W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska zacieśnia współpracę w obszarze wodoru z Biurem Przedstawicielskim Tajpej

16.04.2024

O technicznej współpracy nad rozwojem technologii wodorowych dyskutowali podczas pierwszego spotkania członkowie grupy roboczej, która powołana została w ramach realizacji postanowień Porozumienia o współpracy (MoU) zawartego 20 czerwca 2023 r. pomiędzy Polskim Biurem w Tajpej a Biurem Przedstawicielskim Tajpej w Polsce. Posiedzenie odbyło się 16 kwietnia 2024 r. w formule zdalnej. Ze strony polskiej otworzył je Marek Popiołek, zastępca dyrektora Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Grafika ilustracyjna. Na górze niebieskiej planszy jest napis: Polska zacieśnia współpracę w obszarze wodoru z Biurem Przedstawicielskim Tajpej. Pod napisem znajduje się zarys budynku z polską flagą na dachu.

Współpraca w dziedzinie rozwoju technologii wodorowych może przełożyć się na wzrost zainteresowania biznesu inwestycjami wodorowymi w tej części Europy oraz zwiększyć rozpoznawalność Polski jako kraju zaangażowanego we współpracę międzynarodową nad rozwojem zeroemisyjnych technologii.

Celem grupy roboczej jest wspieranie technicznej współpracy w zakresie rozwoju zrównoważonego łańcucha dostaw wodoru, w tym produkcji wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego jako kluczowego elementu tego łańcucha.

Chociaż z perspektywy Polski wszystkie wymienione w MoU obszary współpracy są ważne i godne wsparcia, to jednak ze względu na ich obszerność ustalono, że w pierwszej kolejności podejmowane będą tematy, w których potencjał synergii jest najwyższy. Kolejnym kryterium wyboru priorytetowych obszarów współpracy będzie pilność zagadnienia (np. wymóg zastosowania wodoru/RFNBO w przemyśle wynika z rewizji dyrektywy RED). Do obszarów priorytetowych grupy roboczej należy zaliczyć m.in. B&R nad technologiami wodorowymi, wykorzystanie wodoru i amoniaku w przemyśle, jak również wspieranie współpracy pomiędzy partnerami biznesowymi w zakresie rozwoju zrównoważonego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw wodoru, w tym produkcji wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego jako kluczowego elementu tego łańcucha.

{"register":{"columns":[]}}