W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie dla samorządów w usuwaniu nielegalnych składowisk [USTAWA]

30.04.2024

Pomożemy im w usuwaniu nielegalnych składowisk – rząd będzie wspierał w tym zakresie samorządy. Złagodzimy też obowiązek selektywnego sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych u wytwórcy – odpady będą mogły być dalej powierzone specjalistycznym firmom. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska przygotowaliśmy nowelizację ustawy.

usuwanie nielegalnych składowisk odpadów

Dlaczego wprowadzane są zmiany w ustawie?

  • Samorządy w całej Polsce mają problem z nielegalnymi składowiskami odpadów - w tym także niebezpiecznych. Rząd szykuje systemowe rozwiązania, które pomogą im skutecznie walczyć z tym problemem;
  • Umożliwimy samorządom korzystanie z rezerwy celowej budżetu centralnego, jako dodatkowe wsparcie finansowe. Dotyczy to szczególnie gmin, które borykają się z problemem nielegalnie nagromadzonych odpadów zagrażających życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku;
  • Nowelizacja złagodzi obowiązek selektywnego sortowania odpadów budowlanych „u źródła”. Umożliwia przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych do wysegregowania poza miejscem wytworzenia.

Jaki problem rozwiązujemy?

  • Nowe rządowe środki finansowe zostaną przeznaczone na likwidację nielegalnych składowisk;
  • Uprościmy zarządzanie odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

  • usuwanie skutków nielegalnego gospodarowania odpadami

Jednym z priorytetów rządu jest zajęcie się zjawiskiem miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów – dlatego rząd zaplanował środki finansowe z rezerwy celowej budżetu państwa na te działania.

Aktualnie nie ma możliwości przekazania gminom środków z rezerwy celowej budżetu państwa na takie zadania czy to za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy przez wojewodów (w tym przypadku gminy musiałyby posiadać co najmniej 20% wkładu własnego).

Zmiana w ustawie o odpadach ma na celu umożliwienie przekazania środków z rezerwy celowej organom właściwym, w tym gminom, wraz z możliwością pozyskania środków z innych źródeł finansowania w ramach tworzenia montażu finansowego w celu domknięcia luki finansowej.

  • dopuszczenie segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych poza miejscem ich wytworzenia

Od 1 stycznia 2023 r. miał obowiązywać art. 101a ustawy o odpadach, zgodnie z którym odpady budowlane i rozbiórkowe zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

Przepisy ustawy o odpadach miały zobowiązywać podmioty do segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych w miejscu wytworzenia (u źródła).

Po analizie przepisów dotyczących obowiązku selektywnego zbierania odpadów BiR wcześniej przesunięto termin wejścia w życie nowego obowiązku z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2025 r., jednak samo przesunięcie terminu wejścia w życie nie rozwiązuje problemu.

Zgodnie z projektowaną regulacją będzie dopuszczone segregowanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych poza miejscem ich wytworzenia.

Oznacza to, że będzie również możliwe przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych innemu uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się wysegregowaniem z odpadów odpowiednich frakcji. Zatem nie będzie obowiązku segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych wyłącznie u źródła.

usuwanie nielegalnych składowisk odpadów

Materiały

Link do projektu
Wsparcie dla samorządów w usuwaniu nielegalnych składowisk [USTAWA]
Wsparcie​_dla​_samorządów​_w​_usuwaniu​_nielegalnych​_składowisk​_[USTAWA].pdf 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}