak np. indukowanie niekorzystnego wizerunku drugiego rodzica, przesadne, niezgodne z naturalnymi potrzebami rozwojowymi zaspokajanie oczekiwań lub nadmiernie liberalny sposób wychowania. Znaczna część zajęć będzie przeznaczona na omówienie przebiegu procesu diagnozy sądowej dziecka co do którego istnieje podejrzenie, iż było ofiarą przemocy fizycznej, emocjonalnej, seksualnej lub zaniedbania.

W części warsztatowej wykorzystane zostaną doświadczenia zawodowe prowadzących zajęcia oraz uczestników kursu, a materiał do pracy stanowić będą fragmenty opinii wydawanych przez Zakład Psychologii Sądowej IES oraz uczestników kursu. Omawiane i dyskutowane będą różnorodne problemy (organizacyjne, metodologiczne, etyczne, itp.) związane z diagnozowaniem krzywdzenia i zaniedbywania dzieci dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości.

Osoby odpowiedzialne merytorycznie: dr Tomasz Rajtar, dr Agnieszka Haś
Czas trwania: 3-4 dni (wykłady i warsztaty)
Przewidywany termin: wrzesień-listopada 2021 r.
Miejsce szkolenia: Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15 w Krakowie

 

{"register":{"columns":[]}}