Wizyta wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego w Izraelu.
06.06.2023
Wizyta, trwająca od 4 do 6 czerwca, obejmowała różnorodne spotkania mające na celu zacieśnienie współpracy gospodarczej, kulturalnej i edukacyjnej.
Kluczowym elementem wizyty były polsko-izraelskie konsultacje polityczne w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Izraela, z udziałem dyrektora generalnego Ronena Leviego i dyrektor politycznej Alizy Bin Nun. W siedzibie Ministerstwie delegacja oraz dyr. Ronen Levi złożyli hołd Konstantemu Rokickiemu, polskiemu dyplomacie, członkowi Grupy Ładosia (zwanej też Grupą Berneńską), który jako konsul w Bernie ratował Żydów przed Holokaustem, wydając im fałszywe paszporty do krajów Ameryki Łacińskiej. W 2019 roku Rokicki został uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a jego nazwisko znalazło się na specjalnej ścianie, honorującej kilkudziesięciu Sprawiedliwych dyplomatów.
Kwestie bezpieczeństwa, zarówno regionalne, jak i globalne, były jednym z głównych tematów rozmów podczas wizyty. Minister Jabłoński spotkał się z Tzachim Hanegbim, dyrektorem Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz Amitem Halevim, przewodniczącym Grupy Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Knesecie. Dyskusje dotyczyły kwestii bezpieczeństwa w Izraelu i na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnych i globalnych aspektów rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Delegacja miała okazję odwiedzić Yad Vashem, Światowe Centrum Pamięci o Holokauście, gdzie zwiedziła wystawy stałe i czasowe oraz ogród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, który upamiętnia bohaterstwo osób - w tym tysięcy Polaków, które z narażeniem życia ratowały ludność żydowską w trakcie II Wojny Światowej.
Jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej jest sytuacja chrześcijan w Jerozolimie oraz zachowanie dziedzictwa religijnego i kulturowego Ziemi Świętej. Spotkanie ministra Jabłońskiego z Teofilem III, patriarchą greckiego Kościoła prawosławnego, umożliwiło dyskusję na temat wyzwań stojących przed wspólnotami chrześcijańskimi oraz możliwości większego zaangażowania polskiej dyplomacji w rozwiązywanie tych problemów.
Wraz z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej delegacja odwiedziła cmentarz katolicki na Górze Syjon. Wielu spoczywających tam to polscy cywilni uciekinierzy wojenni i żołnierze z II Korpusu Polskiego generała Andersa.
Wizyta zakończyła się uroczystym otwarciem wystawy „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” w Centrum Dziedzictwa im. Menachema Begina w Jerozolimie.