W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyskusja panelowa "75 rocznica wyzwolenia Auschwitz - znaczenie upamiętnienia Holocaustu"

22.01.2020

22 stycznia w Ambasadzie RP w Reykjaviku odbyła się dyskusja panelowa pt. "75 rocznica wyzwolenia Auschwitz - znaczenie upamiętnienia Holocaustu" zorganizowana we współpracy z islandzką społecznością żydowską oraz Uniwersytetem Islandzkim.

2

Dyskusja była pierwszym tego typu wydarzeniem poświęconym tematyce Holocaustu w Islandii. Uczestniczyli w niej:

- Anette Stahl - wykładowca, członkini grupy ocalałych z Zagłady w żydowskiej społeczności Göteborga

- Gunnþórunn Guðmundsdóttir - profesor literatury porównawczej, specjalistka w zakresie studiów nad pamięcią, Szkoła Nauk Społecznych Uniwersytetu Islandzkiego

- Jacek Chodorowicz - pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych RP ds. kontaktów z diasporą żydowską, ambasador RP w Państwie Izrael (2012-2018)

- Karl Blöndal - dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego Morgunblaðið

Moderator - Erla Hulda Halldórsdóttir - wykładowca akademicki, historyk

 

W wydarzeniu udzial wzięli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych Alþingi, potomkowie ocalałych z Zagłady, dziennikarze, naukowcy, młodzież szkolna i akademicka oraz duchowieństwo. Uczestnicy otrzymali kopię noty Raczyńskiego, czyli oficjalnej noty dyplomatycznej Rządu RP na uchodźstwie z 10 grudnia 1942 roku sygnowanej przez ministra spraw zagranicznych Edwarda Raczyńskiego dotyczącej prześladowania oraz zbrodni dokonywanych na ludności żydowskiej w okupowanej przez Niemców Polsce. Stanowiła ona pierwszy oficjalny raport o Holokauście informujący zachodnią opinię publiczną o zbrodniach. Było to również pierwsze oficjalne wystąpienie jednego z rządów w obronie wszystkich Żydów prześladowanych przez hitlerowskie Niemcy - nie tylko obywateli swego kraju.

Oprawę muzyczną dla wydarzenia w postaci znanych utworów muzyki żydowskiej zapewnił skrzypek Nikodem Frach.

 

Zdjęcia © Krzysztof Stefańczyk

 

Materiały

Nota Raczyńskiego
Raczyński​_note​_on​_the​_mass​_extermination​_of​_Jews​_in​_occupied​_Poland.pdf 9.74MB
Wystąpienie ambasadora Jacka Chodorowicza
Jacek​_Chodorowicz's​_speech​_22012020.docx 0.02MB
Wystąpienie ambasadora Pokruszyńskiego 22.01.2020
Ambassador's​_speech​_22012020.docx 0.02MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}