W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszyła Ogólnopolska Narada o Lasach

22.04.2024

„Ogólnopolska Narada o Lasach to odpowiedź na potrzebę dialogu ze społeczeństwem na temat sposobu prowadzenia gospodarki leśnej” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas spotkania, które jest realizacją zapowiedzianego przez Premiera Donalda Tuska szerokiego dialogu społecznego w sprawie polskich lasów.

ONoL2

Najważniejsze informacje

  • Sesja inauguracyjna Ogólnopolskiej Narady o Lasach (ONoL), która trwa od 22 do 23 kwietnia 2024 r., to pierwsze wydarzenie w historii, na którym spotykają się przedstawiciele strony społecznej, przyrodniczej, leśnicy, przedsiębiorcy, samorządowcy i naukowcy – blisko sto osób z całej Polski.
  • Cele ONoL to:
    • zapewnienie trwałej ochrony najcenniejszych ekosystemów leśnych;
    • wypracowanie i wdrożenie systemowych rozwiązań, akceptowanych przez wszystkie strony'
    • połączenie procesu wyznaczania obszarów wyłączonych z pozyskania z procesem wdrażania Europejskiej Strategii na rzecz Różnorodności Biologicznej do 2030 r.;
    • wypracowanie kryteriów wyboru obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych;
    • wypracowanie kierunkowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej na obszarach o szczególnych walorach społecznych i przyrodniczych oraz wypracowanie modelu zarządzania tymi terenami przez Lasy Państwowe z udziałem społeczeństwa.
  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska finalizuje projekt zmiany Ustawy o Lasach dot. kontroli społecznej nad lasami.

Sesja inauguracyjna Ogólnopolskiej Narady o Lasach

Jak zaznaczyła minister Paulina Hennig-Kloska, nie było do tej pory takiej konferencji, która włączałaby tak wiele grup społecznych w duchu dialogu i partycypacji. To potężna zmiana w porównaniu z sytuacją, jaka miała miejsce przez ostatnich 8 lat.

W tym składzie spotykamy się po raz pierwszy. Brak dialogu wyrządził naszej przyrodzie więcej szkody niż kornik drukarz. Dziś spotykamy się w gronie osób, którym na sercu leży dobro przyrody. Chcemy ochronić 20% lasów cennych przyrodniczo, a jednocześnie zapewnić dostęp do drewna dla polskiej gospodarki

– zauważyła minister.

W opinii szefowej MKiŚ, potrzeba konkretnych zmian i nowej filozofii myślenia o lasach.

Jesteśmy tu po to, aby słuchać i wspólnie pracować nad rozwiązaniami dobrymi dla lasów. Ogólnopolska Narada o Lasach to unikalne wydarzenie – pierwszy raz siadają do stołu wszystkie środowiska. Jestem przekonana, że wypracujemy dobre rozwiązania

– dodała.

Obecny podczas wydarzenia minister Jacek Cichocki, szef kancelarii Sejmu zwrócił uwagę, że lasy to nasz skarb narodowy.

Powinniśmy szukać takiego sposobu zarządzania lasami, który nie jest przemocowy. Narada o Lasach to styl polityki, który chcemy prowadzić

– powiedział.

Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały, lasy są jednym z najistotniejszych czynników, które mają wpływ na walkę z katastrofą klimatyczną.

Potrzebujemy poważnej rozmowy o ich kondycji i przyszłości. Tym bardziej cieszy mnie, że w Dniu Ziemi zaczynamy ten długo wyczekiwany dialog. Są na sali leśnicy, organizacje społecznie, organizacje przedsiębiorców, związki zawodowe, osoby z samorządu. Tu kipi wiedza i energia, która napędzi proces zmian

– podkreślił.

Jak dodał, potrzebna jest wspólna platforma dialogu i zmiana formuły zarządzania lasami. Ludzie chcą, by lasy były lepiej chronione, chcą też o tym współdecydować.

Ogólnopolska Narada o Lasach jest po to, by zadbać o najważniejsze lasy w Polsce – te ważne przyrodniczo i dla ludzi. Rozmawiamy, aby zapewnić przewidywalną przyszłość dla gospodarki leśnej. Zadbamy, aby wszyscy mieli głos i stworzyli trwałe zmiany. Łączy nas troska o lasy – niech to będzie wartość, która pomoże znaleźć wspólne rekomendacje

– wyjaśnił.

Wiceminister Dorożała poinformował także, że w maju 2024 r. do wykazu prac Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafi ustawa o Planach Urządzania Lasu (PUL) – strona społeczna będzie mogła zaskarżyć PUL, a organizacje społeczne będą włączone w jego tworzenie.

Narodowy Program Leśny

Rozpoczęły się też prace nad przygotowaniem Narodowego Programu Leśnego. Program ten określi w sposób kompleksowy długookresową wizję, kluczowe funkcje, jak również kierunki transformacji modelu polskiego leśnictwa.

Efektem prac będzie również kompleksowa propozycja, zmiana obecnej Ustawy o lasach. Celem działań będzie dostosowanie polskiego leśnictwa do aktualnych i przyszłych wyzwań gospodarczych i klimatycznych, jak również zmieniających oczekiwań społeczeństwa w stosunku do lasów i pełnionych przez nie funkcji.

Program zostanie opracowany w modelu partycypacyjnym z udziałem przedstawicieli kluczowych interesariuszy. Ministerstwo określi horyzontalne założenia dla tego dokumentu. 

O Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach

Ogólnopolska Narada o Lasach będzie obejmowała cykl spotkań, których celem będzie wypracowanie kierunkowych wytycznych oraz rekomendacji dla MKIŚ dotyczących transformacji modelu gospodarki leśnej. Zmiany są niezbędne, żeby dostosować obecny model ochrony i użytkowania lasów do aktualnych wyzwań związanych ze zmianą klimatu utratą różnorodności biologicznej, jak również oczekiwań społecznych i uwarunkowań gospodarczych.

Inicjatywa ta będzie opierała się na otwartym dialogu oraz dyskusji opartej na merytorycznych argumentach. Będzie realizowana w ścisłej współpracy z wszystkimi podmiotami zainteresowanymi transformacją gospodarki leśnej, w szczególności Lasami Państwowymi, przedstawicielami strony społecznej, przedstawicielami biznesu oraz innymi interesariuszami.

Ogólnopolska Narada o Lasach będzie miała formułę dyskusji z udziałem gości zaproszonych przez MKiŚ. Uczestnicy narady będą reprezentowali różne grupy interesariuszy oraz różne poglądy na temat kierunków transformacji gospodarki leśnej. W celu zapewnienia udziału szerokiego grona interesariuszy kluczowe dokumenty stanowiące produkty procesu będą poddawane konsultacjom społecznym.

Materiały

Ogólnopolska Narada o Lasach prezentacja
Ogólnopolska​_Narada​_o​_Lasach​_prezentacja.pdf 2.12MB
Ogólnopolska Narada o Lasach prezentacja MP4
Ogólnopolska​_Narada​_o​_Lasach​_prezentacja​_MP4.mp4 45.59MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}